Для кращого розуміння еволюції Business Intelligence необхідно проаналізувати визначальні консалтингові документи зі сфери NITR&D - Networking and Information Technology Research and Development в історичному розвитку, насамперед з 1950-х років до нашого часу. Для прикладу див. перші 286 джерел у Списку першоджерел на Sitelab "Нотатки про Business Intelligence+".
Цікаво і корисно знати, що U.S. Army Enterprise Solutions Competency Center, ESCC (Центр компетенції корпоративних рішень Армії США) опублікував з 2007 року Business Intelligence Reference Guide (Довідкове керівництво з Business Intelligence), де ввів термін Army Business Intelligence, а також крім іншого визначив етапи Evolution of Business Intelligence (Еволюції Business Intelligence).
Еволюція Business Intelligence у Довідковому керівництві ESCC розділена на три етапи:
- Pre-Information Age (1960-1980 р.р.) – Передінформаційна ера;
- Information Age (1980-2000 р.р.) – Інформаційна ера;
- Business Intelligence Age (після 2000 р.) – Ера Business Intelligence.
Визначення Business Intelligence Age у Business Intelligence Reference Guide у відкритому доступі у web, в 2007 році |
Зазначимо, що Information Age (Інформаційна ера) можна асоціюювати з рівнем розвитку Information Societies (Інформаційні суспільства).
Визначена Business Intelligence Age (Ера Business Intelligence) асоціюється з рівнем розвитку Knowledge Societies (Суспільства знань) та з переходом організацій Збройних сил США на більш високий рівень розвитку – Knowledge based organization (Організація, заснована на знаннях).
Початок Ери Business Intelligence також асоціюється з переходом людства на рівень Globalization 3.0 (Глобалізація 3.0), який визначено у книзі неодноразового лауреата Пулітцерівської премії Томаса Фрідмана (Thomas Lauren Friedman).
Розділення Еволюції Business Intelligence у Довідковому керівництві ESCC на три етапи узагальнено і спрощено відображає становлення і розвиток стратегій, концепцій, технологій і засобів автоматизації інформаційно-аналітичної роботи (підтримки прийняття рішень) та підтверджує важливу роль Business Intelligence. Проте, у цих визначеннях є певні проблемні питання.
Критика визначення етапів еволюції Business Intelligence у ESCC
Розбиття етапів еволюції Business Intelligence на рівномірні часові проміжки по 20 років (1960-1980 р.р., 1980-2000 р.р.) не повністю узгоджено з реальністю і тому потребує уточнення.
1. Обсяг інформації у світі зростає не рівномірно, а подібно до експоненційного закону і ця експонента почала стрімко зростати у 1990-х роках. Тому, відповідно з цим, експоненційно, а не рівномірно розвиваються також концепції (стратегії), технології і засоби автоматизації інформаційної аналітичної роботи.
2. Початок розробки проекту ОГАС (ОбщеГосударственная Автоматизированная Система сбора и обработки информации для учета, планирования и управлении народным хозяйством СССР ...) у Радянському Союзі у 1964 р. (Інститут кібернетики Академії наук України) явно свідчить про передбачення Інформаційної ери та про початок ери Суспільства, орієнтованого на знання - у термінах творців ОГАС у 1970-х роках. Очевидно, це випереджає запропоновані вище рамки Передінформаційної ери (Pre-Information Age, 1960-1980 р.р.).
3. Вже у 1960-х роках опубліковані праці зі статистичної теорії розпізнавання, яка є важливою основою Knowledge Discovery and Data Mining – часткової і найбільш hi-tech частиною Business Intelligence, яка отримала привабливе (sexy) метафоричне позначення Data Mining.
4. Орієнтовно з 2007 року комплекси Business Intelligence почали включати елементи Text Mining ("розкопки текстів") та KMS - Knowledge Management System (Систем управління знаннями) у різних формах. Тому кажучи про Business Intelligence Age насправді потрібно розуміти це як Business Intelligence +KMS Age ( Еру Business Intelligence+KMS), що більш детально розкрито на сайті Business Intelligence + KMS, концепція, технологія і засоби підтримки рішень не тривіальними знаннями з первинних даних.
5. Крім вказаного у керівництві ESCC, Business Intelligence Reference Guide, еволюцію Business Intelligence прийнято розділяти на три покоління:
- Business Intelligence 1.0,
- Business Intelligence 2.0,
- Business Intelligence 3.0.
Більш детально про це можна прочитати на вказаному вище сайті Business Intelligence+KMS та у наступних публікаціях.
Коментарі