Перейти до основного вмісту

Про DSS BI consult+

DSS BI consult+, (DSS BI group analytics+) - це блог про hi-tech автоматизацію інформаційно-аналітичної роботи та елементів управління. Далі - зміст скорочень у назві.

DSS - Decision Support System (СПР - Система підтримки рішень)

DSS,  укр. СППР - Система підтримки прийняття рішень або більш точний переклад -Система Підтримки Рішень (СПР). Це комп’ютеризована програма, яка використовується для підтримки рішень, суджень і планів дій в організації чи бізнесі,  де рішення не може бути прийняте шляхом простих арифметичних обчислень. За допомогою DSS просівають й аналізують великі структуровані чи напівструктуровані масиви даних і отримують знання для покращання підтримки рішень. DSS не замінюють повністю експертів, проте підсилюють їх можливості.
Назва СППР (Система підтримки прийняття рішень) тривалий час викривлювала вивчення систем підтримки рішень, тому що багато фахівців у сфері СППР не знали що СППР є неточним перекладом DSS (Decision Support System).

Переклад DSS як СПР (Система Підтримки Рішень) введений у 2006...2014 р.р. за ініціативою DSS BI consult+ (BI+KMS, DSS BI group).

 BI - Business Intelligence

Це комплекс концепцій, технологій, програмних засобів і кращих практик для hi-tech аналітики. Сюди відносять: OLAP, Data Mining (у т.ч. machine learning на основі neural networks, genetic algorithms, ets), Image Mining, Dashboards, ETL, елементи Text Mining та інше, які працюють на основі Data Warehouse (сховищ даних) або Data Marts (кіосків даних). Визначають три покоління Business Intelligence: BI1.0, BI 2.0, BI 3.0/cloud computing. Business intelligence - це не бізнес-розвідка. Розвідка у бізнесі законними методами позначається терміном Competitive intelligence (Конкурентна розвідка). Розвідка інформації з відкритих джерел - OSINT (Open Source Intelligence).  Промислове шпигунство - Industrial spy.
З 2008 року з'явилася нова тенденція: до BI 2.0 (Business Intelligence другого покоління включають елементи Text Mining, нові програмні агенти, Knowledge Management System (KMS)), ін.
 
Іноді провідні спеціалісти у сфері DSS & BI & Data Analytics & Data Science розуміють під Business Intelligence - DSS 2.0 (СППР другого покоління). Проте DSS завжди включає в себе базу даних, а інструменти і додатки BI є окремими і надбудовуються над сховищем даних (Data Warehouse) чи навіть над кіоском даних (Data Mart).

Розвиток термінології і таксономій у сфері Business Intelligence йде в умовах активної конкуренції. Для прикладу, одна з провідних світових консалтингових компаній Gartner для визначення сфери кращих розробників платформ Business Intelligence застосовує термін ABI - Analytics and Business Intelligence.

У 2010 році у PCAST ввели поняття Big Data. Для збирання Big Data додають Data Lake (озера даних).

Важливою частиною екосистеми програмних засобів Analytics and Business Intelligence є засоби ETL (Extract, Transform, Load).


Символ "+" (плюс)

Символ "+" або "плюс" (Business Intelligence+, OLAP+, Data Mining+, Text Mining+, Dahboards+, Scorecard+, ETL+, Expert System+, Knowledge Management System+ (KMS+)) означає, що до перерахованих систем приєднанні або можуть бути приєднанні такі функції як: 
  • дистанційне управління програмами,  
  • дистанційне управління механізованими засобами чи ергатичними (людино-машинними) системами, 
  • дистанційне управління автоматичними системами. 
Вони відрізняються від відомих раніше простих функцій-тригерів тим, що можуть спрацьовувати на основі спеціалізованих функцій OLAP (операцій з OLAP-кубом), Data Mining (аномальні відхилення, складна класифікація (було й раніше), кластеризація, виявлення часових послідовностей і одночасних подій, прогнозування, ін.), Text Mining та Social Media Analytics, простих функцій Dashboards, агрегатованих функцій подібних до Scorecard. Це верифіковані результати (вказані у офіційних актах реалізації державних організацій з 2008 року). 

Символ "+"або "плюс" також означає, що до загальноприйнятих функцій вказаних систем додані верифіковані авторські доповнення-удосконалення. Найбільшим удосконаленням є Мережевий ергатичний організм (Network Ergatic Organism).  Нагадаємо, що основа цієї дефініції "Ергатичний організм" введена в  в Україні, у Києві, в Інституті кібернетики УРСР у 1970-х роках і закріплена у монографії д.т.н. Павлова В.В. (Начала теории эргатических систем / В. В. Павлов; монография;  АН УССР, Ин-т кибернетики. - К. : Наукова думка, 1975.) - про організмічний підхід до побудови автоматичних систем управління космічним кораблем, ін.).  

Фрагмент експертної системи з Business Intelligence - виконавчі засоби

Logical output matrix for executive devices for an expert system with Business Intelligence


Network Ergatic Organizm (NEO) – Мережевий Ергатичний Організм 

NEO можна вважати самою розвиненою надсистемою BI (Business Intelligence)+,  мережецентричних систем (Network-centric System), мережецентричних бойових дій (Network-centric Warfare), інтернету речей (Internet of Things (IoT)). Пропозиція щодо створення NEO морського базування у Чорному морі не була прийнята з 2001 року у зв`язку із незадовільним фінансуванням та по іншим причинам.

Отже, блог DSS BI consult+ розглядає групу відповідних концепцій, технологій, практик роботи, програмних засобів і зв`язаних з цим людей. Також блог DSS BI Consult+ (раніше "DSS BI group analytics+", ще раніше "Система+") 

Сокіл на пальці руки - захист, повага без крові і подряпин. DSS BI consult+ 

Блог DSS BI consult+ це "система систем", яка об`єднує тематику і деякі оновлені публікації створених у різний час і з різною метою сайтів:

  • "Business Intelligence+KMS (Knowledge Management System)" - перший авторський сайт, 2011 р.;
  • "Система+ (підсайт "SiteLabs" для навчально-наукових статей студентів у 2012-2014 р.р.), тимчасово закритий;
  • "Нотатки про Business Intelligence+" (2014 р., підсайт "SiteLabs", інформація більше не оновлюється);
  • "SiteLabs DSS" (у теперішній час це залишки більше ніж 20-ти сайтів навчально-наукових екосистем);
  • "SiteLabs SLS" (у теперішній час закрито із залишками біля 10-ти сайтів навчально-наукових екосистем).
До екосистеми термінів DSS та BI входять багато термінів утворених кількома  рівнями узагальнення. Є конкуруючі терміни, терміни які оновлюються у демократичному світовому просторі  автоматизованих інформаційно-аналітичних систем і систем автоматизованого (автоматичного) управління.

Не колючий їжак в руках аналітика DSS BI Ігоря Круковського
Коли їжак буває неколючим у руках людини?


Перелік основних термінів - це самий скорочений опис проблемної області роботи.

Business Analytics Software Taxonomy, Decision Support System (DSS); Knowledge Based System (KBS); Expert System, Knowledge Management System (KMS); Bot; Business Intelligence (BI), BI1.0, BI2.0; DSS/BI (Decision Support System / Business Intelligence); Visual Mining, Key Performance Indicator (KPI), Dashboards, Scorecard; Text Mining (TM), Business Intelligence and Geographic Information System (BI GIS); Web Site Ecosystem, Web Hosting Ecosystem; Network Ergatic Organizm (NEO); Social Media Analytics/CRM; Data Warehouse and Business Intelligence (DW BI), FASMI+ (OLAP+); DM and KDD (Data Mining and Knowledge Discovery in Data); Opinion Mining, Sentiment Analysis; покращання on-line і real-time візуалізації аналізу; методики оцінки ефективності BI, моделі структуризації даних і знань (metadata), моделі інформаційно-аналітичної продукції; методики вибору моделей даних і моделей знань; стратегія Big Data (Business Analytics + Business Intelligence і т.п.); проблеми реалізації в інформаційно-аналітичній роботі перерахованих систем та їх вирішення; 5WH (Who?,What?, When?, Why?, Where? How?), C2, C5ISR (Command, Control, Communications, Computers, Cyber, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance), Network-centric system, Network Centric Warfare; Network Centric Ergatic Organism, IoT; ін.

Зазначимо, що якщо керівник, аналітик, ІТ-працівник чи викладач не мають уяви про вказані терміни на рисунку, то це свідчить про прогалини у компетенціях, про знижену ефективність роботи відповідних автоматизованих систем і управлінських структур підтримки рішень (Decision Making) і вироблення рішень (Decision Making).

Освіта та освіченість у цій сфері - це відповідальність викладачів кафедр автоматизації, кібернетики і зв`язаних кафедр (математика, математичне моделювання, маркетинг, бухоблік, вебтехнології, ін.).

У сфері практичної роботи це відноситься до CIO (Chief Information Officer), до CDO (Chief Data Officer), ін. В українських державних структурах ввели посади CDTO (Chief Digital Transformation Officer), для заплутування всіх і себе (?) використовують скорочення CDO (Chief Digital Officer).

Головною причиною створення блогу DSS BI на платформі Google стали дискретно-безперервні хакерські атаки на сайти, зв'язані з dss-bi.com.ua. Тому робота з виявлення хакерів і реагування на них частково перекладена на систему Google, яка забезпечує безпеку Blogger.

Business Intelligence ecosystem is tentative
Орієнтовна екосистема термінів Business Intelligence and Decision Support System (BI DSS? DSS BI) 


Девіз DSS BI consult+: 

"Ваша вигода буде значно більшою від Ваших інвестицій у нашу роботу".

Телефони: +380672854918, додатково +380959315050. Електронна адреса: system.k7@gmail.com; додатково на сайті з 2011 року: i@dss-bi.com.ua

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що раніше створена сторінка про OSINT у Вікіпедії базувалася на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Далі визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійсню...

Принципи ведення мережево-центричної війни (network-centric warfare)

У 2012...2013 роках на сайті студентських навчально-наукових публікацій  "Система+" були викладені одні з піонерських в Україні статей про особливості концепції Network Centric Warfare ("Мережево-центричні бойові дії" або неточно "Мережево-центрична війна") -    на основі  Joint Vision 2020 ("Спільне Бачення 2020"  та інших англомовних (в основному США) публікацій, які були опрацьовані раніше автором цієї статті. У Системі+  також активно обговорювалися на навчально-наукових семінарах особливості застосування цивільних додатків концепції Network Centric System (Мережево-центричних систем управління) у цивільних системах управління, для прикладу: мережецентричні операційні системи; мережецентричні міжнародні торговельні,  фінансові і виробничі мережі; мережецентрична система  управління залізничним рухом в РФ; ін. Не дивлячись на вказане, аналіз українських публікацій у цей час показує, що тема  Network Centric Wa...

Виключна економічна зона України - використання безпілотників згідно міжнародного права

Карта напрямків російської агресії у Чорному морі і у Азовському морі на фоні виключних (морських) економічних зон Виключна економічна зона (Exlusive Economic Zone) це морська зона (maritime zones), до 200 морських миль, де прибережна держава має суверенне право на використання природних ресурсів і ведення економічної діяльності - з гідно з Конвенцією ООН з морського права [1-6] .  Визначені також Територіальне море ( Territorial sea ), Прилегла зона ( Contiguous zone ), Міжнародні води ( International waters ), континентальний шельф ( Continental shelf ), ін. - див. схему нижче. Schematic map of maritime zones, Wiki. Якщо між узбережжями держав менше 400 морських миль, то межі ВЕЗ встановлюються як «серединна  лінія» -  у Чорному морі це  приблизно 84 морських милі (~140 км) від узбережжя України до Туреччини. Чорноморський флот ЗС РФ нахабно влаштовує військові морські навчання у ВЕЗ Туреччини, не кажучи про окуповані морські зони України і Грузії. Між Росією і Тур...