Секретар РНБО України Олексій Данілов у вівторок в Офісі Президента України Володимира Зеленського презентував загальнодоступну систему моніторингу користування надрами у рамках інформаційно-аналітичної системи Головного ситуаційного центру країни «СОТА». По суті це Географічна Інформаційна Система (ГІС) спеціалізованого призначення.
23 липня 2021 року Глава держави Володимир Зеленський своїм Указом № 306 увів у дію рішення РНБО України від 16 липня 2021 року «Про стимулювання пошуку, видобутку та збагачення корисних копалин, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави».
З-поміж іншого, виконання цього рішення сприятиме покращенню процесу обміну даними між державними органами з метою моніторингу та контролю за користуванням надрами.
Оскільки моніторинг та контроль за користуванням надрами є питаннями національної безпеки, у рамках ІАС «СОТА» Апаратом РНБО України було створено систему моніторингу користування надрами.
Основою системи є ГІС-портал, де представлена та автоматизовано оновлюється інформація про спецдозволи на користування надрами, кінцевих бенефіціарних власників та засновників компаній, які є власниками спецдозволів, умови видачі та історію зміни статусів, територію, де розташовані надра, видобуток за останній рік та за весь час дії дозволу, родовища корисних копалин, свердловини нафти та газу, нараховану рентну плату на спецдозвіл і сплату ренти в контексті власників дозволів та громад тощо.
Відповідні інтегровані дані надані Державною службою геології та надр, Державною податковою службою та Міністерством юстиції України, оновлюються в автоматизованому режимі.
Відповідно до Конституції України надра є об’єктами права власності Українського народу. Станом на 14 грудня 2021 року в Україні діє 3070 спеціальних дозволів на користування надрами, 581 з яких з участю держави. Ці дозволи знаходяться на території 1046 громад, їх власниками є 2061 юридична особа та 64 фізичні особи-підприємці. У 2020 році їх власники сплатили 51,4 млрд грн рентної плати (включно з користуванням водними ресурсами).
Як повідомлялося раніше, Апаратом РНБО України розроблена та введена в експлуатацію сучасна інформаційно-аналітична система Головного ситуаційного центру країни «СОТА».
ГІС моніторингу користування надрами України на сайті РНБОУ (minerals.rnbo.gov.ua)
Коментарі
2. Якщо у цій ГІС моніторингу користування надрами України реалізовані елементарні функції експертної системи (alerts), то система повинна видавати автоматичні сповіщення про наближення закінчення строку дії ліцензії, ін.
3. Не зрозуміло, чи реалізовані у цій системі обовязкові для hi-tech систем функції Business Intelligence (OLAP+, Data Mining (класифікація, кластеризація, виявлення одночасних подій і їх послідовностей, виявлення аномальних відхилень, ін.))
Довідково. Електро́нне урядува́ння — спосіб організації державної влади за допомогою систем локальних інформаційних мереж та сегментів глобальної інформаційної мережі, що забезпечує функціонування органів влади в режимі реального часу та робить максимально простим і доступним щоденне спілкування з ними громадян, юридичних осіб, ... Вікіпедія
_ Для повноцінного і найбільш корисного аналізу користувачі повинні бачити у Табличній Формі ВСІ Первинні Дані Системи. Таблична форма представлення первинних даних дозволить незалежним аналітикам застосувати свої засоби OLAP+, Data Mining, Dashboards, Scirecard, ad-hoc qwery, та інші, які можуть бути більш наочними ніж встановлені за замовчуванням в інтерфейсі Системи моніторингу надр України на сайті РНБОУ.
_ Дуже важливою проблемою є підтримання Системи моніторингу за використанням надр України - в актуальному стані, захищено від пошкоджень. Згідно вимог до таких систем, первинні дані повинні зберігатися у трьох різних базах (дзеркалах), захищених від пошкоджень. Необхідно встановити відповідальність за неправдиві відомості і за пошкодження даних. Необхідно забезпечити історичне наслідування Системи при зміни влад, секретарів РНБОУ, Президентів України. Ймовірно, дзеркальні копії Системи повинні бути в РНБОУ, Президента України, ВР України, ін.