Перейти до основного вмісту

A Business Intelligence System vs Business Intelligence


Фрагмент статті A Business Intelligence System (1958), де H.P.Luhn визначає зміст термінів Business & Intelligence

Термін “A Business Intelligence System” вперше використав у 1958 році науковий співробітник IBM H.P. Luhn (Ханс Петер Лун) у однойменній статті “A Business Intelligence System”, де він  визначив корисні для практики поняття Business, Intelligence,  A Business Intelligence System. 


"... бізнес - це сукупність заходів, що здійснюються з будь-якою метою, будь то наука, техніка, торгівля, промисловість, право, уряд, оборона тощо".

З посиланням на тлумачний словник Вебстера того часу, Ханс Петер Лун вказав: "Поняття Intelligence також визначається тут, в загальному сенсі, як "здатність усвідомлювати взаємозв'язки поданих фактів таким чином, щоб керувати діями на шляху до бажаної мети".
У анотації статті визначено, що A Business Intelligence System: Автоматична система розробляється як автоматизована система для розповсюдження інформації до різних підрозділів будь-якої промислової, наукової або державної організації. … Як вхідні, так і внутрішньо сформовані документи автоматично анотуються і характеризуються шаблоном ключових слів та автоматично надсилаються відповідним пунктам дії…


A Business Intelligence System запропонована як позначення майбутньої автоматизованої системи управління документами, що надходять в організацію і повинні автоматично розподілятися по виконавцям, ін. У 1958 році техніка була неготовою для цього, але пан Лун був переконаний, що така система буде створена у майбутньому. Дійсно, з часом запропонована ним архітектура  “A Business Intelligence System” була реалізована  у знаменитій у свій час системі підтримки корпоративної роботи з документами IBM Lotus Notes/Domino (IBM Notes). Проте, це не система Business Intelligence у загальноприйнятому розумінні, хоча дуже ефективна система з елементами автоматичного оповіщення й text mining, тощо і її також можна було метафорично назвати як "бізнес-інтелект". Проте, так не сталося, а термін A Business Intelligence System  був забутий до 2007 року.


Схема A Business Intelligence System, за пропонована у 1958 році в IBM H.P.Luhn
Деякі автори помилково вважають автора терміну "A Business Intelligence System" Ханса Петера Луна першим автором терміну “Business Intelligence”, хоча саме цей термін дослівно він не вживав у своїй роботі і спеціалізувався на механізації і автоматизації створення описів літератури для прискорення її пошуку.

"A Business Intelligence System" Ханса Петера Луна була згадана вперше після 1958 року лише у 2007 році, у дещо дезінформуючій статті: The Real Pioneer of Business Intelligence (and BI 2.0) by Timo Elliot. Проте, тоді пройшло уже 18 років з 1989 року, з початку використання терміну Business Intelligence, який пройшов розвиток від першого покоління (Business Intelligence 1.0, з 1989...1995 року) до другого покоління (Business Intelligence 2.0, з 2005...2007 року).
"A Business Intelligence System" Ханса Петера Луна була згадана у зв`язку із використанням у BI 2.0 елементів Text Mining. Подібні до Text Mining функції  були передбачені для обробки текстових документів Хансом Петером Луном для A Business Intelligence System у 1958 році.

Business Intelligence — це термін-метафора, що не має однозначного тлумачення і дослівного перекладу серед професіоналів і має певний кластер подібних тлумачень. Дефініція Business Intelligence визначає синергетичний комплекс концепцій, технологій і засобів (OLAP, Data Mining, iн.) автоматизації інформаційної аналітичної обробки даних. Використання Business Intelligence забезпечує швидке добування з даних потенційно корисних знань і їх візуалізацію для прийняття більш вигідних рішень, які недоступні без цього аналітичним робочим групам будь-якого розміру, інтелектуальної потужності і досвіду.


Піраміда Business Intelligence 1.0

Узагальнену і часткову термінологію у сфері Business Intelligence визначили в основному з кінця 1980-х років до середини 1990-х років Hovard Dresner (Говард Дрезнер) - Business Intelligence, Business Performance Management; Gregory Piatetsky-Shapiro (Григорій Пятецький-Шапіро) - Data Mining and Knowledge Discovery: Edgar Frank Codd (Едгар Кодд) - OLAP; Bill Inmon (Білл Інмон) і Ralph Kimball (Ральф Кімбалл) - Data Warehouse; інші вчені. 

Термінологію Business Intelligence закріпили консалтингові компанії Gartner (Гартнер) - Business Intelligence and Analytic Applications; IDC - Business Intelligence, Business Analytics Software Market; Forrester  (Форрестер) - Business Intelligence stack; виробники відповідного програмного забезпечення та ІТ – працівники й аналітичні працівники в умовах термінологічної конкуренції, яка продовжується і тепер. Автор дефініції Business Intelligence, яка знайшла найширше глобальне розповсюдження у світі Hovard Dresner більше 10-ти років працював віце-президентом з Business Intelligence в Gartner? На мій погляд, саме це забезпечило просування бренду Business Intelligence на ринку аналітичних засобів.


Business Intelligence також називають «терміном-парасолею» («umbrella term»), у якому «полотнище» (узагальнену концепцію) підтримують «спиці» (часткові концепції) - OLAP, Data Mining, ін. 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що раніше створена сторінка про OSINT у Вікіпедії базувалася на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Далі визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійсню...

Принципи ведення мережево-центричної війни (network-centric warfare)

У 2012...2013 роках на сайті студентських навчально-наукових публікацій  "Система+" були викладені одні з піонерських в Україні статей про особливості концепції Network Centric Warfare ("Мережево-центричні бойові дії" або неточно "Мережево-центрична війна") -    на основі  Joint Vision 2020 ("Спільне Бачення 2020"  та інших англомовних (в основному США) публікацій, які були опрацьовані раніше автором цієї статті. У Системі+  також активно обговорювалися на навчально-наукових семінарах особливості застосування цивільних додатків концепції Network Centric System (Мережево-центричних систем управління) у цивільних системах управління, для прикладу: мережецентричні операційні системи; мережецентричні міжнародні торговельні,  фінансові і виробничі мережі; мережецентрична система  управління залізничним рухом в РФ; ін. Не дивлячись на вказане, аналіз українських публікацій у цей час показує, що тема  Network Centric Wa...

Виключна економічна зона України - використання безпілотників згідно міжнародного права

Карта напрямків російської агресії у Чорному морі і у Азовському морі на фоні виключних (морських) економічних зон Виключна економічна зона (Exlusive Economic Zone) це морська зона (maritime zones), до 200 морських миль, де прибережна держава має суверенне право на використання природних ресурсів і ведення економічної діяльності - з гідно з Конвенцією ООН з морського права [1-6] .  Визначені також Територіальне море ( Territorial sea ), Прилегла зона ( Contiguous zone ), Міжнародні води ( International waters ), континентальний шельф ( Continental shelf ), ін. - див. схему нижче. Schematic map of maritime zones, Wiki. Якщо між узбережжями держав менше 400 морських миль, то межі ВЕЗ встановлюються як «серединна  лінія» -  у Чорному морі це  приблизно 84 морських милі (~140 км) від узбережжя України до Туреччини. Чорноморський флот ЗС РФ нахабно влаштовує військові морські навчання у ВЕЗ Туреччини, не кажучи про окуповані морські зони України і Грузії. Між Росією і Тур...