Перейти до основного вмісту

Кластер термінів Information Broker, Librarian, Business Intelligence

Інформаційний брокер або брокер даних (Information broker, Data broker) - цей термін, як і Business Intelligence, Data Mining та багато інших введений на англомовному просторі, у США, тому не варто перекручувати їх семантику при перекладі. 

Інформаційний брокер або брокер даних (Information broker, Data broker) 
- це спеціаліст або комерційна організація, яка займається розміщенням, пошуком та забезпеченням інформацією щодо будь-якого предмета про осіб з публічних документів та приватних джерел, включаючи  переписку та адресні записи, документи на транспортні засоби та водіїв, надані матеріали користувачем на сайтах соціальних мереж, ЗМІ та судові звіти, списки реєстрації виборців, історії споживчих покупок, списки пошуку та списки спостережень за терористами, записи банківських карток, записи органів охорони здоров'я та історії веб-перегляду.

Зібрана брокером даних інформація про об'єкти агрегатується для створення профілів, які часто складаються з тисяч окремих елементів інформації, таких як:

 вік людини, раса, стать, зріст, вага, сімейний стан, релігійна приналежність, політична приналежність, находження в окупації, доходи домогосподарства, чиста вартість, статус власності майна, інвестиційні звички, переваги у продуктах та інтересах, інтереси пов'язані з охороною здоров'я.

Потім брокери продають профілі іншим організаціям, які використовують їх головним чином, щоб націлювати рекламу та маркетинг на конкретні групи, для перевірки особи, у тому числі з метою виявлення шахрайства, і продають профілі фізичним особам та організаціям, щоб вони могли досліджувати людей з різних причин. Брокери даних також часто продають профілі державним установам, спецслужбам, що дозволяє офіційним правоохоронним органам обходити закони, які захищають приватне життя громадян. 

У деяких країнах, для прикладу у РФ все простіше, адже силові структури мають реальний доступ практично до будь-якої інформації про людей.

У теперішній час на передові позиції серед брокерів даних по знанням про людей виходять провідні банки. Вони видають людям платіжні картки і детально й узагальнено знають про їх використання власниками (у яких торгових точках, які покупки, ін.). Використання засобів Business Intelligence для цього дозволяє взнати про людей і бізнес узагальнено й деталізовано більше ніж люди і бізнес знають самі про себе.  

Банки як інформаційні брокери можна вважати новою реальною владою і наслідки цього поки складно оцінити зі сторони.

У подібній мірі сказане відносить до телекомунікаційних компаній, які надають послуги стільникового зв`язку і доступу до Інтернету.

Спорідненими або взаємозамінними назвами до information broker, data broker є такі: 

Independent information professional, Information consultant, Information specialist, Internet researcher, Internet librarian,  які відносяться до узагальненої професії - Information professional, Information specialist.

Спеціаліст із інформаційних технологій або інформації  - це той, хто збирає, записує, організовує, зберігає, зберігає, витягує та поширює друковану або цифрову інформацію.


Information professional (Information specialist)  або Librarian (Бібліотекар) - загальне позначення для перерахованих раніше спеціальностей 

Information professional (Information specialist)  найчастіше використовується взаємозамінно з терміном Librarian (Бібліотекар), або як його розвиток.

Librarians (Бібліотекарі) традиційно управляли інформацією, що міститься в книгах або інших паперових записах. В даний час бібліотеки широко використовують сучасні засоби масової інформації та технології, отже, роль бібліотекарів посилена. 


Універсальний термін "інформаційний професіонал" також використовується для опису інших подібних професій, таких як менеджери інформації у архівах, спеціалісти з інформаційних систем та менеджери записів. Інформаційні фахівці працюють у різних приватних, державних та академічних установах.


ВИСНОВКИ


У теперішній час важливою основою інформаційно-аналітичної роботи всіх узагальнено позначених інформаційних спеціалістів є програмне забезпечення для Business Analytics (Ділової аналітики) на основі Data Warehouse і  Business Intelligence у розширеному розумінні (OLAP (OnLine Analytical Processing), Visual Mining, Data Mining, пізніше KPI (Key Performance Indicator), Dachboards, Scorecard), Text Mining (Opinion Mining & Sentiment Analysis),  Knowledge Management System (KMS),  ін.

Якщо узагальнено інформаційні спеціалісти або їх учителі не розуміють цього і не використовують вказані засоби, то вони не відповідають займаним посадам і їх потрібно або відправляти на перепідготовку, або звільняти від посади.






Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Недоліки статей Вікіпедії, які варто подолати для підвищення довіри до неї (21.05.23 виправлена дезінформація хакера)

Часто вікі-статті пишуть "всі кому не лінь" під чудернадськими нікнеймами ("легендами прикриття"), а потім правлять також "всі кому не лінь", через який завгодно час. Досвідчені вікі-ігромани у Вікіпедії є авторами кількох сотень чи тисяч вікі-статей та авторами кількох десятків тисяч вікі-правок чужих статей (це не описка), див. ст. Вікіпедія - це "енциклопедія" без довіри?  (гіперпосилання виправлено 20.05.2023 р. після заміни хакером) Найчастіше доповнення вікі-статей здійснюють кластери вікі- ігроманів  з числа вікі-патрульних та вікі-адміністраторів Вікіпедії, які для самореклами і вікі-рейтингу намагаються "відмітися" у максимальній кількості вікі-статей, ін., див. для прикладу:   Вікіпедія: патрульні  (patroller), Вікіпедія: рейтинг .  Є випадки, коли кластери вікі-ігроманів редагували тексти і посилання у статтях більше ніж 8 років, проте жоден з них не помічав елементарні принципові семантичні помилки першого

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що її попередній варіант у Вікіпедії базувався на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійснюється без порушення законодавства. OSINT - це важлива неві

Концепція Ноосфери та мережеві ергатичні організми, мережево-центричні системи і війни, Інтернет речей (уточнено 06.12.19)

Ноосфе́ра (грец. νόος — «розум» і σφαῖρα — «сфера») — сфера розуму; сфера взаємодії суспільства та природи, у межах якої розумна людська діяльність стає визначальним фактором розвитку. У 1944 році сформований Зако́н Ноосфе́ри Верна́дського — положення про перетворення Біосфери, згідно з яким на сучасному рівні розвитку вона неминуче перетворюється в Ноосферу, тобто в сферу, де найважливішу роль в розвитку природи відіграє розум людини.  Як зазначив В.І. Вернадський відповідний термін було введено французьким математиком та філософом Е. Ле Руа разом з його другом Тейяром де Шарденом після їх детального знайомства з вченням Вернадського про біосферу під час його лекцій у Парижі в 1923 р. При цьому Ле Руа визначав ноосферу як сучасну стадію, що її геологічно переживає біосфера. Початок Ноосфери доцільно визначити з того часу, коли розумові дії людей досягли за силою впливу на геосферу і біосферу потужності «геологічної сили» - це явно сталося не пізніше ніж після побудови  Суець