Принцип багатонаціональності для створення мережецентричних систем дронів (Network-centric Drone System, Network Ergatic Organizm) - тези доповіді
Україна виробляє чи буде виробляти різноманітні дрони (повітряні, наземні, надводні, підводні) з багатьма провідними країнами (Данія, Норвегія, Німеччина, Британія, Канада, США, Італія, Франція, ін.) які мають свої особливості і на жаль, можуть бути не повністю сумісними у програмно-технічній та у інших формах побудови.
На полі бою або при цивільному застосуванні, багатонаціональні дрони повинні утворювати різноманітні локальні мережі які повинні об`єднуватися у корпоративну (глобальну) багатонаціональну мережу наземних, надводних, підводних, повітряних дронів . Ці мережі, у тому числі для ситуативних груп задач, з тривалим часом об`єднання і з обмеженим часом об`єднання - повинні утворюватися як на локальному рівні однієї "бригади" і взаємодіючих "бригад", "корпусів" так на більш глобальному рівні.
Щоб не допустити помилок побудови і неефективного використання багатонаціональних мереже-центричних бойових систем дронів, необхідно завчасно розробити і реалізувати на практиці єдині протоколи звязку, управління, у цілому C4ISR (Command, Control, Communication, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance).
Протоколи повинні мати модульно-уніфіковану структуру і передбачати можливість їх удосконалення. У мирний час ці протоколи також доцільно використовувати. Прикладом таких протоколів є модульно-уніфіковані острівні концептуальні, алгоритмічні, інформаційно-аналітичні та управлінські функції, що використані при створенні: системи підтримки прийняття рішень на основі Business Intelligence 2.0 (DSS BI 2.0); Expert System BI 2.0 (3.0); Social Media DSS BI 3.0; Geospatial DSS BI 2.0; Network Ergatic Organizm; методики експертної оцінки ефективності на основі OLAP-багатовимірного оцінювання, ін. До їх створення, оцінювання і використання залучалися спеціалісти найвищого експертного (у т.ч. ієрархічного рівня) в Україні у сфері спеціалізованого R&D і практичного використання.
Принцип багатонаціональності у створенні мережецентричних систем дронів (Network-centric Drone System, Network Ergatic Organizm) полягає у забезпеченні функціонування дронів спільно з традиційними засобами - на основі єдиних багатонаціональних протоколів, для прикладу, на основі C4ISR. Ці протоколи повинні забезпечувати функціонування частини багатонаціональних дронів і традиційних засобів як єдиного багатонаціонального модульно-уніфікованого ергатичного (людино-машинного) організму (Network Ergatic Organizm - NEO). Цей принцип повинен забезпечувати удосконалення протоколів, а також його модульно уніфіковане спрощення для реалізації простих, у тому числі автономних дронів. Модульно-уніфіковані протоколи управління повинні мати статичну частину (базову частину для всіх), а також темпоральну частину (специфічну частину для специфічних дронів) та інших елементів мереже-центричних систем (Network-centrics Systems). Принцип багатонаціональності у створенні мережецентричних систем дронів (Network-centric Drone System, Network Ergatic Organizm) також передбачає відповідну мовну підготовку кадрів для управління і удосконалення дронами, ін.
Див. також
Про концепцію мережевого ергатичного організму у МО України та в інших структурах України і країн-партнерів (2008-2025)
Принципи ведення мережево-центричної війни (network-centric warfare)
System of Systems Composition and Mission Planning
System of Systems Composition and Mission Planning - metsci.com |
Коментарі
Зазначимо, що створення нового покоління "системи систем" не є надзвичайно складним завданням, якщо використовувати єдині острівні модульно-уніфіковані моделі (протоколи) інформації та управління, ін.
Як зазначено у тезах доповіді, нові моделі систем повинні мати постійні загальні для всіх складові, а також можливість додавання специфічних частин для специфічних завдань.
Багатокомпонентні розподілені системи, що працюють у комп'ютеризованих мережах різних рівнів і різних доменів, об'єднані загальної, як правило модульно-уніфікованою базою інформації (даних, знань) і зорієнтовані на рішення як часткових так і глобальних міждисциплінарних цілей і задач, зазвичай SoS не мають повної і ієрархічної управлінської структури. Найбільш ефективною доцільно вважати ієрахічно-синергетичну структуру, для прикладу, подібно до об`єднання ієрархічної і волонтерської структур при організації бойових дій, ін.