Перейти до основного вмісту

Мережево-центричні бойові дії і та особливості мережево-центричних систем цивільного призначення

Особливості Network-centric warfare, network-centric systems, Big Data МТС, Київстар,,Нова пошта,Приват 24,Аваль,


Військові технології і дослідження є важливим фактором впливу на розвиток більшості технологій. Серед них важливе місце мають технології Network centric warfare, NCW (мережево-центричні бойові дії або мережево-центрична війна).

NCW визначаються високим рівнем використання мережевих інформаційних технологій, інтегрованих у вищі органи управління, військові частини, підрозділи і їх окремі елементи, щоб допомогти їм швидко знаходити цілі, обмінюватися інформацією, створювати спільну базу даних та спільно швидко опрацьовувати велику кількість цілей, підвищуючи ефективність бойових місій. Керівники можуть у реальному часі оцінювати де знаходяться свої, дружні і ворожі сили. Керовані підрозділи отримують  підвищений рівень ситуативної обізнаності за допомогою спільних бойових даних про дислокацію ворога, стан дружніх військ, ін. Питання "ситуативного управління" давно є класичною проблемою для технологій artificial intelligence ("штучного інтелекту").

Підрозділи можуть отримати підвищений ступінь поінформованості про ситуації у  окремій місії за допомогою невеликих передавальних та приймальних вхідних та вихідних комп’ютерів, які є у підрозділах та окремих операторів чи їх груп. Командири з самого верху можуть легко знаходити та візуалізувати підрозділи на власній електронній карті з високим ступенем точності та інформаційної підтримки, - щоб прийняти найкраще рішення. Це також надає молодшим командирам більше ініціативи звертати увагу на різні цілі, у тому числі які, можливо, не були помічені раніше без використання передових інтегрованих комунікаційних технологій.

Важливими технологічними пристроями NCW є транспондери IFF (приймач-передавач "свій-чужий"), глобальна система позиціонування, пристрої радіозв'язку, пристрої радіолокаційного контакту, інші. 

"Остаточна мрія" NCW полягає у тому, щоб підрозділи у всьому спектрі, від космосу, повітря, моря та суші, обмінюватися даними розвідки, розподілу сил і засобів придушення противника, контролювали ураження противника у режимі наближеному до реального часу й аналізували результати цієї роботи.

На жаль, в існуючих пубікаціях за тематикою мережево-центричної війни приділяється мала увага багатьом суб`єктивним і об`єктивним недолікам парадигми NCW на практиці.

Деякі недоліки Network centric warfare

Недоліком Network centric warfare на практиці є велика залежність від технологічної зручності, від навичок користувачів та складність у контролі електронних викидів. 

Великі розміри комп`ютерних мереж NCW робить ці комунікації вразливими до ворожих атак, які у війні високотехнологічних сторін будуть намагатися знищити ключові вузли, перешкоджаючи концепції "робастності", "самовилікування" мережі. 

Реалізація мережецентричної парадигми потребує значної смуги пропускання електромагнітних і цифрових електронних сигналів.

Необхідність шифрування, секретність і можливість перехоплення і спотворення сигналів ворогом також є основними проблемами NCW. 

Випромінювання будь-якого радіо- та мікрохвильового сигналу можуть бути відносно легко виявлені ворожими підрозділами радіоелектронної розвідки та радіоелектронної боротьби (РЕР і РЕБ), які можуть виявляти позиції підрозділів чи окремих операторів навіть не знаючи змісту повідомлень.

Одночасне масоване застосування великої кількості приймально-передаючих радіоелектронних засобів, як правило, викликає проблеми електромагнітної сумісності. Застосування цих засобів в умовах застосування потужних засобів РЕБ теж має слабопередбачувані негативні наслідки.

Масоване застосування комп`ютерної техніки у мережево-центричних бойових діях викликає значне збільшення  витрат на комп`ютерну техніку, збільшення кількості ІТ-персоналу і витрат на їх утримання, які безпосередньо не знищують ворожі сили, хоча можуть зробити важливі доповнення у цю справу.    

Мережецентрична парадигма має  й інші проблеми, для прикладу, радіопередавальні-приймальні комунікаційні системи мають проблеми з електромагнітною доступністю на складній місцевості (міські центри, гори, ін.).

Багато проблем NCW будуть виявлятися у перспективі, адже вони поки мало відомі з причини обмеженого застосування мережецентричних бойових дій. 

Концепція NCW породила Big Data  ("великі дані") у їх класичному розумінні і Big Data Analytics.

До цього часу не було масштабних мережево-центричних бойових дій між потужними і технологічно розвиненими країнами для масового активного протистояння засобам NCW, для прикладу з Росією. У таких мережецентричних бойових діях важливі розвідувально-управляючі системи, такі як, для прикладу, літаки типу AWAKS і навіть космічні супутники можуть стати достатньо вразливими елементами. Це стосується багатьох інших підсистем і елементів на фізичному й віртуальному рівнях.

Особливості застосування мережево-центричних систем цивільного призначення

Мережево-центричні системи (системи, робота яких побудована на комп`ютерних мережах) вже тривалий час успішно застосовуються у цивільних сферах, де мережецентричність реалізувати значно простіше ніж у бойових діях. Прикладом мережецентричних систем у бізнесі є великі транспортні логістичні компанії (залізниця, великовантажні автомобільні перевезення), компанії стільникового зв`язку, ін. 

Під брендом "великі дані" (big data), впровадили по суті мережево-центричні системи для підтримки  бізнесу  провідні українські компанії мобільного зв`язку російського походження "МТС" та "Київстар",  див. 

Big Data от Киевстар - Для поиска новых клиентов 
Великі дані для малого бізнесу - Райффайзен Банк Аваль

 Аналіз інтерфейсів користувача самої популярної в Україні банківської веб-системи Приват-24 також показує, що вона для банку побудована подібно до мережево-центричної системи.


Розгляд електронних інтерфейсів та повідомлень транспортної логістичної системи "Нова пошта" також показує, що вона функціонує як специфічна мереже-орієнтована система.


Подібних прикладів можна наводити багато. Проте видно, що застосування мережево-центричних систем є важливим чинником успіху потужних організацій у теперішній час і у перспективі. 

Більш детальний аналіз особливостей мережецентричних бойових дій (NCW) та мережецентричних систем цивільного призначення виходить за рамки даної статті і може бути наданий окремо.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Недоліки статей Вікіпедії, які варто подолати для підвищення довіри до неї (21.05.23 виправлена дезінформація хакера)

Часто вікі-статті пишуть "всі кому не лінь" під чудернадськими нікнеймами ("легендами прикриття"), а потім правлять також "всі кому не лінь", через який завгодно час. Досвідчені вікі-ігромани у Вікіпедії є авторами кількох сотень чи тисяч вікі-статей та авторами кількох десятків тисяч вікі-правок чужих статей (це не описка), див. ст. Вікіпедія - це "енциклопедія" без довіри?  (гіперпосилання виправлено 20.05.2023 р. після заміни хакером) Найчастіше доповнення вікі-статей здійснюють кластери вікі- ігроманів  з числа вікі-патрульних та вікі-адміністраторів Вікіпедії, які для самореклами і вікі-рейтингу намагаються "відмітися" у максимальній кількості вікі-статей, ін., див. для прикладу:   Вікіпедія: патрульні  (patroller), Вікіпедія: рейтинг .  Є випадки, коли кластери вікі-ігроманів редагували тексти і посилання у статтях більше ніж 8 років, проте жоден з них не помічав елементарні принципові семантичні помилки першого ...

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що раніше створена сторінка про OSINT у Вікіпедії базувалася на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Далі визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійсню...

Виключна економічна зона України - використання безпілотників згідно міжнародного права

Карта напрямків російської агресії у Чорному морі і у Азовському морі на фоні виключних (морських) економічних зон Виключна економічна зона (Exlusive Economic Zone) це морська зона (maritime zones), до 200 морських миль, де прибережна держава має суверенне право на використання природних ресурсів і ведення економічної діяльності - з гідно з Конвенцією ООН з морського права [1-6] .  Визначені також Територіальне море ( Territorial sea ), Прилегла зона ( Contiguous zone ), Міжнародні води ( International waters ) та континентальний шельф ( Continental shelf ) - див. схему нижче. Schematic map of maritime zones, Wiki. Якщо між узбережжями держав менше 400 морських миль, то межі ВЕЗ встановлюються як «серединна  лінія» -  у Чорному морі це  приблизно 84 морських милі (~140 км) від узбережжя України до Туреччини. Чорноморський флот ЗС РФ нахабно влаштовує військові морські навчання у ВЕЗ Туреччини, не кажучи про окуповані морські зони України і Грузії. Між Росією і Т...