Перейти до основного вмісту

Кластер термінів Information Broker, Librarian, Business Intelligence

Інформаційний брокер або брокер даних (Information broker, Data broker) - цей термін, як і Business Intelligence, Data Mining та багато інших введений на англомовному просторі, у США, тому не варто перекручувати їх семантику при перекладі. 

Інформаційний брокер або брокер даних (Information broker, Data broker) 
- це спеціаліст або комерційна організація, яка займається розміщенням, пошуком та забезпеченням інформацією щодо будь-якого предмета про осіб з публічних документів та приватних джерел, включаючи  переписку та адресні записи, документи на транспортні засоби та водіїв, надані матеріали користувачем на сайтах соціальних мереж, ЗМІ та судові звіти, списки реєстрації виборців, історії споживчих покупок, списки пошуку та списки спостережень за терористами, записи банківських карток, записи органів охорони здоров'я та історії веб-перегляду.

Зібрана брокером даних інформація про об'єкти агрегатується для створення профілів, які часто складаються з тисяч окремих елементів інформації, таких як:

 вік людини, раса, стать, зріст, вага, сімейний стан, релігійна приналежність, політична приналежність, находження в окупації, доходи домогосподарства, чиста вартість, статус власності майна, інвестиційні звички, переваги у продуктах та інтересах, інтереси пов'язані з охороною здоров'я.

Потім брокери продають профілі іншим організаціям, які використовують їх головним чином, щоб націлювати рекламу та маркетинг на конкретні групи, для перевірки особи, у тому числі з метою виявлення шахрайства, і продають профілі фізичним особам та організаціям, щоб вони могли досліджувати людей з різних причин. Брокери даних також часто продають профілі державним установам, спецслужбам, що дозволяє офіційним правоохоронним органам обходити закони, які захищають приватне життя громадян. 

У деяких країнах, для прикладу у РФ все простіше, адже силові структури мають реальний доступ практично до будь-якої інформації про людей.

У теперішній час на передові позиції серед брокерів даних по знанням про людей виходять провідні банки. Вони видають людям платіжні картки і детально й узагальнено знають про їх використання власниками (у яких торгових точках, які покупки, ін.). Використання засобів Business Intelligence для цього дозволяє взнати про людей і бізнес узагальнено й деталізовано більше ніж люди і бізнес знають самі про себе.  

Банки як інформаційні брокери можна вважати новою реальною владою і наслідки цього поки складно оцінити зі сторони.

У подібній мірі сказане відносить до телекомунікаційних компаній, які надають послуги стільникового зв`язку і доступу до Інтернету.

Спорідненими або взаємозамінними назвами до information broker, data broker є такі: 

Independent information professional, Information consultant, Information specialist, Internet researcher, Internet librarian,  які відносяться до узагальненої професії - Information professional, Information specialist.

Спеціаліст із інформаційних технологій або інформації  - це той, хто збирає, записує, організовує, зберігає, зберігає, витягує та поширює друковану або цифрову інформацію.


Information professional (Information specialist)  або Librarian (Бібліотекар) - загальне позначення для перерахованих раніше спеціальностей 

Information professional (Information specialist)  найчастіше використовується взаємозамінно з терміном Librarian (Бібліотекар), або як його розвиток.

Librarians (Бібліотекарі) традиційно управляли інформацією, що міститься в книгах або інших паперових записах. В даний час бібліотеки широко використовують сучасні засоби масової інформації та технології, отже, роль бібліотекарів посилена. 


Універсальний термін "інформаційний професіонал" також використовується для опису інших подібних професій, таких як менеджери інформації у архівах, спеціалісти з інформаційних систем та менеджери записів. Інформаційні фахівці працюють у різних приватних, державних та академічних установах.


ВИСНОВКИ


У теперішній час важливою основою інформаційно-аналітичної роботи всіх узагальнено позначених інформаційних спеціалістів є програмне забезпечення для Business Analytics (Ділової аналітики) на основі Data Warehouse і  Business Intelligence у розширеному розумінні (OLAP (OnLine Analytical Processing), Visual Mining, Data Mining, пізніше KPI (Key Performance Indicator), Dachboards, Scorecard), Text Mining (Opinion Mining & Sentiment Analysis),  Knowledge Management System (KMS),  ін.

Якщо узагальнено інформаційні спеціалісти або їх учителі не розуміють цього і не використовують вказані засоби, то вони не відповідають займаним посадам і їх потрібно або відправляти на перепідготовку, або звільняти від посади.






Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що раніше створена сторінка про OSINT у Вікіпедії базувалася на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Далі визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійсню...

Принципи ведення мережево-центричної війни (network-centric warfare)

У 2012...2013 роках на сайті студентських навчально-наукових публікацій  "Система+" були викладені одні з піонерських в Україні статей про особливості концепції Network Centric Warfare ("Мережево-центричні бойові дії" або неточно "Мережево-центрична війна") -    на основі  Joint Vision 2020 ("Спільне Бачення 2020"  та інших англомовних (в основному США) публікацій, які були опрацьовані раніше автором цієї статті. У Системі+  також активно обговорювалися на навчально-наукових семінарах особливості застосування цивільних додатків концепції Network Centric System (Мережево-центричних систем управління) у цивільних системах управління, для прикладу: мережецентричні операційні системи; мережецентричні міжнародні торговельні,  фінансові і виробничі мережі; мережецентрична система  управління залізничним рухом в РФ; ін. Не дивлячись на вказане, аналіз українських публікацій у цей час показує, що тема  Network Centric Wa...

Виключна економічна зона України - використання безпілотників згідно міжнародного права

Карта напрямків російської агресії у Чорному морі і у Азовському морі на фоні виключних (морських) економічних зон Виключна економічна зона (Exlusive Economic Zone) це морська зона (maritime zones), до 200 морських миль, де прибережна держава має суверенне право на використання природних ресурсів і ведення економічної діяльності - з гідно з Конвенцією ООН з морського права [1-6] .  Визначені також Територіальне море ( Territorial sea ), Прилегла зона ( Contiguous zone ), Міжнародні води ( International waters ), континентальний шельф ( Continental shelf ), ін. - див. схему нижче. Schematic map of maritime zones, Wiki. Якщо між узбережжями держав менше 400 морських миль, то межі ВЕЗ встановлюються як «серединна  лінія» -  у Чорному морі це  приблизно 84 морських милі (~140 км) від узбережжя України до Туреччини. Чорноморський флот ЗС РФ нахабно влаштовує військові морські навчання у ВЕЗ Туреччини, не кажучи про окуповані морські зони України і Грузії. Між Росією і Тур...