Перейти до основного вмісту

Чи вірно розуміють у МО України і ЗС України зміст R&D, NIT R&D & NITRD, R&D&I, РЭНД?

В СРСР поняття R&D неточно визначили на російській мові як "НИОКР" і розділили на дві частини: НИР (научно-исследовательские работы) и ОКР (опытно-конструкторские работы).  Відповідно на українській мові замість терміну R&D вживають термін "НДДКР" (науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи) і його дві частини НДР та ДКР. 

Неточність української Вікіпедії у перекладі терміну "R&D"

В українську сторінку Вікіпедії також внесена неточність, цитата: "НДДКР (в англійській мові використовується термін ''Research & Development'' (''R&D'')), який включає:..."  ("Білецький В.С.і його вікі-група підтримки, які внесли велику кількість помилок на українські сторінки Вікіпедії). 

Неточність Google-перекладача у перекладі терміну "R&D"

Google-перекладач, також помилково перекладає "R&D" як "НДДКР".

Неточність української Вікіпедії у перекладі і тлумаченні терміну "RAND Corporation", RAND 

Відоме також перекручення RAND Corporation (Research And Development) у радянський час як "корпорация РЭНД", див. статтю RAND Corporation – перша у світі “фабрика думок”В українську Вікіпедію також внесена дезінформація, цитата: ''RAND Corporation''("Research ANd Development»)'' — американський аналітичний центр, досліджує головним чином проблеми дотичні до Збройних Сил США. (автори: "Білецький В.С."  і його вікі-група підтримки).  ПРОТЕ, на сайті RAND Corporation вказано інше (цитата): 
"Більше семи десятиліть RAND використовує ретельні, обґрунтовані на фактах дослідження та аналіз, щоб допомогти людям, сім’ям та громадам у всьому світі бути більш захищеними, безпечними, здоровими та процвітаючими. Наші дослідження охоплюють найважливіші питання, такі як енергетика, освіта, охорона здоров'я, правосуддя, навколишнє середовище, міжнародні відносини та національна безпека. Дослідження RAND проводиться за замовленням глобальної клієнтури , до складу якої входять державні установи, фонди, коледжі та університети, а також фірми приватного сектора...".
На сторінці "History and Mission" сайту "RAND Corporation" вказано: 
"Прийнявши свою назву від скорочення терміну term research and development (Google невірно перекладає: "науково -дослідні та дослідно -конструкторські роботи"), новостворена організація була присвячена просуванню та популяризації наукових, освітніх та благодійних цілей для суспільного добробуту та безпеки Сполучених Штатів..."

RAND researcher Nancy Nimitz, September 1, 1958  Photo by Leonard McCombe/The LIFE Picture Collection/Getty Images
RAND researcher Nancy Nimitz, September 1, 1958. Photo by Leonard McCombe/The LIFE Picture Collection/Getty Images

Короткий розгляд показує, що українська Вікіпедія є полем знаннєвої війни щодо термінів R&D, RAND corporation, Business Intelligence, та багатьох інших важливих термінів.

Дезінформація у Вікіпедії щодо термінів R&D, RAND corporation, Business Intelligence та інших підтримується певною групою "українських вікі-VIP" ("Білецький В.С.","Тарас Буник", "Маковський", "Yakudza", ін.). Очевидно, що українська Вікіпедія є полем знаннєвої війни (інформаційно-психологічної війни). У цій вікі-війні і вікі-конфліктах часто складно відрізнити особисті амбіції щодо слави, нарцисизм багатьох вікі-працівників, неумисні помилки, умисну дезінформацію. 

Для усунення значної частини помилок у вікі-статтях про англомовні терміни можна прийняти просте рішення для перекладу і тлумачення англомовних термінів у Вікіпедії на українській мові ввести Вікі-Правило: вікі-автори повинні  створювати українські сторінки про англомовні терміни на основі відповідних англомовних вікі-сторінок, а не на основі російськомовних вікі-сторінок. Якщо є своя подібна технологія чи ін., то вказувати це у додатковому посилання, можливо у початковому визначенні англомовного терміну на українській мові.   Необхідно враховувати схильність до  перекручування англомовних термінів у російській мові із розповсюдженням цього на весь радянський простір. 

Приклади. 

  1. Мало хто серед військових знає, що відома відповідь "Есть!" на російській мові в армії СРСР - це перекручення від `Yes!` (`Yes, Sir!`) на англійській мові. 
  2. У перших 4-х книгах по Artificial Intelligence, які перекладені в СРСР з англійської мови на російську, у першоджерелах (США) використовувався термін "artificial intelligence",  який був неточно перекладений як "искуственный интеллект" (рос. мова) - це викликало і викликає багато непорозумінь.  
  3. Щодо терміну американського походження Business Intelligence відповідна українська вікі-сторінка більше 7-ми років мала помилкову назву "Бізнесова Аналітика". У цей час незначні деталі правили вікі-працівники  Alex KhimichAlexKozurBruneiMcoffsky,  VoidWandererYakudza), особливо Bunyk (Тарас Буник, Piramidion , "Всевидяче око", ін.). Після моєї спроби виправити грубі помилки та плагіат, розгорілася невелика "вікі-війна" зі сторони одіозного кола вікі-працівників, котрі 7 років підтримували помилковий переклад і тлумачення змісту Business Intelligence. Див. веб-сторінку про систему із більше ніж 100 термінів, які оточують термін Business Intelligence -  головну сторінку авторського сайту Business Intelligence+KMS (Knowledge Management System), 2011 р.
  4. Англомовна вікі-сторінка про OSINT (Open Source Intelligence, розвідка з відкритих джерел)   на українській мові названа як "Розвідка по відкритим джерелам" і була початково сформована на основі російських публікацій, у т.ч. з царського часу, ін., без акценту на походження "модного" терміну OSINT із США. У результаті, для українських читачів у значній мірі був ізольований доступ до змісту і технологій із євроатлантичного знаннєвого простору щодо OSINT. Тільки після початку російсько-української війни тлумачення терміну змінилося на більш адекватне і українці досягли значних успіхів у цій сфері.

Головне: показані приклади дезінформації щодо перекладу і тлумачення термінів R&D, RAND Corporation й інших (Business Intelligence, OSINT) тривалий час затримують інтеграцію України до євроатлантичного знаннєвого простору, затримують розвиток в Україні передових технологій, у тому числі в інтересах Міністерства оборони України, Збройних Сил України, інших силових відомств, органів управління державою різних рівнів. Тому секретар РНБОУ Данілов  справедливо вказав, що підтримав би переведення  української мови з кирилиці на латиницю і визначення англійської мови обов'язковою, починаючи з дитячого садочка. Тому до нього подібне пропонував міністр МЗС України Клімкін. Тому гендиректор Директорату політики цифрової трансформації та інформаційної безпеки у сфері оборони Сергій Максимов вказав: "Міноборони запроваджує сучасну парадигму «research and development» у розробці нових зразків зброї".

Див. статтю: "Чому інноваційні наукові методики приходять в МО України із запізненням на 10 і більше років? Коментар."

============================================

ДОДАТКОВО щодо R&D, NIT, NIT&RD & NITRD

Зазначимо, що NITRD (Програма досліджень та розробок у сфері мереж та інформаційних технологій) є основним джерелом національних федеральних досліджень та розробок США у сфері передових інформаційних технологій (ІТ) у галузі обчислень, мереж та програмного забезпечення. NITRD є однією з найстаріших і найбільших офіційних федеральних програм США, які координують діяльність кількох агентств з метою вирішення багатодисциплінарних, багатотехнологічних та багатогалузевих потреб у сфері NIT R&D. Зараз 24 агентства -члени NITRD щорічно інвестують приблизно $6,5 млрд. у програми досліджень та розробок, які визначають, розвивають та переходять на практичне використання передових мережевих та ІТ-можливостей, необхідних Федеральному Уряду та Нації (США).

Вперше у авторській веб-екосистемі поняття R&D  для сфери Networking and Information Technology Research and Development (NITRD) розкрите у 2011 році, на головній сторінці сайту Business Intelligence + KMS (Knowledge Management System) - про концепцію, технологію і засоби підтримки рішень не тривіальними знаннями з первинних даних. Відзначу, що часте використання англомовних термінів NITRD, NITR&D у студентському середовищі кількох навчальних дисциплін часто викликало серед нас посмішки, адже звучало подібно до української фрази "не теренди". Проте, не можна було відмовитися  від цієї фрази, адже її часте вживання під час навчально-наукових заходів закарбовувало у пам`яті студентів необхідність супроводжувати в Інтернеті публікації за дуже важливою тематикою NITRD, NITR&D .

ЦИТАТИ з сайту Business Intelligence+KMS (2011 р.)

1.  Цитата зі сторінки Business Intelligence+KMS  (2011р.). "Наприкінці минулого століття розвинені країни перейшли на рівень Інформаційних суспільств (Informative Societies), що викликало початок переходу найбільш розвинених із них на рівень Суспільств знань (Knowledge Societies) - організації у сфері бізнесу та державні структури поступово трансформують в Організації, засновані на знаннях (Knowledge based organization), які домінують у різних сферах діяльності. Визначальну роль в аналітичній підтримці прийняття рішень у таких організаціях грають засоби Business Intelligence й Knowledge Management System (KMS) та їх додатки, які досліджують і розвивають у рамках NIT R&D (Networking and Information Technology Research and Development)"

2. Цитата зі сторінки Business Intelligence+KMS (2011р.)Ще одним важливим узагальнюючим поняттям у сфері автоматизації інформаційно-аналітичної роботи є термін NIT R&D у США, де виконується державна програма NITRD. Про видатні програми і досягнуті результати викладено, для прикладу, у: PCAST REPORT TO THE PRESIDENT AND CONGRESS DESIGNING A DIGITAL FUTURE: FEDER ALLY FUNDED RESEARCH AND DEVELOPMENT IN NETWORKING AND INFORMATION TECHNOLOGY (2010)

3. Цитата зі сторінки Business Intelligence+KMS  (2011р.)Деякі запити до Інтернету за тематикою сторінки Army Business Intelligence + KMS, що дозволяють виявити загальні тренди у цій та у зв'язаних сферах: ... NIT R&D ...

4. Цитата зі сторінки Business Intelligence+KMS (2011р.). Важливим завданням трансформації Збройних сил України та інших державних структур у  організації, чия діяльність заснована на знаннях (Knowledge based organization) є вивчення, дослідження і розвиток мережевих й інформаційних технологій (Networking and Information Technology Research and Development, NIT R&D).

“Консервація” “енциклопедичної” термінології радянського часу, яка була узгоджена з тогочасною англомовною термінологією - гальмує вивчення і реалізацію важливих компонентів NIT R&D на Україні за останні 20 років. Світ став глобальним, перейшов на рівень Globalization 3.0 (“Глобалізація 3.0”), що потребує використання відповідної глобальної термінології – з урахуванням її бурхливого і суперечливого розвитку. Відокремлення від цього процесу приводить у середовище аутсайдерів, а замовчування і неявна протидія змінам може привести до закріплення відставання та дає привід для критики державності.

Серед NIT основними концепціями, технологіями і засобами підтримки інформаційної аналітичної роботи є Business Intelligence і мережеві системи управління знаннями (Knowledge Management System, KMS) та їх часткові складові, доповнення і відповідні аналітичні додатки. Вони можуть значно покращити виконання різноманітних задач і у силових структурах. Для прикладу, у Збройних Силах США функціонує найбільший у світі корпоративний комплекс мережевих систем управління знаннями (Knowledge Management System). 

Для прикладу також можна  навести розроблене Центром компетенції корпоративних рішень Армії США (U.S. Army Enterprise Solutions Competency Center, ESCC) Довідкове керівництво з Business Intelligence (Business Intelligence Reference Guide), у якому введено термін Army Business Intelligence.

5. Цитата зі сторінки Army Business Intelligence (2011р.). 2010 р.— Президентська рада консультантів з науки і технологій при Президентові США у кінці 2010 р. подала доповідь «Проектування цифрового майбутнього: дослідження і розвиток мережевих та інформаційних технологій, які фінансуються державою». У документі підведені підсумки відкритих наукових досліджень і розвитку мережевих й інформаційних технологій (NIT R&D) та вказано, що за останні десятиліття NIT підвищили продуктивність праці у державі більше ніж будь-який інший набір сил. Підтверджено початок Ери zettabyte (zetta (ZB) -1021) або Big Data і вказано, що Data Mining і machine learning (машинне навчання) полегшують «перетворення даних у знання, а знань у дії». По суті, Data Mining і machine learning є частковими складовими Business Intelligence, а “Цифрове майбутнє”  – це розвинене Суспільство знань (Knowledge Society). У доповіді зазначено, що кожному федеральному агентству необхідно мати свою стратегію “великих даних”. Очевидно, що ці стратегії повинні бути узгоджені між собою у кластерах державних структур та на загальнодержавному рівні. 

 6. Цитата зі сторінки Army Business Intelligence (2011р.).  Україна має славну історію  у сфері NIT R&D і креативна молодь повинна продовжити її у своїй державі – Україні.

7. Цитата зі сторінки Army Business Intelligence (2011р.).  2010 р.— Президентська рада консультантів з науки і технологій при Президентові США у кінці 2010 р. подала доповідь «Проектування цифрового майбутнього: дослідження і розвиток мережевих та інформаційних технологій, які фінансуються державою». У документі підведені підсумки відкритих наукових досліджень і розвитку мережевих й інформаційних технологій (NIT R&D) та вказано, що за останні десятиліття NIT підвищили продуктивність праці у державі більше ніж будь-який інший набір сил.

8. Цитата зі сторінки Army Business Intelligence (2011р.). Закордонний досвід у сфері  hi-tech, у тому числі у сфері NIT R&D, необхідно використовувати на основі принципів компетентного критичного аналізу і раціональної достатності, інакше можна неефективно витратити колосальні кошти або відстати у розвитку на десятиліття.

9. Див також результати пошуку у домені і піддоменах dss-bi.com.ua за пошуковим словом RD.


Вказана вище доповідь `PCAST REPORT TO THE PRESIDENT AND CONGRESS. DESIGNING A DIGITAL FUTURE: FEDER ALLY FUNDED RESEARCH AND DEVELOPMENT IN NETWORKING AND INFORMATION TECHNOLOGY` (2010) була у відкритому доступі, її фрагменти перекладалися під моїм керівництвом студентами ЖВІ ім. С.П. Корольова для доповідей на семінарах і публікацій на сайті "Система+").

На англомовній сторінці Wikipedia Research & Development  вказано наступне (орієнтовний переклад).

Дослідження та розробки (R&D, R+D) (НДДКР , НДДКР), відомі в Європі як науково -дослідні та технологічні розробки ( НТР ) Research and Technological Development (RTD),  - це сукупність інноваційних заходів, які проводяться корпораціями чи урядами з розробки нових послуг чи продуктів та вдосконалення існуючих. Дослідження та розробки є першим етапом розробки потенційної нової послуги або виробничого процесу. 

Термін R&D зустрічається в Сполучених Штатах ще в 1953 р. в інженерних звітах, однак лише в 1960-х роках він став популярним у жаргоні техніки та науки, а потім у менеджменті. 

R&D&I або R&D&i також є абревіатурами з однаковим загальним значенням R&D і означають дослідження, розробки та інновації.

Визначення R&D активності відрізняється від установи до установи, є дві основні моделі  R&D: 

  • установи укомплектовані інженерами та мають завдання безпосередньо розробляти нові продукти
  • установи укомплектовані науковцями -промисловцями та мають завдання щодо прикладних досліджень у наукових чи технологічних галузях, що може сприяти майбутньому розвитку продукту. 

R&D відрізняється від переважної більшості корпоративних видів діяльності тим, що не має на меті отримання негайного прибутку, і, як правило, несе більший ризик та невизначену рентабельність інвестицій (ROI) . Однак R&D НДДКР має вирішальне значення для придбання більших часток ринку шляхом маркетизації нових продуктів. 


На французькій сторінці Вікіпедії щодо R&D зазначено, що існують три основні складові recherche et développement (орієнтовний переклад)

  1. фундаментальні дослідження;
  2. прикладні дослідження;
  3. експериментальна розробка.

Фундаментальні дослідження 

«Базові дослідження складаються з експериментальних або теоретичних робіт, які проводяться переважно з метою здобуття нових знань про основи явищ та спостережуваних фактів без розгляду конкретного застосування чи використання».

Прикладні дослідження 

«Прикладні дослідження також складаються з оригінальних робіт, зроблених з метою набуття нових знань. Однак він, перш за все, спрямований на конкретну практичну мету чи мету».

Експериментальна розробка 

«Експериментальна розробка складається з систематичної роботи, заснованої на наявних знаннях, отриманих шляхом досліджень або практичного досвіду, з метою започаткування виробництва нових матеріалів, виробів чи пристроїв, встановлення нових процесів, систем та послуг або суттєвого вдосконалення тих, що вже існують.”

Сфери проведення різних видів R&D 

Фундаментальні дослідження належать переважно до сектора вищої освіти та державних досліджень та мобілізують невелику частину наукових фондів. За прикладні дослідження відповідають як державний, так і приватний сектори. Експериментальна розробка мобілізує найбільше фінансування.

На турецькій сторінці Вікіпедії щодо  R&D зазначено  (орієнтовний переклад):

Дослідження та розробки (або скорочено Ar-Ge) (Araştırma ve geliştirme (veya kısaca Ar-Ge)) були визначені Організацією економічного співробітництва та розвитку як "систематично проводиться творча робота з метою збільшення знань та використання цих знань для створення нових додатків".
Дослідження та розробки мають три частини:
  • фундаментальні дослідження
  • прикладні дослідження
  • експериментальна розробка.

Українська і російська сторінки Вікіпедії щодо  R&D.

Українська сторінка Вікіпедії щодо  R&D є спрощеною реплікою російської сторінки Вікіпедії, де замість терміну R&D помилково використовується система термінів на основі  НИОКР (рос.мова) та НДДКР (укр.мова). Також видно, що НДДКР рідко проводяться у приватних бізнес структурах, де використовуються більш сучасні форми організації науково-практичної роботи. 

Проте, я не відкидаю можливість проведення НДДКР; у багатьох випадках навіть складно уявити вироблення передової техніки без НДДКР;  також є народна мудрість: "лучшее - враг хорошего". 

Також, перехід від системи вироблення нової техніки
методами НДДКР є сам по собі новою формою R&D з невідомими наслідками, - це особливість 
 R&D, яку згадують практично всі визначення R&D.

Джерела:

- Круковський І.А, Чому інноваційні наукові методики приходять в МО України із запізненням на 10 і більше років? Коментар. 2021. Блог: BI DSS group, Big Data. Режим доступу: https://dss-bi.blogspot.com/.

Research and development. From Wikipedia, the free encyclopedia

- NITRD. Офіційний веб-сайт державної програми США. https://www.nitrd.gov/

- “RAND Corporation Provides Objective Research Services and …” 2 Mar. 2014, http://www.rand.org/. 

- Круковський Ігор,Топольницька Лариса.  RAND Corporation – перша у світі “фабрика думок” Сайт "Нотатки про Business Intelligence+" , 2012.  - Режим доступу: http://dss-bi.com.ua/WP/

- Круковський І.А. Про RAND Corporation, Системний аналіз і Системну інженерію у США і СРСР. Сайт "Нотатки про Business Intelligence+" , 2012.  - Режим доступу: http://dss-bi.com.ua/WP/

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Недоліки статей Вікіпедії, які варто подолати для підвищення довіри до неї (21.05.23 виправлена дезінформація хакера)

Часто вікі-статті пишуть "всі кому не лінь" під чудернадськими нікнеймами ("легендами прикриття"), а потім правлять також "всі кому не лінь", через який завгодно час. Досвідчені вікі-ігромани у Вікіпедії є авторами кількох сотень чи тисяч вікі-статей та авторами кількох десятків тисяч вікі-правок чужих статей (це не описка), див. ст. Вікіпедія - це "енциклопедія" без довіри?  (гіперпосилання виправлено 20.05.2023 р. після заміни хакером) Найчастіше доповнення вікі-статей здійснюють кластери вікі- ігроманів  з числа вікі-патрульних та вікі-адміністраторів Вікіпедії, які для самореклами і вікі-рейтингу намагаються "відмітися" у максимальній кількості вікі-статей, ін., див. для прикладу:   Вікіпедія: патрульні  (patroller), Вікіпедія: рейтинг .  Є випадки, коли кластери вікі-ігроманів редагували тексти і посилання у статтях більше ніж 8 років, проте жоден з них не помічав елементарні принципові семантичні помилки першого ...

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що раніше створена сторінка про OSINT у Вікіпедії базувалася на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Далі визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійсню...

Виключна економічна зона України - використання безпілотників згідно міжнародного права

Карта напрямків російської агресії у Чорному морі і у Азовському морі на фоні виключних (морських) економічних зон Виключна економічна зона (Exlusive Economic Zone) це морська зона (maritime zones), до 200 морських миль, де прибережна держава має суверенне право на використання природних ресурсів і ведення економічної діяльності - з гідно з Конвенцією ООН з морського права [1-6] .  Визначені також Територіальне море ( Territorial sea ), Прилегла зона ( Contiguous zone ), Міжнародні води ( International waters ) та континентальний шельф ( Continental shelf ) - див. схему нижче. Schematic map of maritime zones, Wiki. Якщо між узбережжями держав менше 400 морських миль, то межі ВЕЗ встановлюються як «серединна  лінія» -  у Чорному морі це  приблизно 84 морських милі (~140 км) від узбережжя України до Туреччини. Чорноморський флот ЗС РФ нахабно влаштовує військові морські навчання у ВЕЗ Туреччини, не кажучи про окуповані морські зони України і Грузії. Між Росією і Т...