Перейти до основного вмісту

Еволюція Business Intelligence

Для кращого розуміння еволюції Business Intelligence необхідно проаналізувати визначальні консалтингові  документи зі сфери NITR&D - Networking and Information Technology Research and Development в історичному розвитку, насамперед з 1950-х років до нашого часу. Для прикладу див. перші 286 джерел у Списку першоджерел на Sitelab "Нотатки про Business Intelligence+".


Цікаво і корисно знати, що U.S. Army Enterprise Solutions Competency Center, ESCC (Центр  компетенції корпоративних рішень Армії США) опублікував з 2007 року Business Intelligence Reference Guide (Довідкове керівництво з Business Intelligence), де ввів  термін Army Business Intelligence, а також крім іншого визначив етапи Evolution of Business Intelligence (Еволюції Business Intelligence)


Еволюція Business Intelligence у Довідковому керівництві ESCC розділена на три етапи:


- Pre-Information Age (1960-1980 р.р.) – Передінформаційна ера;

- Information Age (1980-2000 р.р.) – Інформаційна ера;
- Business Intelligence Age (після 2000 р.) – Ера Business Intelligence.


Визначення Business Intelligence Age у Business Intelligence Reference Guide  у відкритому доступі у web, в 2007 році




Зазначимо, що Information Age (Інформаційна ера) можна асоціюювати з рівнем розвитку Information Societies (Інформаційні суспільства)


Визначена Business Intelligence Age (Ера Business Intelligence) асоціюється з рівнем розвитку Knowledge Societies (Суспільства знань) та з переходом організацій Збройних сил США на більш високий рівень розвитку – Knowledge based organization (Організація, заснована на знаннях)


Початок Ери Business Intelligence також асоціюється з переходом людства на рівень Globalization 3.0 (Глобалізація 3.0), який визначено у книзі неодноразового лауреата Пулітцерівської премії Томаса Фрідмана (Thomas Lauren Friedman).


Розділення Еволюції Business Intelligence у Довідковому керівництві ESCC на три етапи узагальнено і спрощено відображає становлення і розвиток стратегій,  концепцій, технологій і засобів автоматизації інформаційно-аналітичної роботи (підтримки прийняття рішень) та підтверджує важливу роль Business Intelligence. Проте, у цих визначеннях є певні проблемні питання.

Критика визначення етапів еволюції Business Intelligence у ESCC


Розбиття етапів еволюції Business Intelligence на рівномірні часові проміжки по 20 років (1960-1980 р.р., 1980-2000 р.р.) не повністю узгоджено з реальністю і тому потребує уточнення.


1. Обсяг інформації у світі зростає не рівномірно, а подібно до експоненційного закону і ця експонента почала стрімко зростати у 1990-х роках. Тому, відповідно з цим, експоненційно, а не рівномірно розвиваються також концепції (стратегії), технології і засоби автоматизації інформаційної аналітичної роботи. 

2. Початок розробки проекту ОГАС (ОбщеГосударственная Автоматизированная Система сбора и обработки информации для учета, планирования и управлении народным хозяйством СССР ...) у Радянському Союзі у 1964 р. (Інститут кібернетики Академії наук України) явно свідчить про передбачення Інформаційної ери та про початок ери Суспільства, орієнтованого на знання  - у термінах творців ОГАС у 1970-х роках. Очевидно, це випереджає запропоновані вище рамки Передінформаційної ери (Pre-Information Age, 1960-1980 р.р.). 

3. Вже у 1960-х роках опубліковані праці зі статистичної теорії розпізнавання, яка є важливою основою Knowledge Discovery and Data Mining – часткової і найбільш hi-tech частиною Business Intelligence, яка отримала привабливе (sexy) метафоричне позначення Data Mining. 

4. Орієнтовно з 2007 року комплекси Business Intelligence почали включати елементи Text Mining ("розкопки текстів") та KMS - Knowledge Management System (Систем управління знаннями) у різних формах. Тому кажучи про Business Intelligence Age насправді потрібно розуміти це як Business Intelligence +KMS Age ( Еру Business Intelligence+KMS), що більш детально розкрито на сайті Business Intelligence + KMS,  концепція, технологія і засоби підтримки рішень не тривіальними знаннями з первинних даних.


5. Крім вказаного у керівництві ESCC, Business Intelligence Reference Guide, еволюцію Business Intelligence прийнято розділяти на три покоління: 
- Business Intelligence 1.0,
- Business Intelligence 2.0,
- Business Intelligence 3.0.
Більш детально про це можна прочитати на вказаному вище сайті  Business Intelligence+KMS та у наступних публікаціях. 




Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Недоліки статей Вікіпедії, які варто подолати для підвищення довіри до неї (21.05.23 виправлена дезінформація хакера)

Часто вікі-статті пишуть "всі кому не лінь" під чудернадськими нікнеймами ("легендами прикриття"), а потім правлять також "всі кому не лінь", через який завгодно час. Досвідчені вікі-ігромани у Вікіпедії є авторами кількох сотень чи тисяч вікі-статей та авторами кількох десятків тисяч вікі-правок чужих статей (це не описка), див. ст. Вікіпедія - це "енциклопедія" без довіри?  (гіперпосилання виправлено 20.05.2023 р. після заміни хакером) Найчастіше доповнення вікі-статей здійснюють кластери вікі- ігроманів  з числа вікі-патрульних та вікі-адміністраторів Вікіпедії, які для самореклами і вікі-рейтингу намагаються "відмітися" у максимальній кількості вікі-статей, ін., див. для прикладу:   Вікіпедія: патрульні  (patroller), Вікіпедія: рейтинг .  Є випадки, коли кластери вікі-ігроманів редагували тексти і посилання у статтях більше ніж 8 років, проте жоден з них не помічав елементарні принципові семантичні помилки першого ...

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що раніше створена сторінка про OSINT у Вікіпедії базувалася на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Далі визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійсню...

Виключна економічна зона України - використання безпілотників згідно міжнародного права

Карта напрямків російської агресії у Чорному морі і у Азовському морі на фоні виключних (морських) економічних зон Виключна економічна зона (Exlusive Economic Zone) це морська зона (maritime zones), до 200 морських миль, де прибережна держава має суверенне право на використання природних ресурсів і ведення економічної діяльності - з гідно з Конвенцією ООН з морського права [1-6] .  Визначені також Територіальне море ( Territorial sea ), Прилегла зона ( Contiguous zone ), Міжнародні води ( International waters ) та континентальний шельф ( Continental shelf ) - див. схему нижче. Schematic map of maritime zones, Wiki. Якщо між узбережжями держав менше 400 морських миль, то межі ВЕЗ встановлюються як «серединна  лінія» -  у Чорному морі це  приблизно 84 морських милі (~140 км) від узбережжя України до Туреччини. Чорноморський флот ЗС РФ нахабно влаштовує військові морські навчання у ВЕЗ Туреччини, не кажучи про окуповані морські зони України і Грузії. Між Росією і Т...