Перейти до основного вмісту

Моделі інформації, наративів, знань, даних, правил для ефективної автоматизації аналітики (деталізовано 02.2024)

На основі існуючих моделей інформації, наративів, даних, знань, правил - з 2007 року у авторських роботах запропоновані удосконалені для ефективної автоматизації аналітики. 

  • Модель довідково-аналітичної інформації FiveWs+ (Five Ws for Business Intelligence) - розроблена для часткової сфери на основі відомої у журналістиці моделі  інформації   The Five W's and H (Know: Who? What? When? Where? Why? and How?). 
  • Модель аналітичної управлінської інформації АВ+ВПП+РР (Атрибути, Викладання, Висновки, Прогнози, Пропозиції, Рішення, Результати), а також модель АВ+ВПП+РР для Business Intelligence. Розроблена згідно типової структури (етапів) підготовки, прийняття рішень і оцінки їх виконання. Забезпечує розширені види аналітики: descriptive analytics (описова аналітика); diagnostic analytics (діагностична аналітика); predictive analytics (прогнозна аналітика); prescriptive analytics (наказова аналітика); analytics of decision & results (аналітика рішень і результатів). Тобто, модель  АВ+ВПП+РР забезпечує  аналітику згідно розширеної моделі управління C2 (Command & Control - команди і контроль виконання) і більш деталізованої  та нової C5 ISR, ets.
  • Модель уніфікованої число-лінгвістичної інформації. Це число-лінгвістичні оцінки (ЧЛО) для Business Intelligence, які містять числову складову і 1..2 лінгвістичні інтерпретатори. До ЧЛО можна звести більше 10-ти видів оцінок у практичних системах. ЧЛО розроблені для коректної і ефективної роботи алгоритмів OLAP, Data Mining (у тому числі machine learning), Text Mining (у т.ч. Sentiment Analysis, Opinion Mining), Web Mining. ЧЛО - це специфічні атрибути у моделі АВ+ВПП+РР для Business Intelligence. Основою типової ЧЛО стала структура типу даних "Дата", яка по суті має числовий інтерпретатор та кілька лінгвістичних інтерпретаторів. Для деяких ЧЛО запропоновані також уніфіковані кольоро-графічні інтерпретатори, як правило на основі трьох кольорів світлофора. 
  • Гібридна трьохкомпонентна фреймово-продукційна з семантичними мережами модель знань FPS (Frame, Production system, Semantic network). Цю модель у автоматизованих інформаційно-аналітичних системах  доцільно використовувати для автоматизації елементів SixWs+, та узгоджувати з конкретною структурою  ROLAP Star chema.

Всі вказані моделі пройшли наукову й практичну верифікацію - забезпечують підвищення ефективності автоматизації інформаційної аналітичної роботи з елементами управління на основі елементів "штучного інтелекту" (Artificial Intelligence, AI), систем автоматизації ділової аналітики (Business Intelligence, BI). Вони є необхідними для побудови мережевих ергатичних організмів (NEO – Network Ergatic Organism), мережево-центричних систем різного призначення (Network-centric systems, Network-centric warfare), Інтернету речей (Internet of Things, IoT), систем диспетчерського контролю і управління (Supervisory Control And Data Acquisition, SCADA).

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Недоліки статей Вікіпедії, які варто подолати для підвищення довіри до неї (21.05.23 виправлена дезінформація хакера)

Часто вікі-статті пишуть "всі кому не лінь" під чудернадськими нікнеймами ("легендами прикриття"), а потім правлять також "всі кому не лінь", через який завгодно час. Досвідчені вікі-ігромани у Вікіпедії є авторами кількох сотень чи тисяч вікі-статей та авторами кількох десятків тисяч вікі-правок чужих статей (це не описка), див. ст. Вікіпедія - це "енциклопедія" без довіри?  (гіперпосилання виправлено 20.05.2023 р. після заміни хакером) Найчастіше доповнення вікі-статей здійснюють кластери вікі- ігроманів  з числа вікі-патрульних та вікі-адміністраторів Вікіпедії, які для самореклами і вікі-рейтингу намагаються "відмітися" у максимальній кількості вікі-статей, ін., див. для прикладу:   Вікіпедія: патрульні  (patroller), Вікіпедія: рейтинг .  Є випадки, коли кластери вікі-ігроманів редагували тексти і посилання у статтях більше ніж 8 років, проте жоден з них не помічав елементарні принципові семантичні помилки першого ...

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що раніше створена сторінка про OSINT у Вікіпедії базувалася на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Далі визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійсню...

Виключна економічна зона України - використання безпілотників згідно міжнародного права

Карта напрямків російської агресії у Чорному морі і у Азовському морі на фоні виключних (морських) економічних зон Виключна економічна зона (Exlusive Economic Zone) це морська зона (maritime zones), до 200 морських миль, де прибережна держава має суверенне право на використання природних ресурсів і ведення економічної діяльності - з гідно з Конвенцією ООН з морського права [1-6] .  Визначені також Територіальне море ( Territorial sea ), Прилегла зона ( Contiguous zone ), Міжнародні води ( International waters ) та континентальний шельф ( Continental shelf ) - див. схему нижче. Schematic map of maritime zones, Wiki. Якщо між узбережжями держав менше 400 морських миль, то межі ВЕЗ встановлюються як «серединна  лінія» -  у Чорному морі це  приблизно 84 морських милі (~140 км) від узбережжя України до Туреччини. Чорноморський флот ЗС РФ нахабно влаштовує військові морські навчання у ВЕЗ Туреччини, не кажучи про окуповані морські зони України і Грузії. Між Росією і Т...