Перейти до основного вмісту

Творці DELTA презентували її на найбільшій технічній конференції в Україні

Перед викладанням передруку статті   опишемо деякі попередні роботи у дотичній сфері в США і в Україні.

 У 1998 році у США була опублікована програмна стаття:  Network-Centric Warfare - Its Origin and Future. By Vice Admiral Arthur K. Cebrowski, USN, and John H. Garstka. January 1998 Proceedings Volume 124/1/1,139 (Мережецентричні бойові дії - їх походження та майбутнє. Віце-адмірал Артур К. Себровскі, USN, і Джон Х. Гарстка. Січень 1998 року.).   PROSEEDINGS - це журнал недержавної організації в США U.S. Naval Institute з 1873 року. 

Ця та інші статті були відображенням розумінням того, що у ЗС США необхідно реалізувати ІТ мережево-центричні концепції, технології, програмні засоби, кращі практики, які орієнтовно у 1995 році сформувалися у бізнесі на основі мережево-центричних систем OLTP, Data Warehouse, Busines Intelligence (OLAP, data mining (machine lerning, program agents, visual mining, ets.). 

За минулий час концепція і практика управління ЗС США пройшла шлях "Від C2 (Command and Control) до C5ISR, JADC2, NEO", і у теперішній час ведеться робота по реалізації концепції JADC2 - Joint All-Domain Command and Control ("Об’єднане командування та контроль за всіма доменами")  — це концепція, яку Міністерство оборони США розробило для об’єднання датчиків усіх видів збройних сил в єдину мережу на основі  artificial intelligence ("штучного інтелекту") для покращання прийняття рішень командирами у всіх доменах (Air Force, Army, Marine Corps, and Navy, as well as Space Force (ВПС, Армію, Корпус морської піхоти та ВМС, а також Космічні сили). Більш детальну інформацію про  JADC2 можна отримати за посиланнями на сторінці Вікіпедії: Joint All-Domain Command and Control

В Україні у 2008 році у документальній формі була прийнята для реалізації і подальшої розробки Концепція мережево-центричного ергатичного (людино-машинного) організму (NEO - Networkcentric Ergatic Organizm). У 2010 році (у документальній формі) була запропонована для розробки й реалізації (R&D) Концепція дослідної розробки й реалізації мультикорпоративної інформаційно-аналітичної системи на основі DSS BI з елементами управління віддаленими пристроями. Ці пропозиції були цілком узгоджені (а тому ймовірно заблоковані під "благовидними" причинами у 2010 році) з положеннями Network-Centric Warfare - Its Origin and Future. By Vice Admiral Arthur K. Cebrowski, USN, and John H. Garstka, з майбутніми висновками і пропозиціями PCAST-2010 у сфері NITR&D. У дечому наші концепції переважали американські. Для прикладу, у 2008 році розроблені моделі даних і знань з статичними і темпоральними частинами, які передбачали об'єднання або автономне використання складових частин подібно як в Joint All-Domain Command and Control (JADC2) - 2022.  

Завдяки війні росії з метою знищення України, нарешті і у нас знайшлися патріотизм, ресурси і воля для реалізації подібних hi-tech концепцій у ЗС України. Фактично, це активація робіт більше ніж 15-ти річної реалізації з урахуванням розвитку технологій (знайшлася можливість побудови мережевої "глобальної сітки"), ін. 

Далі йде передрук статті "Творці системи DELTA презентували її на найбільшій технічній конференції в Україні"

 Команда Центру інновацій та розвитку оборонних технологій Міністерства оборони взяла участь у найбільшій технічній конференції в Україні, де презентувала екосистему продуктів ситуаційної обізнаності DELTA.



Конференція IT-спільноти “React+TS fwdays'23” присвячена технологіям веб-розробки. За час повномасштабного вторгнення захід відбувся вперше. Загалом “Fwdays” організовують такого кшталту події протягом 11 років. За цей в них взяли участь 72 тисячі учасників та 268 спікерів з 21 країни.

Вперше за історію заходів на одній сцені разом з цивільними професіоналами виступили військові розробники - творці системи DELTA – Єлизавета Бойко і Тарас Шевчук.

Вони розповіли слухачам про особливості створення та захисту бойових систем в Міноборони, взаємосумісність з продуктами НАТО та сучасною західною зброєю.

“Виступ на таких конференціях – це перетин межі, коли рівень якості та складності військових IT-розробок може позмагатися з успішними проєктами цивільного сектору. Завдяки залученню розробників з різним життєвим та набутим бойовим досвідом ми маємо змогу не лише будувати унікальні проєкти, що народилися в Україні і є прикладом навіть серед країн-партнерів НАТО, а й ділитися досвідом з великими компаніями”, - зазначила Єлизавета Бойко, розробниця Центру інновацій.

Також команда DELTA вперше поділилася з публікою історіями успішних військових операцій, проведених за допомогою системи, серед яких: планування Херсонської наступальної операції, знищення крейсеру “Москва” та ураження Кримського моста.

DELTA - це бойова система, що дозволяє бачити поле бою в режимі реального часу, обмінюватися інформацією в межах підрозділу, бригади, угруповання, а за потреби – і з союзниками.

Ця система – приклад того, як Україна активно застосовує сучасні технології на полі болю та створює продукти світового рівня, перетворюючи mil-tech у kill-tech. Вона легка у розумінні та доступна нашим військовим, які можуть користуватися нею як на ноутбуці, так і на планшеті чи телефоні.

Технологічність - одна з наших головних переваг над ворогом.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Недоліки статей Вікіпедії, які варто подолати для підвищення довіри до неї (21.05.23 виправлена дезінформація хакера)

Часто вікі-статті пишуть "всі кому не лінь" під чудернадськими нікнеймами ("легендами прикриття"), а потім правлять також "всі кому не лінь", через який завгодно час. Досвідчені вікі-ігромани у Вікіпедії є авторами кількох сотень чи тисяч вікі-статей та авторами кількох десятків тисяч вікі-правок чужих статей (це не описка), див. ст. Вікіпедія - це "енциклопедія" без довіри?  (гіперпосилання виправлено 20.05.2023 р. після заміни хакером) Найчастіше доповнення вікі-статей здійснюють кластери вікі- ігроманів  з числа вікі-патрульних та вікі-адміністраторів Вікіпедії, які для самореклами і вікі-рейтингу намагаються "відмітися" у максимальній кількості вікі-статей, ін., див. для прикладу:   Вікіпедія: патрульні  (patroller), Вікіпедія: рейтинг .  Є випадки, коли кластери вікі-ігроманів редагували тексти і посилання у статтях більше ніж 8 років, проте жоден з них не помічав елементарні принципові семантичні помилки першого

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що її попередній варіант у Вікіпедії базувався на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійснюється без порушення законодавства. OSINT - це важлива неві

Концепція Ноосфери та мережеві ергатичні організми, мережево-центричні системи і війни, Інтернет речей (уточнено 06.12.19)

Ноосфе́ра (грец. νόος — «розум» і σφαῖρα — «сфера») — сфера розуму; сфера взаємодії суспільства та природи, у межах якої розумна людська діяльність стає визначальним фактором розвитку. У 1944 році сформований Зако́н Ноосфе́ри Верна́дського — положення про перетворення Біосфери, згідно з яким на сучасному рівні розвитку вона неминуче перетворюється в Ноосферу, тобто в сферу, де найважливішу роль в розвитку природи відіграє розум людини.  Як зазначив В.І. Вернадський відповідний термін було введено французьким математиком та філософом Е. Ле Руа разом з його другом Тейяром де Шарденом після їх детального знайомства з вченням Вернадського про біосферу під час його лекцій у Парижі в 1923 р. При цьому Ле Руа визначав ноосферу як сучасну стадію, що її геологічно переживає біосфера. Початок Ноосфери доцільно визначити з того часу, коли розумові дії людей досягли за силою впливу на геосферу і біосферу потужності «геологічної сили» - це явно сталося не пізніше ніж після побудови  Суець