Перейти до основного вмісту

Творці DELTA презентували її на найбільшій технічній конференції в Україні

Перед викладанням передруку статті   опишемо деякі попередні роботи у дотичній сфері в США і в Україні.

 У 1998 році у США була опублікована програмна стаття:  Network-Centric Warfare - Its Origin and Future. By Vice Admiral Arthur K. Cebrowski, USN, and John H. Garstka. January 1998 Proceedings Volume 124/1/1,139 (Мережецентричні бойові дії - їх походження та майбутнє. Віце-адмірал Артур К. Себровскі, USN, і Джон Х. Гарстка. Січень 1998 року.).   PROSEEDINGS - це журнал недержавної організації в США U.S. Naval Institute з 1873 року. 

Ця та інші статті були відображенням розумінням того, що у ЗС США необхідно реалізувати ІТ мережево-центричні концепції, технології, програмні засоби, кращі практики, які орієнтовно у 1995 році сформувалися у бізнесі на основі мережево-центричних систем OLTP, Data Warehouse, Busines Intelligence (OLAP, data mining (machine lerning, program agents, visual mining, ets.). 

За минулий час концепція і практика управління ЗС США пройшла шлях "Від C2 (Command and Control) до C5ISR, JADC2, NEO", і у теперішній час ведеться робота по реалізації концепції JADC2 - Joint All-Domain Command and Control ("Об’єднане командування та контроль за всіма доменами")  — це концепція, яку Міністерство оборони США розробило для об’єднання датчиків усіх видів збройних сил в єдину мережу на основі  artificial intelligence ("штучного інтелекту") для покращання прийняття рішень командирами у всіх доменах (Air Force, Army, Marine Corps, and Navy, as well as Space Force (ВПС, Армію, Корпус морської піхоти та ВМС, а також Космічні сили). Більш детальну інформацію про  JADC2 можна отримати за посиланнями на сторінці Вікіпедії: Joint All-Domain Command and Control

В Україні у 2008 році у документальній формі була прийнята для реалізації і подальшої розробки Концепція мережево-центричного ергатичного (людино-машинного) організму (NEO - Networkcentric Ergatic Organizm). У 2010 році (у документальній формі) була запропонована для розробки й реалізації (R&D) Концепція дослідної розробки й реалізації мультикорпоративної інформаційно-аналітичної системи на основі DSS BI з елементами управління віддаленими пристроями. Ці пропозиції були цілком узгоджені (а тому ймовірно заблоковані під "благовидними" причинами у 2010 році) з положеннями Network-Centric Warfare - Its Origin and Future. By Vice Admiral Arthur K. Cebrowski, USN, and John H. Garstka, з майбутніми висновками і пропозиціями PCAST-2010 у сфері NITR&D. У дечому наші концепції переважали американські. Для прикладу, у 2008 році розроблені моделі даних і знань з статичними і темпоральними частинами, які передбачали об'єднання або автономне використання складових частин подібно як в Joint All-Domain Command and Control (JADC2) - 2022.  

Завдяки війні росії з метою знищення України, нарешті і у нас знайшлися патріотизм, ресурси і воля для реалізації подібних hi-tech концепцій у ЗС України. Фактично, це активація робіт більше ніж 15-ти річної реалізації з урахуванням розвитку технологій (знайшлася можливість побудови мережевої "глобальної сітки"), ін. 

Далі йде передрук статті "Творці системи DELTA презентували її на найбільшій технічній конференції в Україні"

 Команда Центру інновацій та розвитку оборонних технологій Міністерства оборони взяла участь у найбільшій технічній конференції в Україні, де презентувала екосистему продуктів ситуаційної обізнаності DELTA.



Конференція IT-спільноти “React+TS fwdays'23” присвячена технологіям веб-розробки. За час повномасштабного вторгнення захід відбувся вперше. Загалом “Fwdays” організовують такого кшталту події протягом 11 років. За цей в них взяли участь 72 тисячі учасників та 268 спікерів з 21 країни.

Вперше за історію заходів на одній сцені разом з цивільними професіоналами виступили військові розробники - творці системи DELTA – Єлизавета Бойко і Тарас Шевчук.

Вони розповіли слухачам про особливості створення та захисту бойових систем в Міноборони, взаємосумісність з продуктами НАТО та сучасною західною зброєю.

“Виступ на таких конференціях – це перетин межі, коли рівень якості та складності військових IT-розробок може позмагатися з успішними проєктами цивільного сектору. Завдяки залученню розробників з різним життєвим та набутим бойовим досвідом ми маємо змогу не лише будувати унікальні проєкти, що народилися в Україні і є прикладом навіть серед країн-партнерів НАТО, а й ділитися досвідом з великими компаніями”, - зазначила Єлизавета Бойко, розробниця Центру інновацій.

Також команда DELTA вперше поділилася з публікою історіями успішних військових операцій, проведених за допомогою системи, серед яких: планування Херсонської наступальної операції, знищення крейсеру “Москва” та ураження Кримського моста.

DELTA - це бойова система, що дозволяє бачити поле бою в режимі реального часу, обмінюватися інформацією в межах підрозділу, бригади, угруповання, а за потреби – і з союзниками.

Ця система – приклад того, як Україна активно застосовує сучасні технології на полі болю та створює продукти світового рівня, перетворюючи mil-tech у kill-tech. Вона легка у розумінні та доступна нашим військовим, які можуть користуватися нею як на ноутбуці, так і на планшеті чи телефоні.

Технологічність - одна з наших головних переваг над ворогом.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Недоліки статей Вікіпедії, які варто подолати для підвищення довіри до неї (21.05.23 виправлена дезінформація хакера)

Часто вікі-статті пишуть "всі кому не лінь" під чудернадськими нікнеймами ("легендами прикриття"), а потім правлять також "всі кому не лінь", через який завгодно час. Досвідчені вікі-ігромани у Вікіпедії є авторами кількох сотень чи тисяч вікі-статей та авторами кількох десятків тисяч вікі-правок чужих статей (це не описка), див. ст. Вікіпедія - це "енциклопедія" без довіри?  (гіперпосилання виправлено 20.05.2023 р. після заміни хакером) Найчастіше доповнення вікі-статей здійснюють кластери вікі- ігроманів  з числа вікі-патрульних та вікі-адміністраторів Вікіпедії, які для самореклами і вікі-рейтингу намагаються "відмітися" у максимальній кількості вікі-статей, ін., див. для прикладу:   Вікіпедія: патрульні  (patroller), Вікіпедія: рейтинг .  Є випадки, коли кластери вікі-ігроманів редагували тексти і посилання у статтях більше ніж 8 років, проте жоден з них не помічав елементарні принципові семантичні помилки першого ...

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що раніше створена сторінка про OSINT у Вікіпедії базувалася на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Далі визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійсню...

Виключна економічна зона України - використання безпілотників згідно міжнародного права

Карта напрямків російської агресії у Чорному морі і у Азовському морі на фоні виключних (морських) економічних зон Виключна економічна зона (Exlusive Economic Zone) це морська зона (maritime zones), до 200 морських миль, де прибережна держава має суверенне право на використання природних ресурсів і ведення економічної діяльності - з гідно з Конвенцією ООН з морського права [1-6] .  Визначені також Територіальне море ( Territorial sea ), Прилегла зона ( Contiguous zone ), Міжнародні води ( International waters ) та континентальний шельф ( Continental shelf ) - див. схему нижче. Schematic map of maritime zones, Wiki. Якщо між узбережжями держав менше 400 морських миль, то межі ВЕЗ встановлюються як «серединна  лінія» -  у Чорному морі це  приблизно 84 морських милі (~140 км) від узбережжя України до Туреччини. Чорноморський флот ЗС РФ нахабно влаштовує військові морські навчання у ВЕЗ Туреччини, не кажучи про окуповані морські зони України і Грузії. Між Росією і Т...