Недоліки статей Вікіпедії, які варто подолати для підвищення довіри до неї (21.05.23 виправлена дезінформація хакера)
Фарисеїв в історії критикували як лицемірів (Мт. 23:25,26), які у багатьох країнах стали узагальненим позначенням людей, які критикують за найменші дрібниці, втрачаючи при цьому зв'язок зі змістом у цілому - це цілком відноситься до вікі-фарисеїв (фарисеїв у Вікіпедії).
Для прикладу, в українських вікі-статтях про: Rand Corporation (перша у світі "фабрика думки", США); про OSINT (термін англомовного походження); про стратегічну розвідку - використовувалися >90% джерел російського походження, було видалене посилання на навчальний ресурс RAND Corporation, ін. Це вводило і вводить в оману українських читачів, завдає шкоду Національній безпеці і обороні, науці і освіті України.
Для прикладу, це стосується терміну Intelligence і багатьох похідних від нього. Головна сторінка сайту Business Intelligence+KMS - це єдина із знайдених у веб-просторі, яка системно і коротко розкриває зміст термінів Business Intelligence, Knowledge Management System, Intelligence - в екосистемі з більше ніж 130 інших термінів на одній сторінці. Всі використані на сторінці і сайті визначення і оцінки не суперечать загальноприйнятим положенням, проте удосконалюють і розвивають багато з них - вони пройшли позитивну апробацію на багатьох науково-практичних конференціях, у друкованих звітних документах, у більшій чи меншій мірі реалізовані у практиці з позитивними оцінками багатьох науковців і практиків, закріпленими у актах реалізації. Тому сторінку доцільно цитувати більше ніж на 100 вікі-сторінках . (Моя примітка 09.02.2023 щодо закресленого тексту - це дезінформація, внесена хакером. Буде змінено пароль акаунту Google). Крім цього, виявлений плагіат на інформацію із головної та інших сторінок сайту Business Intelligence+KMS і саме цим, найбільш ймовірно, пояснюються спроби блокувати посилання на сайт з Вікіпедії.
- Сімаков В.Л. Дефініція Intelligence та зв’язані з нею терміни для корпорації, яка виробляє знання / В.Л. Сімаков, І.А. Круковський, Н.І. Горбачова // Проблеми створення, розвитку та застосування інформаційних систем спеціального призначення : 18-а наук.-практ. конф., Житомир, 15 кв. 2011 р. Тези доповідей. Ч.1. – Житомир : ЖВІ НАУ, 2011. – С. 191.
- Сімаков В.Л. Проблемні питання реалізації Business Intelligence 2.0 у часткових сферах роботи / В.Л. Сімаков, І.А. Круковський // Проблеми створення, розвитку та застосування інформаційних систем спеціального призначення : 18-а наук.-практ. конф., Житомир, 15 кв. 2011 р. Тези доповідей. Ч.1. – Житомир : ЖВІ НАУ, 2011. – С. 194.
Для формування визначень дефініції Intelligence проаналізовані ключові тлумачні словники з англійської мови, ключові англомовні ІТ-словники, ключові книги по Artificial Intelligence в СРСР, РФ і Україні, більше ніж 25 визначень терміну Intelligence професіоналами розвідки США та інших країн, ін.
Кластери вікі-ігроманів підходять до вікі-правок зловмисно або як мінімум формально, нашвидкоруч, або з незадовільним рівнем знань і тому не знають, для прикладу, що заблоковані ними посилання на доповіді і науково-практичні статті враховують як тлумачать дефініцію Intelligence:
- тлумачні словники LONGMAN Dictionary of Contemporary English у друкованій формі (1950 стор.) та Merriam-Webster dictionaries;
- міжнародні експерти вчені IBM та інші у сфері Artificial Intelligence;
- радянські експерти у сфері Artificial Intelligence;
- експерти розвідки США (29 визначень різних спеціалістів із розвідувального співтовариства США);
- експерти у сфері перекладу з англійської на українську мову;
- експерти у сфері Business Intelligence;
- експерти розвідки України з досконалим знанням англійської мови і з урахуванням попереднього аналізу;
- керівні документи з інформаційної роботи та інформаційно-аналітичної діяльності;
- документально прийняті зміни за результатами науково-дослідних робіт з метою покращання автоматизації інформаційної роботи й інформаційно-аналітичної діяльності;
- ін.
Так, у разі спроб виправити грубі помилки перших вікі-авторів сторонніми вікі-авторами, є випадки знищення статей їх першими авторами чи вікі-адміністраторами із вказаних вікі-кластерів вікі-ігроманів.
Це можна класифікувати як частковий випадок вікі-хакерства, хоча він здійснений першим автором статті, для прикладу: Тарас Буник, він же Benuk, він же Тарас Piramidion, який мріє бути хакером. При цьому втрачаються не лише помилкові твердження кластеру вікі-ігроманів, але й правдиві відповіді на них та самостійні твердження інших вікі-дописувачів.
Ще одним типом вікі-хакерства можна вважати порушення роботи пошукових алгоритмів Google за рахунок обманної пошукової оптимізації (SEO) окремих вікі-сторінок. Цей обманний для пошукових алгоритмів прийом полягає у тому, що з метою зменшення доступу до популярних осіб, створюється сторінка Вікіпедії з подібними, але менш популярними прізвищами. У результаті пошукові алгоритми видають спочатку сторінку Вікіпедії, яка вводить користувачів в оману. При цьому спроби додати популярні прізвища блокуються вікі-ігроманами із кластеру першого автора цієї сторінки.
Коментарі