Перейти до основного вмісту

Кембріджська аналітика і Business Intelligence

Кембріджська аналітика (Cambridge Analytica, Cambridge Analytica Ltd) — приватна англійська компанія, яка використовує веб аналітичні технології Social Media Analytics/Social Media CRM (Customer Relation Management) для розробки стратегічних комунікацій у ході виборчих кампаній в Інтернеті. Компанія виникла в 2013 році як «дочка» британської компанії SCL Group для участі в політичних кампаніях США. Компанія частково належить підприємцю Роберту Мерсеру.

Як написано у Wikipedia, Cambridge Analytica Ltd (CA) займається збором даних про користувачів Інтернету і соцмереж, складанням їх психологічних портретів і розробкою персоналізованої реклами. Алгоритми, що лежать в основі технологій CA багато в чому розроблені  Michal Kosinski (Міхал Косіньскі), психологом польського походження з Кембриджського університету і Стенфордської вищої школи бізнесу. У 2014 році фахівці Cambridge Analytica брали участь у 44-х виборчих кампаніях в США. 


Необхідно підкреслити, що концептуально у програмних аналітичних веб-технологіях Cambridge Analytica Ltd немає нічого протизаконного, по суті це застосування у політичних цілях законних, офіційно дозволених  hi-tech веб-технологій Competive Intelligence (конкурентної розвідки) та OSINT (Open Source Intelligence - розвідка по відкритим джерелам), які використовують найновіші законні hi-tech веб-технології Text Mining (ймовірно також Opinion Mining, Sentiment Analysis),  Business Intelligence (Data Mining, OLAP, ін.)

Кластер до терміну Cambridge Analytica (варіант)

Проте, як і у всякій  аналітичній роботі, для формування достовірних висновків необхідні не тільки засоби аналізу інформації, але насамперед,  інформація із спеціалізованих закритих баз даних, - а це вже може привести до порушення законів щодо захисту інформації про людей та державні і приватні організації


Крім цього, сучасні пошукові веб системи перетворилися по суті у Мережеві Ергатичні Організми (Network Ergatic Organizm),  які можуть виконувати різні дії, у тому числі за допомогою чат-ботів (англ. chatbot), які забезпечують спрощене спілкування з людьми-користувачами, насамперед у соцмережах, у Вікіпедії, ін. 


Згідно "тесту Тьюрінга", можна вважати, що створена людиною система має штучну свідомість  або інтелект (Artificial Intelligence), якщо під час спілкування з нею людина не зможе відрізнити штучну систему від людини.


У 2016 р. Cambridge Analytica Ltd брала участь у виборчій кампанії Дональда Трампа, президента США. Мій аналіз тенденцій у кількості публікацій про Дональда Трампа у другій половині перевидвиборчої компанії у США показував, що увага виборців до Дональда Трампа значно перевищує увагу до діючого Президента США Барака Обами і дуже значно перевищує увагу до Хілларі Клінтон. Це свідчило про велику ймовірність перемоги на виборах Дональда Трампа. 


Cambridge Analytica Ltd також підтримувала кампанію виходу Великої Британії з Європейського союзу з метою виведення Сполученого Королівства з Європейського Союзу. 


Роль Cambridge Analytica Ltd у передвиборчій компанії Дональда Трампа та у компанії виходу Великобританії з ЄС була суперечливою і є предметом кримінальних розслідувань, що тривають в обох країнах. Політологи мають претензії до Cambridge Analytica Ltd щодо  методів націлювання на виборця.


У березні 2018 у кількох ЗМІ з'явилися новини про бізнес-практику Cambridge Analytica Ltd. The New York Times і The Observer повідомляють про порушення Cambridge Analytic щодо використання компанією особистої інформації від Facebook без дозволу користувачів - від зовнішнього дослідника, який стверджував, що збирає їх для академічних цілей. Незабаром після цього новини Channel 4 News передавали слідчі відеоролики, в яких показано, що компанія "управляла всією цифровою кампанією" Дональда Трампа.  Facebook був вимушений заборонити Cambridge Analytica ставити інформацію на своїй платформі, заявивши, що дії з її боку були обманом. 23 березня 2018 року Британський Вищий Суд надав Управлінню інформації ордер на пошук в лондонських офісах компанії Cambridge Analytica.


ВИСНОВКИ

Компанія Cambridge Analytica Ltd - одна з багатьох компаній, які займаються hi-tech аналізом веб-інформації і впливом на користувачів - для досягнення цілей і задач  замовників. На мій погляд, ці технології відносяться до законних у цілому технологій і засобів Social Media Analytics/Social CRM (Customer Relationship Management - Система Управління Взаємовідносинами з Клієнтами на основі інформації із соціальних медіазасобів).

Компанія Cambridge Analytica Ltd стала негативно відомою у зв`язку із використанням джерел інформації  сумнівної законності і інформаційним впливом сумнівної законності на людей - для досягнення сумнівних цілей і задач. 


Ймовірно, найбільш активно використовують hi-tech веб-аналітику та чат-боти Social CRM (Social Media CRM) російські державні і приватні підрозділи інформаційно-психологічних операцій - у підривних цілях проти різних країн. Це зв`язано з традиційними особливостями російської пропаганди з часів СРСР. Особливо активно чат-боти у соцмережах використовуються російськими підрозділами для розколу українського суспільства після початку гібридного воєнного нападу на Україну. По відомій з інтернету інформації сили і засоби інформаційної війни управляються з Центрального Командного Пункту ЗС РФ.  Це викликає глибоке обурення і сум за шкідливу для всіх конфронтацію між сусідніми країнами і народами.


Див. також



  • Круковський І.А. Проблемні питання використання і розвитку засобів Social Media Analytics, їх інтеграції з Business Intelligence  та з елементами ГІС – на прикладі платформи SemanticForce / І.А. Круковський, В.Л. Гаврилюк, Б.А. Хомів // "IVСічневі ГІСи": Інтелектуальна оборона” (науково-практичний форум ) / Академія Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного: Львів, 22-24 січня 2013 р. - С. 42-45






Коментарі

Krukovsky каже…
Рекомендую переглянути широковідомий популярний у світі фільм The Great Hack про Кембріджську аналітику, див офіційний трейлер The Great Hack | Official Trailer | Netflix: https://www.youtube.com/watch?v=iX8GxLP1FHo . Є російськомовний переклад фільму.

Популярні дописи з цього блогу

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що раніше створена сторінка про OSINT у Вікіпедії базувалася на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Далі визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійсню...

Принципи ведення мережево-центричної війни (network-centric warfare)

У 2012...2013 роках на сайті студентських навчально-наукових публікацій  "Система+" були викладені одні з піонерських в Україні статей про особливості концепції Network Centric Warfare ("Мережево-центричні бойові дії" або неточно "Мережево-центрична війна") -    на основі  Joint Vision 2020 ("Спільне Бачення 2020"  та інших англомовних (в основному США) публікацій, які були опрацьовані раніше автором цієї статті. У Системі+  також активно обговорювалися на навчально-наукових семінарах особливості застосування цивільних додатків концепції Network Centric System (Мережево-центричних систем управління) у цивільних системах управління, для прикладу: мережецентричні операційні системи; мережецентричні міжнародні торговельні,  фінансові і виробничі мережі; мережецентрична система  управління залізничним рухом в РФ; ін. Не дивлячись на вказане, аналіз українських публікацій у цей час показує, що тема  Network Centric Wa...

Виключна економічна зона України - використання безпілотників згідно міжнародного права

Карта напрямків російської агресії у Чорному морі і у Азовському морі на фоні виключних (морських) економічних зон Виключна економічна зона (Exlusive Economic Zone) це морська зона (maritime zones), до 200 морських миль, де прибережна держава має суверенне право на використання природних ресурсів і ведення економічної діяльності - з гідно з Конвенцією ООН з морського права [1-6] .  Визначені також Територіальне море ( Territorial sea ), Прилегла зона ( Contiguous zone ), Міжнародні води ( International waters ), континентальний шельф ( Continental shelf ), ін. - див. схему нижче. Schematic map of maritime zones, Wiki. Якщо між узбережжями держав менше 400 морських миль, то межі ВЕЗ встановлюються як «серединна  лінія» -  у Чорному морі це  приблизно 84 морських милі (~140 км) від узбережжя України до Туреччини. Чорноморський флот ЗС РФ нахабно влаштовує військові морські навчання у ВЕЗ Туреччини, не кажучи про окуповані морські зони України і Грузії. Між Росією і Тур...