Перейти до основного вмісту

Особливості фінансово-промислових груп в Україні

Розуміння того, що компанія є частиною фінансово-промислової групи (ФПГ), надає цінну інформацію, яка допоможе змістовніше проаналізувати ризики співпраці. Зокрема, на основі цих даних можна зробити висновок, що компанія є частиною більш масштабної бізнес-структури з різноманітними активами та інтересами. 

Наприклад, фінансові чи інші ускладнення одного з членів групи можуть негативно вплинути на всю структуру, включаючи компанію яка перевіряється. Також одним із ключових аспектів ФПГ є наявність зацікавлених осіб, які часто мають значний вплив на ухвалення рішень в компанії. Ці особи можуть бути пов'язані з політичними елітами, іншими бізнес-групами або навіть іноземними державами.

Фахівці YouControl порахували, що 23 285 компаній, які входять до складу фінансово-промислових груп і подали фінансову звітність за 2023 рік, сукупно заробили 5,8 трлн грн. Найбільше таких груп компаній зареєстровано у столиці. 

Найпопулярнішими секторами економіки українських ФПГ за кількістю юросіб є  сфера нерухомості, сільське господарство, будівництво. 

Найбільшу ж виручку згенерували ФПГ, що працюють у сфері харчової промисловості, роздрібної торгівлі та електроенергетики. 20% груп компаній мають зв'язки з національними публічними діячами, ключові особи 47 ФПГ перебувають під дією як українських, так і міжнародних санкцій. 

Більше —  в новому дослідженні YouControl.

Карта розподілу ФПГ по областям України
Карта розподілу фінансово-промислових груп по областям України


Де зосереджено найбільше ФПГ?

В аналітичній системі YouControl станом на жовтень 2024 року понад 2 тис. фінансово-промислових груп. Ці ФПГ об’єднали в собі 38,5 тис. українських компаній та 26 тис. іноземних юридичних осіб. 

Примітка: Фінансово-промислова група — у загальному сенсі це сукупність компаній із фінансової та/або промислової сфер, які належать до одного чи групи кінцевих бенефіціарних власників та здійснюють взаємодію між собою для досягнення спільних цілей, таких як отримання фінансової вигоди чи оптимізація виробничих процесів (надалі вживатимемо “ФПГ” або “група”). Є аналітичною інформацією YouControl.

Найбільша кількість компаній зі складу ФПГ зареєстровані у Києві — 15 311, Дніпропетровській області — 3 023, Львівській — 2 487, Харківській — 2 459 та Київській області — 2 371. А найменш популярними регіонами стали Луганська область з 322 компаніями зі складу фінансово-промислових груп, а також Херсонська — 301 та Чернівецька область —  222.

Найпопулярніші галузі українських ФПГ за кількістю юросіб

 Аналітики R&D центру YouControl постійно відстежують зміни у структурі фінансово-промислових груп, оскільки додаються нові компанії, паралельно з цим закривається зв’язок з іншими юрособами. 

З початку повномасштабного вторгнення до складу ФПГ додались компанії, що зареєстровані після 24.02.2022 року. Найбільший приріст саме таких фірм спостерігався у складі “Групи родини Козловських” (53), де ключовою особою є Григорій Козловський — ексдепутат Львівської обласної ради 8 скликання. 

Також нові компанії додалися до структури ФПГ “Подорожник” (23), що включає мережу однойменних аптек. Поповнилась новими фірмами й “Група Олександра Голубєва” (24), що спеціалізується на наданні бухгалтерських послуг. 

Бізнесове середовище в Україні у 2023 році поповнилось ще однією ФПГ — “Freedman Enterprises Holdings”. Ключовою особою групи є Іоанна Фрідман зі Львова. До складу цієї групи входить понад 100 компаній, зареєстрованих після початку повномасштабного вторгнення.

Найбільша кількість компаній, що пов’язані з фінансово-промисловими групами, зосереджені у сферах нерухомості — 6 157, сільському господарстві — 3 555 та будівництві — 2 695. 

У десятку найпопулярніших секторів економіки серед ФПГ потрапили підприємства з таких сфер: оптова торгівля, громадська діяльність, транспорт і логістика, харчова промисловість, інші фінансові послуги, охорона здоров'я та інші послуги (включає розділи КВЕДу: 74, 75, 78, 81, 82, 95-99). В кожному із секторів фахівці YouControl вибрали по одній компанії з найбільшим показником виручки за 2023 рік.

Найбільшу виручку у 12,1 млрд грн у 2023 році серед компаній зі сфери нерухомості отримало ТОВ "ТЕХРЕМПОСТАВКА" зі складу групи “СКМ”. Бенефіціаром компанії є Рінат Ахметов — найбагатша людина за версією NV “Топ 30 найбагатших українців” за 2023 рік. Ще одна компанія зі складу групи “СКМ” в секторі оптової торгівлі у 2023 році отримала найбільшу виручку в 40,7 млрд грн  — ТОВ "МЕТІНВЕСТ-СМЦ". 

Найуспішнішою серед агрокомпаній за підсумками 2023 року стало ТОВ "ВІННИЦЬКА ПТАХОФАБРИКА" з виручкою у 39,2 млрд грн. Бенефіціаром компанії є Юрій Косюк — ключова особа групи “МХП”. 

Найвищий показник виручки у 2023 році (8,1 млрд грн) серед компаній задіяних у будівництві отримало ТОВ "ГК "АВТОСТРАДА", власником якої є Максим Шкіль. Компанія входить до складу  ФПГ “MS Capital”. За даними BI.PROZORRO, компанія за період 2001-2024 рр. стала переможцем процедур публічних закупівель на суму понад 360 млрд грн.

До десятки найпопулярніших сфер компаній, що входять до складу ФПГ, потрапила й “Громадська діяльність”. В цьому секторі працює 2 399 юросіб, що складає більш ніж 6% від загальної кількості українських компаній, що включені до складу ФПГ. 

Найуспішнішою серед громадських організацій, що подали фінансову звітність за 2023 рік стала ГО "ФУНДАЦІЯ ТЕЧІЯ" із виручкою у 77,7 млн грн. Компанія пов’язана з однойменним tech-холдингом TECHIIA і належить підприємцям Юрію Лазебнікову та Олегу Кроту. 

У сфері транспорту і логістики працюють близько 1 900 компаній з досліджуваного переліку. За 2023 рік вони заробили майже 337 млрд грн, де найуспішнішою за показником виручки стало ТОВ "НОВА ПОШТА" з однойменного ФПГ “Нова пошта”. 

5,8 трлн грн — сукупна виручка ФПГ за 2023 рік

 Згідно з даними Державної служби статистики, українські юрособи, що входять до складу ФПГ і подали фінансову звітність, а це 23 285 компаній, сукупно заробили 5,8 трлн грн. При цьому показник виручки 15,8 тис. підприємств був більше позитивним (більше нуля), всі інші спрацювали в нуль. Відсутні дані про фінансові результати у  понад 15 тис. компаній. 

Дані фінзвітності за 2023 рік показали, що найприбутковішими (частка в загальній виручці понад 10%) серед проаналізованих юросіб були компанії зі сфери харчової промисловості — 820 млрд грн, роздрібної торгівлі — 781,9 млрд грн, електроенергетики — 638,4 млрд грн та агропромислового комплексу — 623 млрд грн. 

Найвищий показник виручки у 62,1 млрд грн серед компаній зі складу ФПГ у харчовій сфері був у ТОВ "КЕРНЕЛ-ТРЕЙД" зі складу групи “Кернел”. Головою ради директорів Kernel Holding S.A. є екснародний депутат України Андрій Веревський. 

А найуспішнішою у секторі роздрібної торгівлі стало ТОВ "АТБ-МАРКЕТ". Ця компанія входить до складу ФПГ “АТБ”, основним напрямком діяльності якої є управління та розвиток роздрібної торгівельної мережі “АТБ-маркет”.

Оборот компаній з нафтогазового сектору економіки, що входять до складу  проаналізованих ФПГ, у 2023 році склав 461 млрд грн. Найбільший показник виручки у 61,7 млрд грн у ТОВ "ОККО-ЕКСПРЕС". Ця компанія входить до складу “Універсальної інвестиційної групи (УІГ)”, ключовою особою якої Віталій Антонов.

Компанії фармацевтичної сфери заробили понад 303 млрд грн. Найбільший показник виручки серед них у 2023 році був у ТОВ "БАДМ", що входить до складу однойменного ФПГ.

Національні публічні діячі та санкції

Приблизно п’ята частина від загальної кількості (441) ФПГ в системі YouControl пов’язана із національними публічними діячами. Про це є відповідний маркер на сторінці кожної такої групи. В переважній більшості це групи пов’язані українськими нардепами різних скликань, очільниками органів виконавчої влади та ін. До прикладу, ФПГ “Інвестор”, де ключовими особами виступають колишній міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков та екснародний депутат України 8 скликання Ігор Котвіцький. 

А от “Група родини Волинець” пов’язана з Данилом Волинцем — чоловіком ексміністерки фінансів України, а нині Надзвичайним та Повноважним послом України в США Оксани Маркарової. 

Власником агрохолдингу Ristone Holdings є екснародний депутат 8 скликання Вадим Нестеренко.

Також додаткове маркування в системі YouControl мають фінансово-промислові групи, ключові особи яких знаходяться під дією як українських, так і міжнародних санкцій. Таких ФПГ в аналітичній системі станом на сьогодні 47. 

В більшості це групи, де ключовими особами виступають громадяни рф, які мають або мали бізнес-активи в Україні. Зокрема, це “Альфа-груп” на чолі з підсанкційними Михайлом Фрідманом, Германом Ханом, Петром Авеном та “Група Олега Дерипаски”, що об’єднує понад 300 компаній в росії та закордоном. 

Водночас є фінансово-промислові групи, де ключовими особами є підсанкційні українці, такі як “Груп ДФ” Дмитра Фірташа, чи “Алеф” Вадима Єрмолаєва. Остання також пов’язана із національним публічним діячем Ігорем Циркіним — екснародним депутатом України 7 скликання, який за версією видання “Олігарх. Медіа” від 22.02.2018 року “Ермолаев кладет зубы на полку” є братом дружини Вадима Єрмолаєва.

Джерело: YouControl 

ВИСНОВКИ DSS BI consult+

Доцільно змінити концентрацію українських ФПГ по областям України.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Недоліки статей Вікіпедії, які варто подолати для підвищення довіри до неї (21.05.23 виправлена дезінформація хакера)

Часто вікі-статті пишуть "всі кому не лінь" під чудернадськими нікнеймами ("легендами прикриття"), а потім правлять також "всі кому не лінь", через який завгодно час. Досвідчені вікі-ігромани у Вікіпедії є авторами кількох сотень чи тисяч вікі-статей та авторами кількох десятків тисяч вікі-правок чужих статей (це не описка), див. ст. Вікіпедія - це "енциклопедія" без довіри?  (гіперпосилання виправлено 20.05.2023 р. після заміни хакером) Найчастіше доповнення вікі-статей здійснюють кластери вікі- ігроманів  з числа вікі-патрульних та вікі-адміністраторів Вікіпедії, які для самореклами і вікі-рейтингу намагаються "відмітися" у максимальній кількості вікі-статей, ін., див. для прикладу:   Вікіпедія: патрульні  (patroller), Вікіпедія: рейтинг .  Є випадки, коли кластери вікі-ігроманів редагували тексти і посилання у статтях більше ніж 8 років, проте жоден з них не помічав елементарні принципові семантичні помилки першого ...

OSINT (Розвідка відкритих джерел) в екосистемі зв`язаних термінів

OSINT - Open Sourse Intelligence Цей ескіз статті, за винятком інформації про "російсько-українську війну" (гібридну воєнну агресію РФ проти України з 2013 року) початково написаний як фрагмент повної статті про OSINT у січні 2019 року у зв`язку із тим, що раніше створена сторінка про OSINT у Вікіпедії базувалася на джерелах російського походження, хоча сам термін і технологія мають англомовне походження. Ймовірно, даний текст і  джерела у Вікіпедії буде змінено і викривлено,  як і по багатьом іншим інформаційним hi-tech.  Далі визначення OSINT, синтезоване на основі англомовних джерел і власних досліджень:  Розвідка відкритих джерел (англ. Open source intelligence, OSINT) — концепція,  методологія і  технологія   добування з відкритих джерел  військової, політичної, економічної та іншої безпекової інформації  і використання її  для підтримки прийняття рішень у сфері національної оборони і безпеки. Добування інформації здійсню...

Виключна економічна зона України - використання безпілотників згідно міжнародного права

Карта напрямків російської агресії у Чорному морі і у Азовському морі на фоні виключних (морських) економічних зон Виключна економічна зона (Exlusive Economic Zone) це морська зона (maritime zones), до 200 морських миль, де прибережна держава має суверенне право на використання природних ресурсів і ведення економічної діяльності - з гідно з Конвенцією ООН з морського права [1-6] .  Визначені також Територіальне море ( Territorial sea ), Прилегла зона ( Contiguous zone ), Міжнародні води ( International waters ) та континентальний шельф ( Continental shelf ) - див. схему нижче. Schematic map of maritime zones, Wiki. Якщо між узбережжями держав менше 400 морських миль, то межі ВЕЗ встановлюються як «серединна  лінія» -  у Чорному морі це  приблизно 84 морських милі (~140 км) від узбережжя України до Туреччини. Чорноморський флот ЗС РФ нахабно влаштовує військові морські навчання у ВЕЗ Туреччини, не кажучи про окуповані морські зони України і Грузії. Між Росією і Т...