Перейти до основного вмісту

Принцип багатонаціональності для створення мережецентричних систем дронів (Network-centric Drone System, Network Ergatic Organizm) - тези доповіді

Україна виробляє чи буде виробляти різноманітні дрони (повітряні, наземні, надводні, підводні) з багатьма провідними країнами (Данія, Норвегія, Німеччина, Британія, Канада, США, Італія, Франція, ін.) які мають свої особливості і на жаль, можуть бути не повністю сумісними у програмно-технічній та у інших формах побудови.

На полі бою або при цивільному застосуванні,   багатонаціональні дрони повинні утворювати різноманітні локальні мережі які повинні об`єднуватися у корпоративну (глобальну) багатонаціональну мережу наземних, надводних, підводних, повітряних дронів . Ці мережі, у тому числі для  ситуативних груп задач, з тривалим часом об`єднання і з обмеженим часом об`єднання - повинні утворюватися як на локальному рівні однієї "бригади" і взаємодіючих "бригад", "корпусів" так на більш глобальному рівні.

Щоб не допустити помилок побудови і неефективного використання багатонаціональних мереже-центричних бойових систем дронів, необхідно завчасно розробити і реалізувати на практиці єдині протоколи звязку, управління, у цілому C4ISR (Command, Control, Communication, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance).

Протоколи повинні мати модульно-уніфіковану структуру і передбачати можливість їх удосконалення. У мирний час ці протоколи також доцільно використовувати. Прикладом таких протоколів є модульно-уніфіковані острівні концептуальні, алгоритмічні, інформаційно-аналітичні та управлінські функції, що використані при створенні: системи підтримки прийняття рішень на основі Business Intelligence 2.0 (DSS BI 2.0); Expert System BI 2.0 (3.0); Social Media DSS BI 3.0; Geospatial DSS BI 2.0; Network Ergatic Organizm; методики експертної оцінки ефективності на основі OLAP-багатовимірного оцінювання,  ін. До їх створення, оцінювання і використання залучалися спеціалісти найвищого експертного (у т.ч. ієрархічного рівня) в Україні у сфері спеціалізованого R&D і практичного використання.

Принцип багатонаціональності у створенні мережецентричних систем дронів (Network-centric Drone System, Network Ergatic Organizm) полягає  у забезпеченні функціонування дронів спільно з традиційними засобами - на основі єдиних багатонаціональних протоколів, для прикладу, на основі C4ISR. Ці протоколи повинні забезпечувати функціонування частини багатонаціональних дронів і традиційних засобів як єдиного багатонаціонального модульно-уніфікованого ергатичного (людино-машинного) організму (Network Ergatic Organizm - NEO).  Цей принцип повинен забезпечувати удосконалення протоколів, а також його модульно уніфіковане спрощення для реалізації простих, у тому числі автономних дронів. Модульно-уніфіковані протоколи управління повинні мати статичну частину (базову частину для всіх), а також темпоральну частину (специфічну частину для специфічних дронів) та інших елементів мереже-центричних систем (Network-centrics Systems). Принцип багатонаціональності у створенні мережецентричних систем дронів (Network-centric Drone System, Network Ergatic Organizm) також передбачає відповідну мовну підготовку кадрів для управління і удосконалення дронами, ін.

Див. також

Про концепцію мережевого ергатичного організму у МО України та в інших структурах України і країн-партнерів (2008-2025)

Принципи ведення мережево-центричної війни (network-centric warfare)

System of Systems Composition and Mission Planning

System of Systems Composition and Mission Planning
System of Systems Composition and Mission Planning - metsci.com




Коментарі

Krukovsky каже…
Мереже-центричні системи, особливо які включають мережі дронів (network-centric systems/drones), - утворюють ще більш складні "системи систем" (system of system) ніж традиційні мережецентричні системи (network-centric system). Термін «система систем» стосується сукупності орієнтованих на завдання або спеціалізованих систем, які об'єднують свої ресурси та можливості для створення нової, складнішої системи, що пропонує більше функціональності та продуктивності, ніж просто сума складових систем. Тобто, при вірній побудові і застосуванні системний ефект, або ефект емерджентності стає ще більшим ніж при застосуванні систем попереднього покоління.
Зазначимо, що створення нового покоління "системи систем" не є надзвичайно складним завданням, якщо використовувати єдині острівні модульно-уніфіковані моделі (протоколи) інформації та управління, ін.
Як зазначено у тезах доповіді, нові моделі систем повинні мати постійні загальні для всіх складові, а також можливість додавання специфічних частин для специфічних завдань.
Krukovsky каже…
Система систем (System of Systems- SoS)
Багатокомпонентні розподілені системи, що працюють у комп'ютеризованих мережах різних рівнів і різних доменів, об'єднані загальної, як правило модульно-уніфікованою базою інформації (даних, знань) і зорієнтовані на рішення як часткових так і глобальних міждисциплінарних цілей і задач, зазвичай SoS не мають повної і ієрархічної управлінської структури. Найбільш ефективною доцільно вважати ієрахічно-синергетичну структуру, для прикладу, подібно до об`єднання ієрархічної і волонтерської структур при організації бойових дій, ін.

Популярні дописи з цього блогу

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що раніше створена сторінка про OSINT у Вікіпедії базувалася на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Далі визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійсню...

Принципи ведення мережево-центричної війни (network-centric warfare)

У 2012...2013 роках на сайті студентських навчально-наукових публікацій  "Система+" були викладені одні з піонерських в Україні статей про особливості концепції Network Centric Warfare ("Мережево-центричні бойові дії" або неточно "Мережево-центрична війна") -    на основі  Joint Vision 2020 ("Спільне Бачення 2020"  та інших англомовних (в основному США) публікацій, які були опрацьовані раніше автором цієї статті. У Системі+  також активно обговорювалися на навчально-наукових семінарах особливості застосування цивільних додатків концепції Network Centric System (Мережево-центричних систем управління) у цивільних системах управління, для прикладу: мережецентричні операційні системи; мережецентричні міжнародні торговельні,  фінансові і виробничі мережі; мережецентрична система  управління залізничним рухом в РФ; ін. Не дивлячись на вказане, аналіз українських публікацій у цей час показує, що тема  Network Centric Wa...

Виключна економічна зона України - застосування дронів і міжнародне право

Карта напрямків російської агресії у Чорному морі і у Азовському морі на фоні виключних (морських) економічних зон Виключна економічна зона (Exlusive Economic Zone) це морська зона (maritime zones), до 200 морських миль, де прибережна держава має суверенне право на використання природних ресурсів і ведення економічної діяльності - з гідно з Конвенцією ООН з морського права [1-6] .  Визначені також Територіальне море ( Territorial sea ), Прилегла зона ( Contiguous zone ), Міжнародні води ( International waters ), континентальний шельф ( Continental shelf ), ін. - див. схему нижче. Schematic map of maritime zones, Wiki. Якщо між узбережжями держав менше 400 морських миль, то межі ВЕЗ встановлюються як «серединна  лінія» -  у Чорному морі це  приблизно 84 морських милі (~140 км) від узбережжя України до Туреччини. Чорноморський флот ЗС РФ нахабно влаштовує військові морські навчання у ВЕЗ Туреччини, не кажучи про окуповані морські зони України і Грузії. Між Росією і Тур...