Недоліки статей Вікіпедії, які варто подолати для підвищення довіри до неї (ред. 09.03.19)

Часто вікі-статті пишуть "всі кому не лінь" під чудернадськими нікнеймами ("легендами прикриття"), а потім правлять також "всі кому не лінь", через який завгодно час.

Досвідчені вікі-ігромани у Вікіпедії є авторами кількох сотень чи тисяч вікі-статей та авторами кількох десятків тисяч вікі-правок чужих статей (це не описка), див. ст. Вікіпедія - це "енциклопедія" без довіри? 

Найчастіше доповнення вікі-статей здійснюють кластери вікі-ігроманів з числа вікі-патрульних та вікі-адміністраторів Вікіпедії, які для самореклами і вікі-рейтингу намагаються "відмітися" у максимальній кількості вікі-статей, ін., див. для прикладу:  Вікіпедія: патрульні, Вікіпедія: рейтинг.

Є випадки, коли кластери вікі-ігроманів редагували тексти і посилання у статтях більше ніж 8 років, проте жоден з них не помічав елементарні принципові семантичні помилки першого автора (власника статті) та інших. Для прикладу, замість "Business Intelligence" більше ніж 8 років (2011-2018 р.р.) писали "Бізнесова аналітика", з 2019 року - "Бізнес-інтелект"; кластер не помічав використання плагіату, посилання на статті фіктивного  автора, ін. Останній суперактивний вікі-редактор (вікі-патрульний Тарас Piramidion, Тарас Буник, Benuk) навіть полінувався подивитися, що додатково до терміну Business Intelligence є дещо відмінний термін Business Intellect. Очевидно, що цей студент вікі-ігроман (має кілька сотень статей і кілька десятків тисяч правок), якого "відучали мислити в університеті" не знав, що з`ясуванню різниці між  Business Intelligence, Business Intellect, A Business Intelligence System, Business Analytics, Competitive Intelligence присвячено багато годин дискусій, багато сторінок статей і багато коментарів за багато років - з відомими результатами. Українська вікі-сторінка  Business Intelligence могла бути однією із самих грунтовних і компетентних, проте це заблоковано кластером некомпетентних вікі-патрульних .

У кластерах вікі-патрульних за участю вікі-адміністратора укорінилося вікі-фарисейство. Для прикладу, після виправлення застарілого змісту статті про першу у світі "фабрику думок" Rand Corporation (USA), кластером вікі-ігроманів був некомпетентно приписаний автору змін плагіат за використання своїх же статей. В іншому випадку цим же кластером вікі-ігроманів автору була приписана самореклама за посилання на сайт, де він був одним із більше ніж 90 авторів. Заблоковано семантичне і гіпер посилання на стипендиальний навчально-науковий курс для аспірантів при RAND Corporation.

Фарисеїв в історії критикували як лицемірів (Мт. 23:25,26), які у багатьох країнах стали узагальненим позначенням людей, які критикують за найменші дрібниці, втрачаючи при цьому зв'язок зі змістом у цілому - це цілком відноситься до вікі-фарисеїв (фарисеїв у Вікіпедії).   

У зв`язку із гонитвою за кількістю статей і правок, за високими вікі-рейтингами, як правило, вікі-ігромани мають низьку кваліфікацію по змісту вікі-статей або (та) недоброчесні наміри, що ховають за специфічним вікі-фарисейством.  Вікі-ігромани часто створюють і закріплюють помилкові та застарілі на 30 років вікі-статті.        

Ще одним прикладом є випадок, коли у редагуванні тексту про автоматизацію аналітичної роботи (Business Intelligence) у ролі науковця був якийсь "кандидат біологічних наук Bryney" з правами вікі-патрульного, який перед цим отримав вікі-медаль не по темам біології, а за велику кількість статей по "східній" тематиці. Цей видатний вікі-патрульний і очевидно майстер фарисейства зробив понад 50 тисяч вікі-правок вікі-статей, понад 330 вікі-категорій, понад 25 вікі-шаблонів, понад 350 вікі-статей, ін.   

Є приклад, коли тільки один вікі-фарисей з кількома нікнеймами, з правами вікі-патрульного і з досвідом вікі-війн з ліцею до старших курсів університету заблокував редагування кількох вікі-статей і продовжує підтримувати обман всіх українських читачів Вікіпедії.

Кластери вікі-фарисеїв активуються спеціальними тегами, які є скороченими позначеннями певних вікі-правил, які розкидані по всій Вікіпедії і малозрозумілі користувачам, які не є вікі-працівниками.

Ще приклад - це блокування авторських графіків у Вікіпедії  у сфері використання Business Intelligence у різних країнах (пройшли багаторазову позитивну апробацію на багатьох науково-практичних, навчально-наукових і практичних консалитнгових заходах. Графіки-зображення були заблоковані і видалені вікі-"французом", який у профілі має лише фото шляхових мостів з короткими підписами на французській мові. 

Э випадки, коли в українські статті переходять з російських вікі-статей помилкові і шкідливі для всіх пропагандистські стереотипи царсько-російського, радянського і сучасного російського походження. 

Для прикладу, у вікі-статті про Rand Corporation (перша у світі "фабрика думки", США), у вікі-статті про OSINT (термін США-походження), у вікі-статті про стратегічну розвідку використовувалися більше ніж >90% джерел російського походження, було видалене посилання на навчальний ресурс RAND Corporation, ін. Це вводило і вводить в оману українських читачів, завдає шкоду Національній безпеці і обороні, науці і освіті України.

У Вікіпедії створений помилковий розділ "Слов`янські мовні групи", до яких помилково включені 20 мовних груп (по країнам), у тому числі російська. Проте, для прикладу, Російська Федерація - це не слов`янська, а багатонаціональна країна. Цей вікі-розділ має сторінки лише на російській, українській і 2-х діалектах білоруської мови, що свідчить про його відторження в інших "слов`янських мовних групах". Серед авторів вікі-сторінки на українській мові немає жодного автору з українським нікнеймом, більше ніж 90% мають англомовні нікнейми, є кілька "сербських", і російських,  у тому числі якийсь "Севатополец" у 2018 році. Читачів таких розділів і статей  російські пропагандисти у Вікіпедії намагаються підсвідомо підводити  до шкідливих для всіх і некомпетентних думок пропагандистів нацистського "русского мира".

Дуже часто помилки вносять кластери вікі-ігроманів у звязку із нерозумінням ними системності та багатозначності різних термінів, адже це неможливо зрозуміти у процесі створення десятків і сотень вікі-статей та тисяч і десятків тисяч правок "нашвидкоруч". З цієї причини кластери вікі-ігроманів з правами вікі-патрульних та вікі-адміністратора не дозволяють виправити грубі помилки та застарілу інформацію у вікі-статтях. На жаль, це не виключення, а скоріше реальне вікі-правило.

Для прикладу, це стосується терміну Intelligence і багатьох похідних від нього. Головна сторінка сайту Business Intelligence+KMS - це єдина із знайдених у веб-просторі, яка системно і коротко розкриває зміст термінів Business Intelligence, Knowledge Management System, Intelligence - в екосистемі з більше ніж 130 інших термінів на одній сторінці. Всі використані на сторінці і сайті визначення і оцінки не суперечать загальноприйнятим положенням, а удосконалють і розвивають багато з них - вони пройшли позитивну апробацію на багатьох науково-практичних конференціях, у друкованих звітних документах, у більшій чи меншій мірі реалізовані у практиці з позитивними оцінками багатьох науковців і практиків, закріпленими у актах реалізації. Тому сторінку доцільно цитувати більше ніж на 100 вікі-сторінках. Крім цього, виявлений плагіат на інформацію із головної та інших сторінок сайту Business Intelligence+KMS і саме цим, найбільш ймовірно, пояснюються спроби блокувати посилання на сайт з Вікіпедії.

Ще один приклад некомпетентності кластеру вікі-ігроманів із числа вікі-працівників є їх обвинувачення чи то у "самвидаві" вказаних далі джерел, чи то у "саморекламі" їх автора, чи то у недостатній апробації на практиці, та ін. Результатом стало блокування ними посилань на відповідних вікі-сторінках посилань на вказані нижче статті. Стаття Intelligence and Intelligence and Intelligence на сайті Нотатки про Business Intelligence+ написана на основі відсутніх у веб науково-практичних доповідей, які були зроблені на науково-практичній конференції у ЖВІ НАУ:
  •  Сімаков В.Л. Дефініція Intelligence та зв’язані з нею терміни для корпорації, яка виробляє знання / В.Л. Сімаков, І.А. Круковський, Н.І. Горбачова // Проблеми створення, розвитку та застосування інформаційних систем спеціального призначення : 18-а наук.-практ. конф., Житомир, 15 кв. 2011 р. Тези доповідей. Ч.1. – Житомир : ЖВІ НАУ, 2011. – С. 191.
  • Сімаков В.Л. Проблемні питання реалізації Business Intelligence 2.0 у часткових сферах роботи / В.Л. Сімаков, І.А. Круковський // Проблеми створення, розвитку та застосування інформаційних систем спеціального призначення : 18-а наук.-практ. конф., Житомир, 15 кв. 2011 р. Тези доповідей. Ч.1. – Житомир : ЖВІ НАУ, 2011. – С. 194.

Очевидно, що кластери вікі-ігроманів підходять до вікі-правок формально, з незадовільним рівнем знань і тому не можуть знати, що доповіді враховують тлумачення дефініції Intelligence: у тлумачних словниках LONGMAN Dictionary of Contemporary English у друкованій формі (1950 стор.) та у Merriam-Webster dictionaries; тлумачення експертів IBM та інших у сфері Artificial Intelligence; тлумачення радянських експертів у сфері Artificial Intelligence; тлумачення воєнних експертів найвищого рівня розвідки США (29 визначень різних спеціалістів із розвідувального співториства США);  тлумачення експертів воєнної розвідки України з досконалим знанням англійської мови і з урахуванням попереднього аналізу;  тлумачення експертів у сфері перекладу з англійської на українську мову; тлумачення експертів у сфері Business Intelligence; тлумачення керівних документів з інформаційної роботи та інформаційно-аналітичної діяльності; тлумачення на вказаних вище основах документально прийнятих змін за результатами науково-дослідних робіт з метою покращання автоматизації інформаційної роботи й інформаційно-аналітичної діяльності; ін.   

Ще одним прикладом проблем у Вікіпедії  є видалення вікі-статей (у тому числі сторінок обговорення), які відображають некомпетентність, недоброчесність або фарисейство кластерів вікі-ігроманів із числа вікі-працівників. 

Так, у разі спроб виправити грубі помилки перших вікі-авторів сторонніми вікі-авторами, є  випадки знищення статей їх першими авторами чи вікі-адміністраторами із вказаних вікі-кластерів вікі-ігроманів. 

Це можна класифікувати як частковий випадок вікі-хакерства, хоча він здійснений першим автором статті, для прикладу: Тарас Буник, він же Benuk, він же Тарас Piramidion, який мріє бути хакером. При цьому втрачаються не лише помилкові твердження кластеру вікі-ігроманів, але й правдиві відповіді  на них та самостійні твердження інших вікі-дописувачів.

Ще одним типом вікі-хакерства можна вважати порушення роботи пошукових алгоритмів Google за рахунок обманної пошукової оптимізації (SEO) окремих вікі-сторінок. Цей обманний для пошукових алгоритмів прийом полягає у тому, що з метою зменшення доступу до популярних осіб, створюється сторінка Вікіпедії з подібними, але менш популярними прізвищами. У результаті пошукові алгоритми видають спочатку сторінку Вікіпедії, яка вводить користувачів в оману. При цьому спроби додати популярні прізвища блокуються вікі-ігроманами із кластеру першого автора цієї сторінки. 

Таким чином встановлені випадки, коли у Вікіпедії працюють у ролі вікі-патрульних і вікі-адміністратора організовані групи (сильні кластери) некомпетентних і недоброчесних працівників. 

Перераховані тут недоліки - принципова проблема Вікіпедії, яку потрібно подолати, адже у багатьох випадках Вікіпедія тепер є засобом дезінформації і завдало та завдає суттєву шкоду Національній обороні і безпеці України, освіті і науці, практиці бізнесу.

Дана публікація  не претендує на повноту та завершеність і скоріше є колективним ескізом статті від групи читачів Вікіпедії, які знайшли час на конструктивну критику Вікіпедії з метою її удосконалення. У подальшому стаття може доповнюватися і уточнюватися.

Business Intelligence, Бізнес Інтеллідженс, Бізнес інтеллект у Вікіпедії


Застереження аналітичної групи BI+KMS для авторів статей у Вікіпедії: у разі створення чи редагування вікі-статей обов`язково створюйте їх копії у іншому місці, включаючи список використаної літератури та зображення. Не варто розраховувати, що Ваші статті та зображення будуть вічно у Вікіпедії, адже їх можуть змінити або видалити - обрані або всі. У будь-якому випадку сторінки у Вікіпедії мають динамічний характер і з часом змінюються, розвиваються - ким завгодно і з будь-якою метою, у тому числі з недоброчинною - йде інформаційна агресія РФ на Україну, ведуться інформаційні вікі-конфлікти різного масштабу і напруженості.

Коментарі