Перейти до основного вмісту

Business Intelligence + KMS, концепція, технологія і засоби підтримки рішень не тривіальними знаннями з первинних даних

Логотип сайту  Business Intelligence + KMS

Дефініція Business Intelligence + KMS позначає синергетичну систему концепцій, технологій і засобів Business Intelligence та Knowledge Management System (KMS), кожна з яких може грати головну або підпорядковану ролі в об'єднаній системі. Подібні по суті системи вже функціонують у передових організаціях, проте для їх позначення часто використовують спрощені маркетингові терміни, які не афішують сутність цих систем і забезпечують їх власникам важливі конкурентні переваги порівняно з тими, хто не розуміє науково-практичну сутність цих систем і не має чітких орієнтирів для їх побудови.

Business Intelligence (BI 1.0,BI 2.0, BI3.0/Cloud Computing)


Дефініція Business Intelligence визначає ієрархічно-синергетичну систему концепцій, технологій і засобів (OLAP, Data Mining, iн.) формування й аналізу первинних даних, що забезпечує швидке добування з них потенційно корисних нетривіальних знань, їх візуалізацію і тематичне поширення серед визначених користувачів для прийняття ними більш вигідних рішень, які недоступні без цього робочим групам аналітиків і керівників будь-якого розміру, інтелектуальної потужності і досвіду. Засоби BI повторюють типові алгоритми мислення аналітиків у спрощеній формі, проте більш швидко і монотонно. 

Узагальнену і часткову термінологію у сфері Business Intelligence у теперішньому розумінні визначили в основному з кінця 1980-х років до середини 1990-х років Hovard Dresner (Говард Дрезнер), Gregory Piatetsky-Shapiro (Григорій Пятецький-Шапіро), Edgar Frank Codd (Едгар Кодд), Bill Inmon (Білл Інмон) і Ralph Kimball (Ральф Кімбалл), інші вчені. Термінологію закріпили консалтингові компанії Gartner (Гартнер), IDC, Forrester (Форрестер), виробники відповідного програмного забезпечення та ІТ – працівники й аналітичні працівники в умовах термінологічної конкуренції, яка продовжується і тепер.

Business Intelligence - це не бізнес-розвідка, для позначення якої використовують терміни Competitive Intelligence (CI) та промислове шпигунство (Industrial espionage, economic espionage, corporate espionage).


Knowledge Management System (KMS)

Knowledge Management System (KMS) — це термін-метафора, що не має однозначного тлумачення але має дослівний переклад: “Система управління знаннями”.

У вузькому тлумаченні дефініція Knowledge Management System (KMS) визначає мережеву автоматизовану систему, яка забезпечує у певній проблемній області роботи швидке автоматизоване з'єднання “тих, кому необхідні знання” з відповідними формалізованими знаннями або “з тими, хто знає”. 

Доцільно розрізняти Tacit Knowledge, Implicit Knowledge, Explicit Knowledge та носіїв відповідних знань і відповідні форми подачі знань. 

Структуру знань у загальному випадку доцільно визначити за метафоричною формулою KNOW (знати): WHO (хто), WHAT (що), WHERE (де), WHEN (коли), WHY (чому), HOW (як), FORECAST (передбачення), AS MUCH (скільки), яка є розширеною моделлю, що позначають у журналістиці як Five Ws або Five Ws and one H, або Six Ws. Більш розширено модель знань викладена у авторських наукових роботах. 

Для побудови інтегрованих систем, подібних до DSS/BISpatial DSS/BIExpert System/Business Intelligence– модель Six Ws повинна бути: а) узгоджена з даною проблемною областю роботи; б) реалізована як фреймово-продукційна з семантичними мережами модель знань FPS (Frame - Production system - Semantic network); в) по можливості побудована як модель даних  Star Schema для OLAP. Таку систему моделей позначено, обговорено та прийнято у даній проблемній області роботи як Six Ws/BI 2.0 або просто Six Ws/BI. Проблемна область роботи включає: предметну область роботи; цілі і задачі її аналізу; прийняті методики аналізу, у тому числі евристики досвідчених користувачів. Даний опис є удосконаленням загальноприйнятих моделей, з яким після його обговорення погоджуються всі практики автоматизатори, аналітики і керівники.

Knowledge Management System (KMS) забезпечує постійне нарощування інтелектуального капіталу організації, цінність якого у деяких випадках може перевищувати цінність матеріальних активів.


Роль Business Intelligence+KMS


Потреба у розробці системи концепцій, технологій і засобів Business Intelligence та KMS викликана тим, що наприкінці 20-го століття розвинені країни перейшли на рівень Інформаційних суспільств (Informative Societies), а у подальшому на рівень Суспільств знань (Knowledge Societies). На цьому рівні організації у сфері бізнесу та державні структури поступово трансформують в Організації, засновані на знаннях (Knowledge based organization), які домінують у різних сферах діяльності. Засоби Business Intelligence й KMS та їх додатки з кінця 1990-х років грають визначальну роль в аналітичній підтримці прийняття рішень у таких організаціях. Їх досліджують і розвивають у рамках NIT R&D (Networking and Information Technology Research and Development).

Орієнтовно з 2010 р. почали визначати початок Big Data Age (ери Великих даних), що викликає необхідність дослідження і розвитку (Research and Development) Social Media Business Intelligence + KMS (+Web Mining, +Opinion Mining, +Sentiment Analysis).

Зауваження

Біля 10-ти років назад Центром компетенції корпоративних рішень Армії США (U.S. Army Enterprise Solutions Competency Center, ESCC) Довідкове керівництво з Business Intelligence (Business Intelligence Reference Guide), у якому введено термін Army Business Intelligence.

Еволюція Business Intelligence у Довідковому керівництві ESCC розділена на три етапи (див. ілюстрацію вище):

- Pre-Information Age (1960-1980 р.р.) – Передінформаційна ера;

- Information Age (1980-2000 р.р.) – Інформаційна ера;

- Business Intelligence Age (після 2000 р.) – Ера Business Intelligence.

Проте, фактично, орієнтовно з 2007 року почався Business Intelligence+KMS Age (вік Business Intelligence+KMS), адже  у рівні BI2.0,  BI & KMS стали єднією інтегрованою системою, у якій одна з систем може грати головну роль, а інша - допоміжну. 

Початок Віку Business Intelligence також асоціюється з переходом людства на рівень Globalization 3.0 (Глобалізація 3.0), який запропоновано у книзі неодноразового лауреата Пулітцерівської премії Томаса Фрідмана (Thomas Lauren Friedman).

Розділення еволюції Business Intelligence у Довідковому керівництві ESCC на три етапи узагальнено і спрощено відображає становлення і розвиток концепцій, технологій і засобів автоматизації інформаційно-аналітичної підтримки прийняття рішень та підтверджує важливу роль Business Intelligence.

Проте, необхідно зазначити, що розбиття етапів еволюції Business Intelligence на рівномірні часові проміжки по 20 років (1960-1980 р.р., 1980-2000 р.р.) не повністю узгоджено з реальністю і тому потребує уточнення.


Адже відомо, що обсяг інформації у світі зростає не рівномірно, а подібно до експоненційного закону і ця експонента почала стрімко зростати у 1990-х роках. Відповідно з цим, експоненційно, а не рівномірно розвиваються також концепції (стратегії), технології  і засоби автоматизації інформаційної аналітичної роботи. Крім цього, початок розробки проекту ОГАС (ОбщеГосударственная Автоматизированная Система сбора и обработки информации для учета, планирования и управлении народным хозяйством СССР ...) у Радянському Союзі у 1964 р. (Інститут кібернетики Академії наук України) явно свідчить про передбачення Інформаційної ери та Суспільства, орієнтованого на знання у термінах творців ОГАС у 1970-х роках). Очевидно, це випереджає запропоновані вище рамки Передінформаційної ери (Pre-Information Age, 1960-1980 р.р.). Також, вже у 1960-х роках опубліковані праці зі статистичної теорії розпізнавання, яка є важливою основою Knowledge Discovery and Data Mining – часткової складової Business Intelligence, яка отримала привабливе (sexy) метафоричне позначення.


Розширене викладання даної інформації:

Business Intelligence+KMS, - концепція, технологія і засоби підтримки рішень не тривіальними знаннями з первинних даних;
Army Business Intelligence

Коментарі

Krukovsky каже…
19.07.2019 переформатовані визначення Business Intelligence, Knowledge Management, додана інформація

Популярні дописи з цього блогу

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що раніше створена сторінка про OSINT у Вікіпедії базувалася на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Далі визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійсню...

Принципи ведення мережево-центричної війни (network-centric warfare)

У 2012...2013 роках на сайті студентських навчально-наукових публікацій  "Система+" були викладені одні з піонерських в Україні статей про особливості концепції Network Centric Warfare ("Мережево-центричні бойові дії" або неточно "Мережево-центрична війна") -    на основі  Joint Vision 2020 ("Спільне Бачення 2020"  та інших англомовних (в основному США) публікацій, які були опрацьовані раніше автором цієї статті. У Системі+  також активно обговорювалися на навчально-наукових семінарах особливості застосування цивільних додатків концепції Network Centric System (Мережево-центричних систем управління) у цивільних системах управління, для прикладу: мережецентричні операційні системи; мережецентричні міжнародні торговельні,  фінансові і виробничі мережі; мережецентрична система  управління залізничним рухом в РФ; ін. Не дивлячись на вказане, аналіз українських публікацій у цей час показує, що тема  Network Centric Wa...

Виключна економічна зона України - використання безпілотників згідно міжнародного права

Карта напрямків російської агресії у Чорному морі і у Азовському морі на фоні виключних (морських) економічних зон Виключна економічна зона (Exlusive Economic Zone) це морська зона (maritime zones), до 200 морських миль, де прибережна держава має суверенне право на використання природних ресурсів і ведення економічної діяльності - з гідно з Конвенцією ООН з морського права [1-6] .  Визначені також Територіальне море ( Territorial sea ), Прилегла зона ( Contiguous zone ), Міжнародні води ( International waters ), континентальний шельф ( Continental shelf ), ін. - див. схему нижче. Schematic map of maritime zones, Wiki. Якщо між узбережжями держав менше 400 морських миль, то межі ВЕЗ встановлюються як «серединна  лінія» -  у Чорному морі це  приблизно 84 морських милі (~140 км) від узбережжя України до Туреччини. Чорноморський флот ЗС РФ нахабно влаштовує військові морські навчання у ВЕЗ Туреччини, не кажучи про окуповані морські зони України і Грузії. Між Росією і Тур...