Моральний кодекс Facebook (14 груп правил): що заборонено і за що можуть заблокувати акаунт чи допис)
При соціалізмі всі вчили «Моральний кодекс будівника комунізму», а в епоху соцмережі Facebook та інших необхідно знати, що заборонено робити у Facebook. Інакше можна скоїти порушення, за яке боти й адміністратори Facebook заблокують допис або навіть весь акаунт – на місяць, або на весь час. Особливо прикро, коли у заблокованому акаунті кілька тисяч друзів.
Зазначимо також, що не дивлячись на існування цих високоморальних правил, Facebook Марка Цукерберга часто звинувачують у розпаленні насильства і війн, це особливо яскраво видно на прикладі гібридної російської агресії Росії проти сусідів. Крім цього, наявність величезної кількості правил (13 розділів) дозволяє маніпулювати ними для блокування та передач інформації третій стороні. Відомі порушення, допущені компанією Cambridge Analytica Ltd, читайте на сайті статтю, яка отримувала інформацію від Facebook: Кембріджська аналітика і Business Intelligence
Обґрунтування політики
Ми намагаємося запобігти потенційній реальній шкоді, яка може бути пов'язана із вмістом на Facebook. Ми розуміємо, що люди зазвичай виражають зневагу чи незгоду, погрожуючи чи закликаючи до насильства в жартівливий або несерйозний спосіб. Саме тому ми намагаємося вивчати мову, контекст і деталі, щоб розрізняти звичайні заяви та вміст, що є реальною погрозою, яка шкодить громадській або особистій безпеці. Визначаючи реальність погрози, ми також можемо враховувати додаткову інформацію, як-от присутність особи в публічній сфері, проти якої направлена загроза та її вразливість. Ми видаляємо вміст, деактивуємо облікові записи та звертаємося до правоохоронних органів, коли вважаємо, що існує справжня небезпека заподіяння фізичної шкоди або прямі загрози громадській безпеці.
Заборонено:
Перелічені нижче погрози:
Реальні заяви про намір вчинити насильство проти особи, групи людей або місця (міста чи містечка). Ми оцінюємо реальність на основі доступної нам інформації та загалом вважаємо заяви реальними, якщо вони містять:
ціль (особа, група людей чи місце) та:
винагороду/вимогу оплати;
згадування чи зображення певної зброї;
пропозицію продажу чи придбання зброї;
зазначення адреси чи назви будівлі;
Ціль і два або більше таких елементів (можуть бути два однакові елементи):
місце;
час;
метод.
Будь-які заяви про намір учинити насильство щодо вразливої особи (вказується ім'я, посада, зображення чи інша інформація) чи групи, зокрема, глав держав, свідків і конфіденційних інформаторів, активістів і журналістів).
Заклики до насильства чи заяви, що пропагують насильство щодо таких об'єктів (вказується ім'я, посада, зображення чи інша інформація):
будь-яка вразлива особа чи група, зокрема глави держав, вибрані посадові особи загальнодержавного рівня, свідки та конфіденційні інформатори, активісти й журналісти;
громадські діячі, якщо заяви реальні, як зазначено нижче;
групи людей чи неназваних конкретних осіб, якщо інформація достовірна;
місця, якщо інформація достовірна.
Якщо цілі не вказано, але їх відображено символом чи зображено зброю.
Уявні та умовні заяви про насильство щодо:
уразливих груп;
громадських діячів, якщо інформація достовірна (якщо особу не засуджено за певні злочини чи вона не є членом небезпечної організації);
уразливих осіб, якщо заяви реальні;
групи людей чи неназваних конкретних осіб, якщо інформація достовірна;
місця, якщо інформація достовірна.
Будь-який вміст, створений із чіткою метою викриття особи як члена спеціальної або впізнаваної групи в зоні ризику.
Вказівки щодо того, як виготовляти чи використовувати зброю, з метою ушкодження чи вбивства людей, що стає зрозумілим із переліченого нижче:
з висловлювань, у яких чітко зазначається така мета; або
із зображення, на якому показано чи імітується кінцевий результат (серйозне ушкодження або смерть) вказівки;
якщо немає чіткого пояснення, що вміст призначений для альтернативної цілі (наприклад, він поширений у цілях захисту життя й здоров’я, служби в армії, як складова комерційних відеоігор чи новин).
Вказівки щодо виготовлення та використання вибухових речовин, якщо чітко не зазначено, що вміст не призначений для насильства (наприклад, має явну наукову/освітню мету, призначений для феєрверків).
Розкриття особистості вразливих осіб без їхнього дозволу.
Будь-який вміст із заявами про наміри, заклики до дій, представлення, підтримку чи пропагування насильства внаслідок невдоволення голосуванням, реєстрацією на голосування чи результатами виборів.
Дезінформація, яка призвела безпосередньо до насильства чи фізичної шкоди.
Обґрунтування політики
Намагаючись запобігти та перешкодити заподіянню шкоди в реальному світі, ми не допускаємо присутності у Facebook організацій та осіб, які займаються такою діяльністю:
терористична діяльність;
організоване ненависництво;
масові чи серійні вбивства;
торгівля людьми;
організоване насильство чи злочинна діяльність.
Ми також видаляємо вміст, який виражає підтримку чи схвалює групи, лідерів чи осіб, які причетні до такої діяльності.
Ми не допускаємо присутності (наприклад, наявності облікового запису, сторінки чи групи) перелічених далі людей (живих або покійних) чи груп на нашій платформі:
терористичні організації або терористи
Терористична організація – це:
будь-яка неурядова організація, що причетна до спланованих актів насильства щодо осіб або майна з метою залякування цивільного населення, уряду чи міжнародних організацій для досягнення політичної, релігійної чи ідеологічної мети;
член терористичної організації чи будь-яка особа, яка вчиняє терористичний акт, вважається терористом.
Терористичний акт – будь-який спланований акт насильства щодо осіб або майна, який вчиняє неурядовий суб'єкт для залякування цивільного населення, уряду чи міжнародних організацій і досягнення політичної, релігійної чи ідеологічної мети.
Організації, що пропагують ненависть, їхні лідери та провідні члени
Організація, що пропагує ненависть, – це:
будь-яке об'єднання трьох або більше людей, які об'єдналися під одним іменем, знаком чи символом, що має ідеологію, робить заяви чи фізичні дії, спрямовані проти певних осіб за ознакою раси, релігії, національності, етнічного походження, гендерної приналежності, статі, сексуальної орієнтації, серйозної хвороби чи обмежених можливостей.
Масові та серійні вбивства
Ми вважаємо навмисне вбивство масовим, якщо воно призвело до смерті чотирьох або більше осіб.
Серійним убивцею ми вважаємо будь-яку особу, яка вчинила два чи більше вбивства в різний час або в різних місцях.
Ми здійснюємо таку оцінку на основі доступної інформації і загалом застосовуватимемо цю політику до масового чи серійного вбивці, який відповідає таким критеріям:
засуджено за масове чи серійне вбивство;
вбито представниками правоохоронних органів під час учинення масового чи серійного вбивства або під час бійки, що розв’язалася;
скоєно самогубство на місці події чи після масового або серійного вбивства;
ідентифіковано правоохоронними органами за зображеннями із місця злочину.
Торгівля людьми та її ватажки
Групи, що торгують людьми, – це організації, які відповідають за одне з переліченого нижче:
організація проституції інших осіб, примусової/кріпацької праці, рабства чи вилучення органів;
вербування, перевезення, передача, утримання, надання, покривання чи отримання неповнолітніх або дорослих проти їхньої волі.
Кримінальні організації та їхні лідери й провідні члени
Кримінальна організація – це:
будь-яке об'єднання трьох або більше людей під одною назвою, прапором, знаком чи впізнаваними ознаками, що займається чи погрожує злочинною діяльністю. Зокрема, це:
вбивство;
торгівля наркотиками;
торгівля зброєю;
викрадення персональних даних;
відмивання грошей;
вимагання чи контрабанда;
насильство;
викрадення людей.
Сексуальна експлуатація (описана в розділах 7 і 8).
Ми не дозволяємо розмішувати на платформі символи, що позначають перелічені вище організації чи осіб, без їхнього засудження чи нейтрального обговорення.
Ми забороняємо вміст, який вихваляє будь-яку з перелічених вище організацій чи осіб або будь-які вчинені ними дії.
Ми забороняємо координацію підтримки будь-якої з перелічених вище організацій чи осіб або будь-яких вчинених ними дій.
Обґрунтування політики
Ми не дозволяємо людям пропагувати чи рекламувати жорстокі злочини, крадіжки і/або шахрайство, оскільки не бажаємо засуджувати злочинну поведінку з ризиком її копіювання. Крім того, ми не дозволяємо користувачам розповідати про свою кримінальну діяльність чи діяльність своїх знайомих або зізнаватись у своїх злочинах. Однак ми дозволяємо користувачам обговорювати або відстоювати законність злочинної діяльності, а також відгукуватися про неї в риторичному чи сатиричному тоні.
Заборонено:
Вміст, що зображає, допускає чи пропагує такі злочинні дії, вчинені вами чи вашими знайомими:
фізична шкода людям;
фізична шкода тваринам, за винятком випадків полювання, риболовлі, релігійного жертвоприношення чи приготування/обробки їжі;
браконьєрство чи продаж видів, що перебувають під загрозою зникнення, та їхніх частин;
інсценовані бої між тваринами;
крадіжка;
вандалізм чи пошкодження власності;
шахрайство;
торгівля людьми, про яку йдеться в розділі 2;
сексуальне насильство чи експлуатація, зокрема сексуальні домагання, як описано в розділах 7 і 8.
Обґрунтування політики
Намагаючись запобігти та перешкодити заподіянню реальної шкоди, ми забороняємо користувачам сприяти можливій кримінальній діяльності чи координувати її, якщо вона має на меті завдати шкоду чи ймовірно завдасть шкоду людям, компаніям або тваринам. Користувачі можуть повідомляти про шкідливу діяльність, свідком якої вони стали чи від якої постраждали, якщо вони не захищають і не координують її.
Заборонено:
Заяви про наміри, заклики до дій чи пропаганду наведених нижче дій:
фізична шкода людям;
фізична шкода тваринам, за винятком випадків полювання, риболовлі, релігійного жертвоприношення чи приготування/обробки їжі;
інсценовані бійки між тваринами;
крадіжка;
вандалізм/пошкодження майна;
хибні виклики екстрених служб («сваттинг»);
шахрайство, визначене як навмисний обман із метою використати іншу особу для власних цілей, отримати несправедливу вигоду чи позбавити іншу людину грошей, майна чи юридичних прав. До прикладів шахрайства належать:
хабарництво;
розкрадання;
відмивання грошей (приховування походження коштів, отриманих злочинним шляхом);
підтримка та/або сприяння неналежному використанню платіжних карток;
шахрайство з виборцями, як-от пропозиція купити чи продати голоси за готівку чи подарунки;
утиски виборців, що передбачає:
неправильне зазначення дати, місця й часу та способів голосування чи реєстрації на вибори;
надання неправильної інформації про осіб, які можуть голосувати, необхідних для голосування кваліфікацій, відомостей про зарахування голосу, а також даних про інформацію та/чи матеріали, які потрібно надати, щоб мати змогу проголосувати;
надання недостовірних даних, пов’язаних із голосуванням на офіційних виборах, може стати причиною помилкових стандартів новин, як зазначено в розділі 19;
організація шлюбів із біженцями або вимушеними переселенцями всередині країни;
торгівля людьми, як визначено в розділі 2;
сексуальне насильство чи експлуатація, зокрема сексуальні домагання, як описано в розділах 7 і 8;
пропозиції контрабандних послуг чи надання допомоги в здійсненні контрабанди користувачами.
Обґрунтування політики
Щоб сприяти безпеці та дотриманню загальних правових обмежень, ми блокуємо всі спроби осіб, виробників і продавців придбати чи продати немедичні наркотики, фармацевтичні препарати й марихуану, а також торгувати ними. Ми також забороняємо приватним особам у Facebook купувати, продавати, дарувати, обмінювати й передавати вогнепальну зброю, зокрема деталі вогнепальної зброї чи боєприпаси. Обіг деяких із зазначених предметів регулюється законом не в усіх країнах, але з огляду на глобальний характер нашої спільноти ми намагаємося застосовувати нашу політику якомога послідовніше. Магазини чи онлайн-продавці вогнепальної зброї можуть рекламувати свої товари, доступні за межами нашої платформи, якщо вони дотримуються всіх чинних законів і норм. Ми дозволяємо обговорення продажу вогнепальної зброї та її деталей у магазинах чи онлайн-продавцями, а також пропагування змін у нормах, що стосуються вогнепальної зброї. Підконтрольні товари, які не заборонені нашими Стандартами спільноти, можуть підпадати під дію більш суворої Політики щодо комерційних оголошень.
Заборонено публікувати:
Вміст про немедичні наркотики (окрім алкоголю й тютюну), який:
координує продаж чи заохочує інших продавати немедичні наркотики;
зображує, констатує, має за мету придбання чи пропагує продаж немедичних наркотиків автором допису чи його партнерами;
пропагує, заохочує, координує чи надає вказівки щодо вживання немедичних наркотиків;
повідомляє в письмовій формі або словами про особисте вживання немедичних наркотиків, окрім випадків публікації в контексті лікування.
Вміст про продаж або спробу придбати марихуану та фармацевтичні препарати. Сюди належить вміст, який:
згадує чи зображає марихуану або фармацевтичні препарати;
є спробою продажу чи торгівлі одним із таких способів:
явно зазначає, що продукт призначено для продажу або доставки;
містить заклик до аудиторії придбати продукт;
зазначає ціну;
заохочує зв’язатися з продавцем щодо продукту шляхом прямого запита або за допомогою будь-якого іншого типу контактної інформації.
спроби придбати продукт, що визначається у формі:
зацікавлення в придбанні продукту; або
звернення до тих, хто має продукт на продаж або торгує ним.
Це стосується окремого вмісту та сторінок і груп, основна мета яких – продаж марихуани чи фармацевтичних препаратів
Вміст, створений із метою продати, подарувати, обміняти або передати приватним особам вогнепальну зброю чи її деталі, боєприпаси або вибухові речовини. Сюди належить вміст, який:
згадує чи зображає вогнепальну зброю, деталі вогнепальної зброї чи вибухові речовини та не пов’язаний зі зброєю продукт;
створено, щоб спробувати продати чи передати перелічені вище предмети, якщо він публікується не установою, що є фізичним магазином, офіційним веб-сайтом або брендом;
явно зазначає, що продукт призначено для продажу або доставки;
містить заклик до аудиторії придбати продукт;
зазначає ціну або вказує, що товар є безкоштовним
заохочує зв’язатися з продавцем щодо продукту у формі:
явного прохання зв’язатися з ним;
будь-якого типу контактної інформації.
Створений, щоб спробувати придбати товар для продажу, що визначається як:
твердження про зацікавленість у придбанні продукту;
звернення з питанням, щодо того, чи має хтось продукт на продаж або торгує ним.
Вміст, що має за мету продаж, дарування, обмін, передавання, рекламування або надання в інший спосіб доступу до інструкцій щодо друку на 3D-принтері або автоматизованого виробництва вогнепальної зброї чи її деталей.
Вміст, що зображує торгівлю (купівлю або продаж) людськими органами та/або кров’ю, коли ця торгівля визначена як:
згадування або зображення людських органів і/або крові;
позначення цих людських органів і/або крові як доступних для продажу або купівлі;
перелік цін або явне бажання обговорювати ціни.
Вміст, що заохочує до контакту для сприяння торгівлі (купівлі або продажу) людськими органами та/або кров’ю, коли ця торгівля визначена як:
згадування або зображення людських органів і/або крові;
явне згадування людських органів і/або крові як призначених для продажу або купівлі;
перелік цін або явне бажання обговорювати ціни.
Заохочення до контакту для сприяння торгівлі людськими органами та/або кров’ю.
Вміст, що координує або підтримує браконьєрство або продаж видів тварин, що перебувають під загрозою зникнення, і їхніх частин.
Ми обмежуємо відображення зазначеного далі вмісту для осіб, що не досягли двадцяти одного року:
вміст, опублікований фізичним магазином, офіційним веб-сайтом або брендом, який координує чи рекламує продаж або передачу вогнепальної зброї, деталей до неї, боєприпасів чи вибухових речовин. Сюди належить вміст, який:
явно зазначає, що продукт призначений для продажу або передачі;
закликає аудиторію придбати продукт;
зазначає ціну або вказує, що товар є безкоштовним; або
заохочує зв’язатися щодо продукту шляхом прямого запита або за допомогою будь-якого іншого типу контактної інформації.
Обґрунтування політики
Прагнучи просувати безпечне середовище у Facebook, ми видаляємо вміст, який заохочує заподіяння самогубства та самоушкодження, зокрема зображення самогубства в реальному часі, яке може мотивувати інших до повторення такої поведінки. Самоушкодження – навмисне та безпосереднє травмування тіла, зокрема самокаліцтво та харчові порушення. Ми хочемо, щоб Facebook був місцем, де люди можуть ділитися досвідом, підвищувати обізнаність про ці проблеми та підтримувати один одного в тяжкі часи, тому ми дозволяємо людям обговорювати самогубства та самоушкодження. Ми заохочуємо людей пропонувати підтримку в цих складних питаннях і просити про неї один в одного.
Ми співпрацюємо з організаціями в усьому світі, щоб надавати допомогу людям, які потрапили в біду. Ми також спілкуємося з експертами з питань самогубств і самоушкоджень, щоб поширювати нашу політику та способи її застосування. Наприклад, експерти порадили нам не видаляти прямі трансляції із самоушкодженням, якщо близькі люди чи органи влади мають змогу надати допомогу чи ресурси.
Ми видаляємо будь-який вміст, який указує на або створює негативне враження про жертв або постраждалих після заподіяння самоушкоджень чи самогубства та призводить до серйозних, жартівливих чи риторичних знущань над ними. Однак користувачі можуть ділитись інформацією про самоушкодження чи самогубство, щоб привернути увагу до проблеми та створити можливості для обговорення, якщо вони не пропагують і не заохочують заподіяння самоушкоджень чи самогубств.
Дізнайтеся більше про нашу політику запобігання самоушкодженням і самогубствам та ресурси, які ми надаємо.
Заборонено:
Вміст, який пропагує, заохочує, координує чи надає вказівки щодо:
самогубства;
самоушкодження;
харчових порушень.
Вміст про самоушкодження з промо-лозунгами без чітких повідомлень проти самоушкодження.
За винятком окремих ситуацій, що варті висвітлення, нашою політикою заборонено публікувати вміст, що зображає особу, яка намагалася вчинити самогубство.
До такого вмісту ми додаємо екран застереження, щоб попередити користувачів, що вміст може шокувати.
Фото або відео, що зображають смерть особи через самогубство, яке вважається вартим висвітлення.
Фото або відео, що зображає особу, яка вчиняє евтаназію в медичних установах.
Ми надаємо ресурси людям, які публікують письмові чи усні зізнання у вчиненні самоушкодження, зокрема:
самогубства;
евтаназії;
самокаліцтва;
харчових порушень.
Зображення чи відео, де на частині тіла наявні кілька самостійно нанесених порізів, а основною темою зображення є один або кілька незагоєних порізів.
Обґрунтування політики
Ми не дозволяємо розміщення вмісту, що загрожує дітям або потурає їхній сексуальній експлуатації. Коли нам стає відомо про очевидну експлуатацію дітей, відповідно до чинного законодавства ми повідомляємо про це в Національний центр зниклих і експлуатованих дітей (NCMEC). Ми знаємо, що іноді користувачі з добрими намірами діляться зображеннями власних оголених дітей. Однак зазвичай ми видаляємо такі зображення через потенційний ризик зловживання з боку інших осіб і для запобігання можливості повторного використання чи присвоєння цих зображень іншими.
Крім того, ми співпрацюємо із зовнішніми експертами, зокрема з експертною радою Facebook із питань безпеки, і вдосконалюємо нашу політику та порядок її застосування у сфері забезпечення безпеки в Інтернеті, особливо, коли йдеться про дітей.
Заборонено:
Вміст, який зображає участь у сексуальній експлуатації дітей чи пропагує її, зокрема:
участь у будь-яких елементах статевого акту із залученням неповнолітніх;
вимагання, демонстрація, поширення чи перегляд зображень оголеного тіла, сексуалізованої чи сексуальної поведінки за участю дітей;
організація сексуальних контактів у реальному житті чи отримання матеріалу сексуального характеру безпосередньо від неповнолітніх;
домагання дорослими неповнолітніх;
домагання неповнолітніми неповнолітніх;
демонстрація оголеного тіла неповнолітнім;
домагання неповнолітніми дорослих;
використання продуктів і функцій сайту для сексуалізації поведінки неповнолітніх.
Вміст (зокрема, фотографії, відео, реальні твори мистецтва, цифровий вміст й текст), що зображає:
будь-яку сексуальну поведінку за участю неповнолітніх;
неповнолітніх у контексті предметів сексуального призначення;
неповнолітніх із сексуальними елементами, як-от:
засоби обмеження рухливості;
акцент на геніталіях;
присутність збудженого дорослого;
наявність сексуальних іграшок;
сексуальні костюми;
роздягання;
інсценізоване оточення (наприклад, на ліжку) чи професійна зйомка (якість/фокус/ракурси)
французький поцілунок із неповнолітнім чи дорослим.
Вміст (зокрема, фотографії, відео, реальні твори мистецтва, цифровий вміст і словесні описи), що демонструє неповнолітніх у сексуальному контексті.
Вміст, що зображає дитячу наготу, де оголеність виражена як:
видимі геніталії (навіть, якщо вони прикриті чи приховані прозорим одягом);
видимий анус та/чи зйомка з близької відстані повністю оголених сідниць;
неприкриті соски дівчаток, старших ясельного віку;
відсутність одягу від шиї до колін на дітях, старших ясельного віку;
цифрові зображення оголених неповнолітніх, якщо такі зображення не призначені для навчання та охорони здоров'я.
Ми усвідомлюємо важливу роль, яку відіграє Facebook в обговоренні та приверненні уваги до питання сексуального насилля й експлуатації. Ми вважаємо, що це важлива частина формування загального розуміння та суспільства в цілому. Маючи на меті створити простір для обговорення цієї теми та безпечне середовище, ми вилучаємо вміст, що зображує та рекламує сексуальне насилля, напади із сексуальною метою або сексуальну експлуатацію чи містить погрозу щодо таких дій, водночас надаючи жертвам можливість обмінюватися власним досвідом. Ми вилучаємо вміст, що зображує, пропагує або координує дії сексуального характеру зі сторонами, які не давали на це згоди, або комерційні сексуальні послуги, як-от проституція й послуги ескорту. Ми робимо це для того, щоб жодним чином не сприяти торгівлі людьми, примусу та сексуальним актам без згоди.
Щоб захистити жертв і осіб, які вижили, ми також вилучаємо зображення зі сценами сексуального насилля та інтимні зображення, розповсюджені без згоди людей, які на них присутні. Докладну інформацію про ці заходи можна знайти в розділі Використання технологій для захисту інтимних зображень і допомоги у формуванні безпечного суспільства, а також у посібнику зі звітування про факти наявності та вилучення інтимних зображень, розповсюджених без вашої згоди.
Заборонено:
За наявності у вмісті будь-якого сексуального контакту без згоди, некрофілії або зоофілії, зокрема в таких варіантах:
зображення (у тому числі реальні фото/відео); або
пропаганда (у том числі мотиваційні або умовні твердження); або
висловлювання наміру; або
заклики до дії; або
участь (ваша або інших осіб) із метою долучитися в будь-який спосіб до вищезгаданих сексуальних дій.
Вміст, що може стати предметом використання людини в будь-який із нижченаведених способів:
вимагання грошей, послуг або зображень від людей під загрозою демонстрації їхніх фото або відео в оголеному або напівоголеному стані.
Розповсюдження зображень, які відповідають усім трьом нижченаведеним умовам:
зображення є некомерційним або створеним у приватній обстановці;
людина на зображенні (майже) оголена, виконує дії сексуального характеру або перебуває в сексуальній позі.
Відсутність згоди на розповсюдження зображення підтверджується наявністю:
мстивого контексту (наприклад, підпису, коментарів або заголовка сторінки);
незалежних джерел (наприклад, огляду в ЗМІ або запису правоохоронних органів);
візуального збігу людини на зображенні та особи, яка повідомила нам про вміст;
збігу імені особи, яка повідомила нам про вміст, з іменем людини на зображенні.
Обмін зображеннями реальної особи чи людей, сфокусованими на сексуальних ділянках тіла, як-от грудях, паху або сідницях (це можуть бути непомітно зроблені кадри, зокрема з-під спідниці), чи сфокусованими на людях, які займаються сексуальною активністю. Обов'язкові елементи:
точка фокусування на сексуальній ділянці тіла чи сексуальній активності;
зображена людина явно не знає, що її знімають.
Погрози або заяви про намір розповсюдити інтимні зображення без згоди.
Вимагання інтимних зображень для перегляду або розповсюдження без згоди.
Погроза або заява про намір поділитися конфіденційною бесідою на сексуальну тему
Спроба координувати комерційні сексуальні послуги чи послуги проституції, як-от запит чи пропозиція цін на послуги ескорту й платні послуги сексуального фетишу чи домінування.
До такого вмісту ми додаємо екран застереження, щоб попередити користувачів, що вміст може шокувати.
Описи й твердження, що містять зображення сексуального контакту без згоди (письмові або усні), що містять інші деталі, окрім простого позначення чи згадування дії, якщо:
поширюється жертвою; або
поширюється третьою особою (окрім жертви) для підтримки жертви або засудження дії чи для загального повідомлення, що визначається контекстом/підписом.
Обґрунтування політики
Знущання відбувається в багатьох місцях і набуває різноманітних форм – від заяв, що принижують особу, до публікації неприйнятних зображень і погроз. Ми не терпимо знущання у Facebook, оскільки прагнемо, щоб члени нашої спільноти почувалися в безпеці та відчували повагу до себе.
Ми видалятимемо вміст, який цілеспрямовано орієнтований на приватних осіб із наміром принизити їх чи осоромити. Ми розуміємо, що найбільшої шкоди знущання може завдати неповнолітнім користувачам, тому наша політика передбачає посилені заходи захисту неповнолітніх осіб, оскільки вони більш вразливі та сприйнятливі до знущань в Інтернеті. У деяких випадках ми просимо осіб, які піддаються знущанню, повідомляти про такий вміст, щоб ми його видалили.
Наша політика із запобігання знущанню не поширюється на громадських діячів, оскільки ми прагнемо вільної дискусії, що часто передбачає критичне обговорення людей, які з'являються в новинах або мають велику аудиторію. Утім, обговорення громадських діячів має відповідати нашим Стандартам спільноти. Ми видалятимемо вміст, який стосується громадських діячів і порушує інші правила, зокрема містить пропаганду ненависті та реальні погрози.
Наш Центр запобігання знущанням – це ресурс для підлітків, батьків і вчителів, які потребують підтримки в ситуаціях, пов’язаних зі знущанням та іншими конфліктами. Тут викладено покрокові інструкції, зокрема вказівки щодо того, як починати важливі розмови для людей, з яких знущаються, батьків, з чиїх дітей знущаються, або чиїх дітей звинувачують у знущанні, і вчителів, чиї учні залучені до конфліктів зі знущанням.
Заборонено публікувати:
Вміст про іншу приватну особу, який включає:
звинувачення в незаконних діях сексуального характеру;
серйозні описи зовнішніх даних;
ранжування фізичних осіб за фізичною зовнішністю чи індивідуальними рисами характеру;
погрози сексуального характеру без згоди користувача;
текст сексуального характеру, орієнтований на іншу особу;
напади шляхом використання принизливих слів, пов’язаних із сексуальними діями (як-от повія, курва);
згадування осіб у ситуації, яка має на меті принизити, наприклад під час менструації, сечовипускання, блювання чи дефекації;
опис фізичного знущання, коли ситуація ще більше принижує особу;
порівняння з тваринами, які у відповідній культурі сприймаються як розумово чи фізично відсталі, або з неживими об’єктами;
вміст, який було оброблено за допомогою фоторедактора для приниження особистості, зокрема, шляхом висвітлення певних фізичних характеристик або погроз вчинити насильство в тексті або на зображеннях;
Вміст, у якому особа виступає мішенню для:
заяв із наміром учинити насильство;
закликів до насильства;
заяв, що пропагують насильство;
уявних та умовних заяв щодо насильства;
фізичного насильства.
твердження про релігійну ідентифікацію або богохульство;
Крім того, ми можемо видаляти сторінки або групи, призначені для нападів на осіб, зокрема через такі причини:
лайка на адресу певної особи чи осіб;
висунення негативних претензії до особи;
висунення негативних претензій щодо здібностей;
богохульні твердження;
Видавання себе за першу особу, але насправді публікується іншою (не вказаною) особою та націлено більше ніж на одну особу
Ми також видаляємо вміст, який орієнтований на неповнолітніх, якщо він включає:
лайку;
твердження про романтичні стосунки чи сексуальну орієнтацію;
звинувачення в кримінальній чи незаконній поведінці;
координування, відстоювання чи пропагування ізоляції осіб;
негативні претензії до особи;
негативні претензії щодо здібностей;
висловлювання презирства чи відрази;
заклики до заподіяння смерті чи серйозної хвороби або інвалідності;
відео з фізичним знущанням чи залякуванням неповнолітніх під час бійки, яке поширюється без підпису або з нейтральним чи схвальним підписом.
У деяких випадках вміст написано від першої особи, хоча опубліковано насправді іншою (а не вказаною) особою. Ціллю може бути особа, указана у вмісті, з метою її принизити або осоромити. Ми видаляємо:
вміст із зазначеними нижче матеріалами, про який повідомила зображена особа:
звинувачення в незаконних діях сексуального характеру;
порівняння з тваринами, які у відповідній культурі сприймаються як розумово чи фізично відсталі, або з неживими об’єктами;
серйозні описи зовнішніх даних;
ранжування фізичних осіб за фізичною зовнішністю чи індивідуальними рисами характеру;
лайку на адресу особи;
твердження про романтичні стосунки чи сексуальну орієнтацію;
негативні твердження про риси характеру або здібності;
До такого вмісту ми додаємо екран застереження, щоб попередити користувачів, що вміст може шокувати.
відео з фізичним знущанням чи насильством над неповнолітніми під час бійки, яке поширюється із підписом, що засуджує такі дії.
Обґрунтування політики
Ми у Facebook вважаємо приниження неприпустимим. Ми прагнемо, щоб люди почувалися в безпеці під час взаємодії та спілкування зі спільнотою. Наша політика щодо приниження стосується публічних і приватних осіб та спрямована на запобігання небажаним чи шкідливим зв'язкам на платформі. Контекст і намір мають значення, тому ми дозволяємо користувачам поширювати свої дописи та дописи інших користувачів, якщо чітко зрозуміло, що такий вміст поширено з метою засудження чи привернення уваги до проблеми приниження. Крім повідомлення про таку поведінку та вміст, ми заохочуємо користувачів застосовувати доступні у Facebook інструменти, які допомагають захиститися від них.
Заборонено:
неодноразово зв'язуватися з особою всупереч її явному бажанню та діям, спрямованим запобігти таким контактам;
неодноразово зв'язуватися з великою кількістю людей без попередньої згоди;
надсилати особам повідомлення, що містять:
лайку, спрямовану на адресу особи чи групи осіб у гілці обговорення;
заклики до заподіяння смерті, серйозного захворювання, інвалідності або фізичної шкоди особам чи групам осіб у гілці обговорення;
порушення політики щодо протидії знущанням;
заяви про те, що жертва жорстокої трагедії говорить неправду про свій статус жертви, чинить як жертва чи вдає із себе жертву реальної події або іншим чином отримує оплату за введення людей в оману щодо своєї ролі в події, якщо вони надсилаються безпосередньо жертві та/чи її близьким родичам;
надсилати групі осіб повідомлення, які містять порушення політики запобігання знущанням, незалежно від того, адресовано ці повідомлення публічній чи приватній особі;
Робити зловмисні випади в бік будь-кого, зокрема громадських діячів, через:
напади на підставі їхнього статусу жертви сексуального насильства чи експлуатації;
погрози насильством відносно учасників публічного обговорення, щоб залякати їх чи змусити мовчати;
заклики певної особи чи групи людей до заподіяння собі тілесних ушкоджень чи самогубства;
напади на осіб шляхом використання принизливих слів, пов’язаних із сексуальними діями (як-от повія, курва);
Згадувати жертв жорстоких трагедій, використовуючи їхні імена або зображення та заявляючи, що такі особи:
обманюють про свій статус жертви події;
діють як жертва чи вдають із себе жертву події;
іншим чином отримали оплату за введення людей в оману щодо своєї участі в події
Націлення на неповнолітню особу, яка є публічною постаттю:
твердження про дії сексуального характеру або хвороби, що передаються статевим шляхом;
вміст, зроблений у програмі Photoshop, що містить загрози насилля в текстовій або візуальній форм (наприклад, із доданням мішені, дротика, пістолета до голови)
заклики до заподіяння смерті чи серйозної хвороби або інвалідності;
заяви про намір заподіяти насилля або незначну шкоду, намагаючись змусити когось замовкнути;
предмети, створені для нападу;
цілеспрямовану лайку;
серйозний опис зовнішніх даних;
богохульні твердження;
висловлювання презирства;
висловлювання відрази.
Публікація вмісту про будь-яку особу, зокрема публічну особу, який містить ім’я, фотографію чи відеозапис цієї особи та:
будь-які заяви про намір учинити насильство, що призведе до смерті;
будь-які заклики до насильницьких дій, що призведуть до смерті;
будь-які заяви, що пропагують насильство, яке призведе до смерті.
Обґрунтування політики
Конфіденційність і захист особистої інформації – дуже важливі цінності для Facebook. Ми старанно працюємо над гарантуванням безпеки вашого облікового запису й особистої інформації, щоб захистити вас від потенційної фізичної чи фінансової шкоди. Не публікуйте особисту чи конфіденційну інформацію про інших, попередньо не отримавши від них згоду. Ми також надаємо користувачам можливість повідомити про зображення, які порушують їхнє право на конфіденційність.
Заборонено:
вміст, що дозволяє викрасти персональні дані шляхом публікації особистої ідентифікаційної інформації чи вимоги такої інформації, зокрема:
державні ідентифікаційні номери, номери соціального страхування, номери паспортів чи номери медичних досліджень;
посвідчення, видані державними установами;
Шкільні чи студентські посвідчення, що містять два з цих елементів: (1) ім'я, (2) фото, (3) ідентифікаційний номер;
цифрові ідентифікатори особистості, зокрема паролі.
Контент, який містить медичні/психологічні, біометричні чи генетичні дані або офіційні документи інших осіб.
Вміст, який сприяє викраденню персональних даних, оскільки поширює особисту ідентифікаційну інформацію через зовнішні посилання.
Вміст, який сприяє викраденню персональних даних, оскільки поширює особисту ідентифікаційну інформацію організації чи компанії
вміст, який сприяє викраденню персональних даних, оскільки розкриває таку персональну фінансову інформацію (власну або інших осіб);
дані банківського рахунку та/чи картки;
фінансові записи з даними рахунку;
вміст, який сприяє викраденню персональних даних, оскільки поширює особисту контактну інформацію інших осіб, зокрема:
особистий номер телефону чи адресу;
електронну адресу, ідентифікатор у програмі миттєвого обміну повідомленнями та чаті.
Зазначену вище інформацію можна поширювати в інтересах благодійних кампаній, ненасильницьких послуг чи пошуку зниклих людей або тварин.
За винятком окремих випадків висвітлення в новинах, вміст, що стверджувано чи підтверджено отримано від скомпрометованого джерела, незалежно від того, ким є постраждала особа.
Вміст, який ідентифікує осіб за іменем чи відображає їхню особисту інформацію, зокрема:
водійське посвідчення, інші державні посвідчення, зелені карти чи імміграційні документи;
свідоцтва про шлюб, народження чи зміну імені;
цифрові ідентифікатори особистості, зокрема паролі.
номерні знаки.
Вміст, що включає фотографії, на яких зображено зовнішній вигляд приватних помешкань, якщо виконуються такі умови:
помешкання є домом окремої родини або на зображенні/у підписі зазначено номер помешкання власника;
зазначено місто чи район;
згадується чи зображається мешканець помешкання;
мешканець заперечує проти показу його приватного помешкання.
Вміст, який розкриває секретний статус правоохоронців, якщо він:
включає повне ім'я агента чи іншу явно ідентифікаційну інформацію або явно згадує його секретний статус;
включає зображення облич правоохоронців та явно згадує їхній секретний статус.
Вміст, який розкриває інформацію про схованки, якщо поширюються будь-які із зазначених нижче дані, окрім випадків, коли така схованка сама активно просуває інформацію про своє місцезнаходження, контактні дані чи тип послуг і захисту, які там надаються, у коментарях, дописах, на сторінках і в групах:
актуальна адреса схованки (дозволяється лише поштова скринька);
зображення схованки;
місто чи район розташування схованки, які можна визначити;
інформація, що розкриває особу мешканців схованки.
Крім того, може видалятися такий вміст:
фотографія чи відео, де зображена особа – це:
неповнолітній віком до тринадцяти років, якщо про вміст повідомив сам неповнолітній, один із його батьків чи опікун;
неповнолітній віком від тринадцяти до вісімнадцяти років, якщо про вміст повідомив сам неповнолітній;
дорослий, якщо про вміст повідомив дорослий за межами Сполучених Штатів Америки, й чинне законодавство надає йому права на видалення;
будь-яка особа, яка недієздатна чи не здатна повідомити про вміст сама.
Обґрунтування політики
Ми не дозволяємо пропаганду ненависті у Facebook, оскільки вона створює середовище страху та відчуження, а в деяких випадках може навіть пропагувати реальне насильство.
Пропаганда ненависті – напади на людей на основі так званих захищених ознак, як-от расової, релігійної чи етнічної приналежності, національного походження, сексуальної орієнтації, касти, статі, гендеру або гендерної ідентичності, серйозної хвороби або фізичної вади. Ми також забезпечуємо певні засоби захисту іммігрантів. Атака – це пропаганда насильства чи приниження, заяви про неповноцінність або заклики до відчуження чи ізоляції. Ми розділяємо атаки за трьома рівнями серйозності, які описано нижче.
Інколи люди публікують вміст із пропагандою ненависті від іншої особи, щоб підвищити обізнаність або повідомити іншим про таку пропаганду. Аналогічним чином в інших випадках слова чи терміни, які можуть порушувати наші стандарти, використовуються відносно чи для інформування. У такому випадку ми дозволяємо цей вміст, але просимо людей чітко вказувати намір публікації, що допоможе нам зрозуміти, чому вони поділилися ним. Якщо намір незрозумілий, ми можемо видалити вміст.
Ми дозволяємо гумор чи соціальну критику, що стосується зазначених тем. Крім того, ми переконані, що коли люди використовують автентичне ім’я, вони стають відповідальнішими за публікацію коментарів такого типу.
Натисніть тут, щоб прочитати наш Блог важливих запитань, і дізнайтеся більше про наш підхід до пропаганди ненависті.
Заборонено публікувати:
Напади 1 рівня, націлені на особу чи групу осіб із зазначеними вище ознаками або статусом іммігранта (включно з усіма їхніми підгрупами, за винятком тих, що вчинили жорстокі чи сексуальні злочини), де атака включає перелічені нижче дії:
Будь-яка насильницька промова або підтримка в письмовій чи візуальній формі
Висловлювання, які принижують людську гідність через порівняння:
з комахами;
тваринами, які в культурі сприймаються як розумово чи фізично відсталі;
брудом, бактеріями, хворобами чи фекаліями;
сексуальними маніяками;
людиноподібними істотами;
жорстокими чи сексуальними злочинцями;
іншими злочинцями (зокрема, зі «злодіями» або «грабіжниками банку» чи висловлювання на кшталт «усі [захищена чи напівзахищена ознака] – злочинці»);
насміхання з поняття, подій чи жертв злочинів на підставі ненависті, навіть якщо на зображенні не показано реальну людину;
адресні принизливі порівняння в письмовій і візуальній формі.
Напади 2 рівня, спрямовані проти особи чи групи осіб, що мають перелічені вище ознаки та включають перелічені далі дії:
заява або зображення, що натякають на неповноцінність, указують на фізичний, психічний чи моральний недолік особи або групи осіб:
Фізичний (зокрема «потворний», «нерозвинутий», «бридкий», «потворний»);
Психічний (зокрема «недорозвинутий», «кретин», «з низьким рівнем IQ», «дурний», «ідіот»);
Моральний (зокрема «розпусний», «шахрайський», «нікчемний», «халявник»).
Висловлювання або візуальне вираження неповаги, зокрема:
«Я ненавиджу»
«Мені не подобається»
«Х найгірші»
Висловлювання або візуальне вираження відрази, зокрема:
«Огидний»
«Жахливий»
«Бридкий»
Лайка на адресу особи чи групи осіб, що мають спільні захищені ознаки.
Напади 3 рівня, які передбачають заклики до виключення чи ізоляції особи або групи осіб із зазначеними вище ознаками. Ми не дозволяємо критику імміграційної політики й аргументи щодо обмеження цієї політики.
Вміст, що описує чи негативно націлюється на людей через образи, де образи – це слова, які зазвичай використовуються як образливі назви перелічених вище ознак.
Обґрунтування політики
Ми видаляємо вміст, який пропагує насильство чи звеличує страждання або приниження інших, оскільки він може позбавити бажання приймати участь у житті спільноти. Ми дозволяємо графічне зображення насильства (з деякими обмеженнями), щоб допомогти людям підвищити обізнаність про різні проблеми. Ми знаємо, що люди цінують можливість обговорювати важливі проблеми, як-от порушення прав людини чи терористичні акти. Ми також знаємо, що люди по-різному реагують на вміст із графічним зображенням насильства. Тому ми додаємо застереження до особливо жорстокого зображення насильства, щоби користувачі віком до вісімнадцяти років не мали до нього доступу і знали про жорстокий характер вмісту, перш ніж його переглядати.
Заборонено:
зображення насильства, вчиненого проти реальних людей або тварин із коментарями чи підписами автора, що містять:
задоволення від страждань;
задоволення від приниження;
еротичну реакцію на страждання;
позитивні коментарі щодо насильства; або
коментарі, у яких зазначається, що автор поширює вміст для візуального задоволення;
відео з померлими, пораненими людьми чи людьми, що помирають, якщо вони містять:
розчленування, яке відбувається не в медичних установах;
видимі внутрішні органи;
обгорілих людей або людей, що горять, окрім контексту кремації або самоспалення, коли ця дія є формою політичного протесту або варта висвітлення в новинах;
жертв канібалізму;
Відео, на яких зображається насильство над дітьми:
численні удари ногами, побиття, ляпаси чи наступання дорослим або твариною;
удушення дорослим чи твариною;
утоплення дорослим або твариною;
прокушування шкіри дорослою людиною або твариною;
отруєння дорослим;
примусове обмеження рухливості дорослим;
нанесення опіків чи порізів дорослим;
примушування до куріння;
кидання, перевертання чи струшування немовляти, що не вміє стояти, тримаючи за зап’ястя/щиколотки, руки/ноги або шию.
Для зазначеного далі вмісту ми додаємо екран застереження, щоб користувачі знали, що вміст може шокувати. Ми також обмежуємо перегляд користувачами віком до вісімнадцяти років такого вмісту:
зображення покалічених людей, якщо в медичних установах зображується:
розчленування;
видимі внутрішні органи;
обгорілі люди або люди, що горять, зокрема кремація або самоспалення, коли ця дія є формою політичного протесту або варта висвітлення в новинах;
жертви канібалізму;
перерізання горла.
Фото померлих чи поранених людей, якщо вони зображають:
розчленування;
видимі внутрішні органи;
обвуглених чи обгорілих людей;
жертви канібалізму;
перерізання горла.
Зображення тварин, де показано:
розчленування;
видимі внутрішні органи;
обвуглених чи обгорілих тварин.
Відео жорстокого поводження із тваринами, що визначається як:
численні удари ногами або побиття тварини людиною;
тортури, що завдає тварині людина;
жорстоке кусання тварини;
зображення бійки тварин, коли видно внутрішні органи або відділення частин тіла, окрім дикої природи;
убивство тварин у контексті полювання, вичинки, приготування або обробки їжі.
Відео чи фотографії, на яких зображається зазначене вище насильство над дітьми та які супроводжуються підписами, що засуджують або підвищують обізнаність щодо насильства.
Відео, які зображають насильницьку смерть людини чи людей через нещасний випадок або вбивство.
статичні зображення насильницької смерті людини чи людей;
відео з тортурами, що завдаються людині чи людям;
відео з фізичним знущанням чи насильством над неповнолітніми під час бійки, яке поширюється із підписом, що засуджує такі дії.
фотографії або відео немедичних чужорідних предметів (як-от металевих предметів, ножів, цвяхів), які випадково опинились або застрягли в людині чи тварині, спричинивши болісне ушкодження;
Для зазначеного далі вмісту ми додаємо застереження, щоб користувачі знали, що вміст може вразити.
Зображення плода, на якому демонструється:
розчленування;
переривання вагітності або відмова від дитини;
відмова від новонародженої дитини;
Фото або відео з ритуальними вбивствами тварин, на яких зображено розчленування, обвуглених чи обгорілих тварин або видимі нутрощі.
Зображення видимих внутрішніх органів у контексті народження дитини.
Обґрунтування політики
Ми обмежуємо показ сцен наготи або сексуального характеру, оскільки деякі люди в межах нашої спільноти можуть бути чутливими до вмісту такого типу. Крім того, ми за замовчуванням видаляємо сексуальні зображення, щоб запобігти поширенню вмісту без згоди зображених на ньому осіб чи вмісту з неповнолітніми. Обмеження показу сцен сексуальної діяльності також застосовуються до вмісту, створеного цифровим шляхом, якщо він опублікований не в освітніх, гумористичних або сатиричних цілях.
Наша політика щодо зображення оголеного тіла з часом стала гнучкішою. Ми розуміємо, що зображеннями оголеного тіла можна ділитися з багатьох причин, зокрема це може бути форма протесту, спроба підвищити обізнаність про кампанію або з освітніх чи медичних причин. Якщо такий намір явний, ми дозволяємо такий вміст. Наприклад, хоча ми обмежуємо деякі зображення жіночих грудей із сосками, ми дозволяємо інші зображення, зокрема ті, де зображається акт протесту, жінки, що годують грудьми чи фото рубців після мастектомії. Ми також дозволяємо фотографії картин, скульптур та інших творів мистецтва, на яких зображені оголені фігури.
Заборонено:
Зображення:
Реальних оголених дорослих, де оголеність – це:
видимі геніталії, окрім контексту пологів і післяпологових ситуацій чи медичних зображень (наприклад, операцій зі зміни статі, самообстеження геніталій для виявлення раку чи діагностування/профілактики захворювання);
видимий анус і/чи зйомка крупним планом повністю оголених сідниць, якщо їх не додано в графічному редакторі на зображенні публічної особи;
неприкриті жіночі соски, за винятком контексту годування грудьми, пологів чи післяпологових ситуацій, медичних зображень (наприклад, після мастектомії, для інформування щодо раку грудей або операції зі зміни статі) чи акту протесту.
Сексуальна активність, зокрема:
Статевий акт:
явний статевий акт, що визначається як контакт рота чи геніталій із геніталіями або анусом іншої особи, якщо оголені статеві органи принаймні однієї людини;
неявний статевий акт, що визначається як контакт рота чи геніталій із геніталіями або анусом іншої особи, навіть якщо контакт прямо не видно, за винятком випадків контексту сексуального здоров'я, реклами чи явно несправжніх зображень або зображень з ознаками вигадки.
неявна стимуляція геніталій або ануса, що визначається як стимуляція геніталій чи ануса або введення предметів у геніталії чи анус, навіть якщо цю дію прямо не видно, за винятком випадків контексту сексуального здоров'я, реклами чи явно несправжніх зображень або зображень з ознаками вигадки.
Інша сексуальна активність, зокрема:
ерекція;
наявність продуктів сексуальної активності;
стимуляція геніталій або анусу, навіть поверх одягу чи під ним;
використання сексуальних іграшок, навіть поверх одягу чи під ним;
стимуляція оголених людських сосків;
стискання оголених жіночих сосків, окрім випадків годування грудьми.
Вміст з елементами сексуального характеру, зокрема:
акти, що ймовірно призведуть до смерті людини чи тварини;
розчленування;
канібалізм;
фекалії, сеча, слина, соплі, менструація чи блювота.
Цифровий вміст, що відповідає нашому визначенню сексуальної активності, якщо немає наведених нижче умов:
вміст, де сексуальна активність (статевий акт чи інші дії сексуального характеру) безпосередньо не видима;
вміст опубліковано в сатиричному чи гумористичному контексті;
вміст опубліковано в освітньому чи науковому контексті;
зображення недостатньо деталізовані, а видимі лише обриси чи контури тіла;
Сексуально відверта мова, тобто опис що виходить за межі згадування:
стану сексуального збудження;
статевого акту чи сексуальної активності, якщо вміст не опубліковано в сатиричному чи гумористичному контексті або він не має освітнього характеру.
Джерело: https://m.facebook.com/communitystandards/credible_violence/
Далі подані основні правила-застереження Facebook, згруповані у такі розділи:
1. Реальне насильство
2. Небезпечні особи й організації
3. Пропагування чи реклама злочинності
4. Координування заподіянням шкоди
5. Регульовані товари
6. Самогубство та самоушкодження
7. Дитяча нагота й сексуальна експлуатація дітей
8. Сексуальна експлуатація дорослих
9. Знущання
10. Приниження
11. Порушення конфіденційності та прав на конфіденційність зображень
12. Пропаганда ненависті
13. Насильство та графічний вміст
14. Оголеність і сексуальна активність дорослих.
2. Небезпечні особи й організації
3. Пропагування чи реклама злочинності
4. Координування заподіянням шкоди
5. Регульовані товари
6. Самогубство та самоушкодження
7. Дитяча нагота й сексуальна експлуатація дітей
8. Сексуальна експлуатація дорослих
9. Знущання
10. Приниження
11. Порушення конфіденційності та прав на конфіденційність зображень
12. Пропаганда ненависті
13. Насильство та графічний вміст
14. Оголеність і сексуальна активність дорослих.
1. Реальне насильство
Обґрунтування політики
Ми намагаємося запобігти потенційній реальній шкоді, яка може бути пов'язана із вмістом на Facebook. Ми розуміємо, що люди зазвичай виражають зневагу чи незгоду, погрожуючи чи закликаючи до насильства в жартівливий або несерйозний спосіб. Саме тому ми намагаємося вивчати мову, контекст і деталі, щоб розрізняти звичайні заяви та вміст, що є реальною погрозою, яка шкодить громадській або особистій безпеці. Визначаючи реальність погрози, ми також можемо враховувати додаткову інформацію, як-от присутність особи в публічній сфері, проти якої направлена загроза та її вразливість. Ми видаляємо вміст, деактивуємо облікові записи та звертаємося до правоохоронних органів, коли вважаємо, що існує справжня небезпека заподіяння фізичної шкоди або прямі загрози громадській безпеці.
Заборонено:
Перелічені нижче погрози:
Реальні заяви про намір вчинити насильство проти особи, групи людей або місця (міста чи містечка). Ми оцінюємо реальність на основі доступної нам інформації та загалом вважаємо заяви реальними, якщо вони містять:
ціль (особа, група людей чи місце) та:
винагороду/вимогу оплати;
згадування чи зображення певної зброї;
пропозицію продажу чи придбання зброї;
зазначення адреси чи назви будівлі;
Ціль і два або більше таких елементів (можуть бути два однакові елементи):
місце;
час;
метод.
Будь-які заяви про намір учинити насильство щодо вразливої особи (вказується ім'я, посада, зображення чи інша інформація) чи групи, зокрема, глав держав, свідків і конфіденційних інформаторів, активістів і журналістів).
Заклики до насильства чи заяви, що пропагують насильство щодо таких об'єктів (вказується ім'я, посада, зображення чи інша інформація):
будь-яка вразлива особа чи група, зокрема глави держав, вибрані посадові особи загальнодержавного рівня, свідки та конфіденційні інформатори, активісти й журналісти;
громадські діячі, якщо заяви реальні, як зазначено нижче;
групи людей чи неназваних конкретних осіб, якщо інформація достовірна;
місця, якщо інформація достовірна.
Якщо цілі не вказано, але їх відображено символом чи зображено зброю.
Уявні та умовні заяви про насильство щодо:
уразливих груп;
громадських діячів, якщо інформація достовірна (якщо особу не засуджено за певні злочини чи вона не є членом небезпечної організації);
уразливих осіб, якщо заяви реальні;
групи людей чи неназваних конкретних осіб, якщо інформація достовірна;
місця, якщо інформація достовірна.
Будь-який вміст, створений із чіткою метою викриття особи як члена спеціальної або впізнаваної групи в зоні ризику.
Вказівки щодо того, як виготовляти чи використовувати зброю, з метою ушкодження чи вбивства людей, що стає зрозумілим із переліченого нижче:
з висловлювань, у яких чітко зазначається така мета; або
із зображення, на якому показано чи імітується кінцевий результат (серйозне ушкодження або смерть) вказівки;
якщо немає чіткого пояснення, що вміст призначений для альтернативної цілі (наприклад, він поширений у цілях захисту життя й здоров’я, служби в армії, як складова комерційних відеоігор чи новин).
Вказівки щодо виготовлення та використання вибухових речовин, якщо чітко не зазначено, що вміст не призначений для насильства (наприклад, має явну наукову/освітню мету, призначений для феєрверків).
Розкриття особистості вразливих осіб без їхнього дозволу.
Будь-який вміст із заявами про наміри, заклики до дій, представлення, підтримку чи пропагування насильства внаслідок невдоволення голосуванням, реєстрацією на голосування чи результатами виборів.
Дезінформація, яка призвела безпосередньо до насильства чи фізичної шкоди.
2. Небезпечні особи й організації
Обґрунтування політики
Намагаючись запобігти та перешкодити заподіянню шкоди в реальному світі, ми не допускаємо присутності у Facebook організацій та осіб, які займаються такою діяльністю:
терористична діяльність;
організоване ненависництво;
масові чи серійні вбивства;
торгівля людьми;
організоване насильство чи злочинна діяльність.
Ми також видаляємо вміст, який виражає підтримку чи схвалює групи, лідерів чи осіб, які причетні до такої діяльності.
Ми не допускаємо присутності (наприклад, наявності облікового запису, сторінки чи групи) перелічених далі людей (живих або покійних) чи груп на нашій платформі:
терористичні організації або терористи
Терористична організація – це:
будь-яка неурядова організація, що причетна до спланованих актів насильства щодо осіб або майна з метою залякування цивільного населення, уряду чи міжнародних організацій для досягнення політичної, релігійної чи ідеологічної мети;
член терористичної організації чи будь-яка особа, яка вчиняє терористичний акт, вважається терористом.
Терористичний акт – будь-який спланований акт насильства щодо осіб або майна, який вчиняє неурядовий суб'єкт для залякування цивільного населення, уряду чи міжнародних організацій і досягнення політичної, релігійної чи ідеологічної мети.
Організації, що пропагують ненависть, їхні лідери та провідні члени
Організація, що пропагує ненависть, – це:
будь-яке об'єднання трьох або більше людей, які об'єдналися під одним іменем, знаком чи символом, що має ідеологію, робить заяви чи фізичні дії, спрямовані проти певних осіб за ознакою раси, релігії, національності, етнічного походження, гендерної приналежності, статі, сексуальної орієнтації, серйозної хвороби чи обмежених можливостей.
Масові та серійні вбивства
Ми вважаємо навмисне вбивство масовим, якщо воно призвело до смерті чотирьох або більше осіб.
Серійним убивцею ми вважаємо будь-яку особу, яка вчинила два чи більше вбивства в різний час або в різних місцях.
Ми здійснюємо таку оцінку на основі доступної інформації і загалом застосовуватимемо цю політику до масового чи серійного вбивці, який відповідає таким критеріям:
засуджено за масове чи серійне вбивство;
вбито представниками правоохоронних органів під час учинення масового чи серійного вбивства або під час бійки, що розв’язалася;
скоєно самогубство на місці події чи після масового або серійного вбивства;
ідентифіковано правоохоронними органами за зображеннями із місця злочину.
Торгівля людьми та її ватажки
Групи, що торгують людьми, – це організації, які відповідають за одне з переліченого нижче:
організація проституції інших осіб, примусової/кріпацької праці, рабства чи вилучення органів;
вербування, перевезення, передача, утримання, надання, покривання чи отримання неповнолітніх або дорослих проти їхньої волі.
Кримінальні організації та їхні лідери й провідні члени
Кримінальна організація – це:
будь-яке об'єднання трьох або більше людей під одною назвою, прапором, знаком чи впізнаваними ознаками, що займається чи погрожує злочинною діяльністю. Зокрема, це:
вбивство;
торгівля наркотиками;
торгівля зброєю;
викрадення персональних даних;
відмивання грошей;
вимагання чи контрабанда;
насильство;
викрадення людей.
Сексуальна експлуатація (описана в розділах 7 і 8).
Ми не дозволяємо розмішувати на платформі символи, що позначають перелічені вище організації чи осіб, без їхнього засудження чи нейтрального обговорення.
Ми забороняємо вміст, який вихваляє будь-яку з перелічених вище організацій чи осіб або будь-які вчинені ними дії.
Ми забороняємо координацію підтримки будь-якої з перелічених вище організацій чи осіб або будь-яких вчинених ними дій.
3. Пропагування чи реклама злочинності
Обґрунтування політики
Ми не дозволяємо людям пропагувати чи рекламувати жорстокі злочини, крадіжки і/або шахрайство, оскільки не бажаємо засуджувати злочинну поведінку з ризиком її копіювання. Крім того, ми не дозволяємо користувачам розповідати про свою кримінальну діяльність чи діяльність своїх знайомих або зізнаватись у своїх злочинах. Однак ми дозволяємо користувачам обговорювати або відстоювати законність злочинної діяльності, а також відгукуватися про неї в риторичному чи сатиричному тоні.
Заборонено:
Вміст, що зображає, допускає чи пропагує такі злочинні дії, вчинені вами чи вашими знайомими:
фізична шкода людям;
фізична шкода тваринам, за винятком випадків полювання, риболовлі, релігійного жертвоприношення чи приготування/обробки їжі;
браконьєрство чи продаж видів, що перебувають під загрозою зникнення, та їхніх частин;
інсценовані бої між тваринами;
крадіжка;
вандалізм чи пошкодження власності;
шахрайство;
торгівля людьми, про яку йдеться в розділі 2;
сексуальне насильство чи експлуатація, зокрема сексуальні домагання, як описано в розділах 7 і 8.
4. Координування заподіянням шкоди
Обґрунтування політики
Намагаючись запобігти та перешкодити заподіянню реальної шкоди, ми забороняємо користувачам сприяти можливій кримінальній діяльності чи координувати її, якщо вона має на меті завдати шкоду чи ймовірно завдасть шкоду людям, компаніям або тваринам. Користувачі можуть повідомляти про шкідливу діяльність, свідком якої вони стали чи від якої постраждали, якщо вони не захищають і не координують її.
Заборонено:
Заяви про наміри, заклики до дій чи пропаганду наведених нижче дій:
фізична шкода людям;
фізична шкода тваринам, за винятком випадків полювання, риболовлі, релігійного жертвоприношення чи приготування/обробки їжі;
інсценовані бійки між тваринами;
крадіжка;
вандалізм/пошкодження майна;
хибні виклики екстрених служб («сваттинг»);
шахрайство, визначене як навмисний обман із метою використати іншу особу для власних цілей, отримати несправедливу вигоду чи позбавити іншу людину грошей, майна чи юридичних прав. До прикладів шахрайства належать:
хабарництво;
розкрадання;
відмивання грошей (приховування походження коштів, отриманих злочинним шляхом);
підтримка та/або сприяння неналежному використанню платіжних карток;
шахрайство з виборцями, як-от пропозиція купити чи продати голоси за готівку чи подарунки;
утиски виборців, що передбачає:
неправильне зазначення дати, місця й часу та способів голосування чи реєстрації на вибори;
надання неправильної інформації про осіб, які можуть голосувати, необхідних для голосування кваліфікацій, відомостей про зарахування голосу, а також даних про інформацію та/чи матеріали, які потрібно надати, щоб мати змогу проголосувати;
надання недостовірних даних, пов’язаних із голосуванням на офіційних виборах, може стати причиною помилкових стандартів новин, як зазначено в розділі 19;
організація шлюбів із біженцями або вимушеними переселенцями всередині країни;
торгівля людьми, як визначено в розділі 2;
сексуальне насильство чи експлуатація, зокрема сексуальні домагання, як описано в розділах 7 і 8;
пропозиції контрабандних послуг чи надання допомоги в здійсненні контрабанди користувачами.
5. Регульовані товари
Обґрунтування політики
Щоб сприяти безпеці та дотриманню загальних правових обмежень, ми блокуємо всі спроби осіб, виробників і продавців придбати чи продати немедичні наркотики, фармацевтичні препарати й марихуану, а також торгувати ними. Ми також забороняємо приватним особам у Facebook купувати, продавати, дарувати, обмінювати й передавати вогнепальну зброю, зокрема деталі вогнепальної зброї чи боєприпаси. Обіг деяких із зазначених предметів регулюється законом не в усіх країнах, але з огляду на глобальний характер нашої спільноти ми намагаємося застосовувати нашу політику якомога послідовніше. Магазини чи онлайн-продавці вогнепальної зброї можуть рекламувати свої товари, доступні за межами нашої платформи, якщо вони дотримуються всіх чинних законів і норм. Ми дозволяємо обговорення продажу вогнепальної зброї та її деталей у магазинах чи онлайн-продавцями, а також пропагування змін у нормах, що стосуються вогнепальної зброї. Підконтрольні товари, які не заборонені нашими Стандартами спільноти, можуть підпадати під дію більш суворої Політики щодо комерційних оголошень.
Заборонено публікувати:
Вміст про немедичні наркотики (окрім алкоголю й тютюну), який:
координує продаж чи заохочує інших продавати немедичні наркотики;
зображує, констатує, має за мету придбання чи пропагує продаж немедичних наркотиків автором допису чи його партнерами;
пропагує, заохочує, координує чи надає вказівки щодо вживання немедичних наркотиків;
повідомляє в письмовій формі або словами про особисте вживання немедичних наркотиків, окрім випадків публікації в контексті лікування.
Вміст про продаж або спробу придбати марихуану та фармацевтичні препарати. Сюди належить вміст, який:
згадує чи зображає марихуану або фармацевтичні препарати;
є спробою продажу чи торгівлі одним із таких способів:
явно зазначає, що продукт призначено для продажу або доставки;
містить заклик до аудиторії придбати продукт;
зазначає ціну;
заохочує зв’язатися з продавцем щодо продукту шляхом прямого запита або за допомогою будь-якого іншого типу контактної інформації.
спроби придбати продукт, що визначається у формі:
зацікавлення в придбанні продукту; або
звернення до тих, хто має продукт на продаж або торгує ним.
Це стосується окремого вмісту та сторінок і груп, основна мета яких – продаж марихуани чи фармацевтичних препаратів
Вміст, створений із метою продати, подарувати, обміняти або передати приватним особам вогнепальну зброю чи її деталі, боєприпаси або вибухові речовини. Сюди належить вміст, який:
згадує чи зображає вогнепальну зброю, деталі вогнепальної зброї чи вибухові речовини та не пов’язаний зі зброєю продукт;
створено, щоб спробувати продати чи передати перелічені вище предмети, якщо він публікується не установою, що є фізичним магазином, офіційним веб-сайтом або брендом;
явно зазначає, що продукт призначено для продажу або доставки;
містить заклик до аудиторії придбати продукт;
зазначає ціну або вказує, що товар є безкоштовним
заохочує зв’язатися з продавцем щодо продукту у формі:
явного прохання зв’язатися з ним;
будь-якого типу контактної інформації.
Створений, щоб спробувати придбати товар для продажу, що визначається як:
твердження про зацікавленість у придбанні продукту;
звернення з питанням, щодо того, чи має хтось продукт на продаж або торгує ним.
Вміст, що має за мету продаж, дарування, обмін, передавання, рекламування або надання в інший спосіб доступу до інструкцій щодо друку на 3D-принтері або автоматизованого виробництва вогнепальної зброї чи її деталей.
Вміст, що зображує торгівлю (купівлю або продаж) людськими органами та/або кров’ю, коли ця торгівля визначена як:
згадування або зображення людських органів і/або крові;
позначення цих людських органів і/або крові як доступних для продажу або купівлі;
перелік цін або явне бажання обговорювати ціни.
Вміст, що заохочує до контакту для сприяння торгівлі (купівлі або продажу) людськими органами та/або кров’ю, коли ця торгівля визначена як:
згадування або зображення людських органів і/або крові;
явне згадування людських органів і/або крові як призначених для продажу або купівлі;
перелік цін або явне бажання обговорювати ціни.
Заохочення до контакту для сприяння торгівлі людськими органами та/або кров’ю.
Вміст, що координує або підтримує браконьєрство або продаж видів тварин, що перебувають під загрозою зникнення, і їхніх частин.
Ми обмежуємо відображення зазначеного далі вмісту для осіб, що не досягли двадцяти одного року:
вміст, опублікований фізичним магазином, офіційним веб-сайтом або брендом, який координує чи рекламує продаж або передачу вогнепальної зброї, деталей до неї, боєприпасів чи вибухових речовин. Сюди належить вміст, який:
явно зазначає, що продукт призначений для продажу або передачі;
закликає аудиторію придбати продукт;
зазначає ціну або вказує, що товар є безкоштовним; або
заохочує зв’язатися щодо продукту шляхом прямого запита або за допомогою будь-якого іншого типу контактної інформації.
6. Самогубство та самоушкодження
Обґрунтування політики
Прагнучи просувати безпечне середовище у Facebook, ми видаляємо вміст, який заохочує заподіяння самогубства та самоушкодження, зокрема зображення самогубства в реальному часі, яке може мотивувати інших до повторення такої поведінки. Самоушкодження – навмисне та безпосереднє травмування тіла, зокрема самокаліцтво та харчові порушення. Ми хочемо, щоб Facebook був місцем, де люди можуть ділитися досвідом, підвищувати обізнаність про ці проблеми та підтримувати один одного в тяжкі часи, тому ми дозволяємо людям обговорювати самогубства та самоушкодження. Ми заохочуємо людей пропонувати підтримку в цих складних питаннях і просити про неї один в одного.
Ми співпрацюємо з організаціями в усьому світі, щоб надавати допомогу людям, які потрапили в біду. Ми також спілкуємося з експертами з питань самогубств і самоушкоджень, щоб поширювати нашу політику та способи її застосування. Наприклад, експерти порадили нам не видаляти прямі трансляції із самоушкодженням, якщо близькі люди чи органи влади мають змогу надати допомогу чи ресурси.
Ми видаляємо будь-який вміст, який указує на або створює негативне враження про жертв або постраждалих після заподіяння самоушкоджень чи самогубства та призводить до серйозних, жартівливих чи риторичних знущань над ними. Однак користувачі можуть ділитись інформацією про самоушкодження чи самогубство, щоб привернути увагу до проблеми та створити можливості для обговорення, якщо вони не пропагують і не заохочують заподіяння самоушкоджень чи самогубств.
Дізнайтеся більше про нашу політику запобігання самоушкодженням і самогубствам та ресурси, які ми надаємо.
Заборонено:
Вміст, який пропагує, заохочує, координує чи надає вказівки щодо:
самогубства;
самоушкодження;
харчових порушень.
Вміст про самоушкодження з промо-лозунгами без чітких повідомлень проти самоушкодження.
За винятком окремих ситуацій, що варті висвітлення, нашою політикою заборонено публікувати вміст, що зображає особу, яка намагалася вчинити самогубство.
До такого вмісту ми додаємо екран застереження, щоб попередити користувачів, що вміст може шокувати.
Фото або відео, що зображають смерть особи через самогубство, яке вважається вартим висвітлення.
Фото або відео, що зображає особу, яка вчиняє евтаназію в медичних установах.
Ми надаємо ресурси людям, які публікують письмові чи усні зізнання у вчиненні самоушкодження, зокрема:
самогубства;
евтаназії;
самокаліцтва;
харчових порушень.
Зображення чи відео, де на частині тіла наявні кілька самостійно нанесених порізів, а основною темою зображення є один або кілька незагоєних порізів.
7. Дитяча нагота й сексуальна експлуатація дітей
Обґрунтування політики
Ми не дозволяємо розміщення вмісту, що загрожує дітям або потурає їхній сексуальній експлуатації. Коли нам стає відомо про очевидну експлуатацію дітей, відповідно до чинного законодавства ми повідомляємо про це в Національний центр зниклих і експлуатованих дітей (NCMEC). Ми знаємо, що іноді користувачі з добрими намірами діляться зображеннями власних оголених дітей. Однак зазвичай ми видаляємо такі зображення через потенційний ризик зловживання з боку інших осіб і для запобігання можливості повторного використання чи присвоєння цих зображень іншими.
Крім того, ми співпрацюємо із зовнішніми експертами, зокрема з експертною радою Facebook із питань безпеки, і вдосконалюємо нашу політику та порядок її застосування у сфері забезпечення безпеки в Інтернеті, особливо, коли йдеться про дітей.
Заборонено:
Вміст, який зображає участь у сексуальній експлуатації дітей чи пропагує її, зокрема:
участь у будь-яких елементах статевого акту із залученням неповнолітніх;
вимагання, демонстрація, поширення чи перегляд зображень оголеного тіла, сексуалізованої чи сексуальної поведінки за участю дітей;
організація сексуальних контактів у реальному житті чи отримання матеріалу сексуального характеру безпосередньо від неповнолітніх;
домагання дорослими неповнолітніх;
домагання неповнолітніми неповнолітніх;
демонстрація оголеного тіла неповнолітнім;
домагання неповнолітніми дорослих;
використання продуктів і функцій сайту для сексуалізації поведінки неповнолітніх.
Вміст (зокрема, фотографії, відео, реальні твори мистецтва, цифровий вміст й текст), що зображає:
будь-яку сексуальну поведінку за участю неповнолітніх;
неповнолітніх у контексті предметів сексуального призначення;
неповнолітніх із сексуальними елементами, як-от:
засоби обмеження рухливості;
акцент на геніталіях;
присутність збудженого дорослого;
наявність сексуальних іграшок;
сексуальні костюми;
роздягання;
інсценізоване оточення (наприклад, на ліжку) чи професійна зйомка (якість/фокус/ракурси)
французький поцілунок із неповнолітнім чи дорослим.
Вміст (зокрема, фотографії, відео, реальні твори мистецтва, цифровий вміст і словесні описи), що демонструє неповнолітніх у сексуальному контексті.
Вміст, що зображає дитячу наготу, де оголеність виражена як:
видимі геніталії (навіть, якщо вони прикриті чи приховані прозорим одягом);
видимий анус та/чи зйомка з близької відстані повністю оголених сідниць;
неприкриті соски дівчаток, старших ясельного віку;
відсутність одягу від шиї до колін на дітях, старших ясельного віку;
цифрові зображення оголених неповнолітніх, якщо такі зображення не призначені для навчання та охорони здоров'я.
8. Сексуальна експлуатація дорослих
Обґрунтування політикиМи усвідомлюємо важливу роль, яку відіграє Facebook в обговоренні та приверненні уваги до питання сексуального насилля й експлуатації. Ми вважаємо, що це важлива частина формування загального розуміння та суспільства в цілому. Маючи на меті створити простір для обговорення цієї теми та безпечне середовище, ми вилучаємо вміст, що зображує та рекламує сексуальне насилля, напади із сексуальною метою або сексуальну експлуатацію чи містить погрозу щодо таких дій, водночас надаючи жертвам можливість обмінюватися власним досвідом. Ми вилучаємо вміст, що зображує, пропагує або координує дії сексуального характеру зі сторонами, які не давали на це згоди, або комерційні сексуальні послуги, як-от проституція й послуги ескорту. Ми робимо це для того, щоб жодним чином не сприяти торгівлі людьми, примусу та сексуальним актам без згоди.
Щоб захистити жертв і осіб, які вижили, ми також вилучаємо зображення зі сценами сексуального насилля та інтимні зображення, розповсюджені без згоди людей, які на них присутні. Докладну інформацію про ці заходи можна знайти в розділі Використання технологій для захисту інтимних зображень і допомоги у формуванні безпечного суспільства, а також у посібнику зі звітування про факти наявності та вилучення інтимних зображень, розповсюджених без вашої згоди.
Заборонено:
За наявності у вмісті будь-якого сексуального контакту без згоди, некрофілії або зоофілії, зокрема в таких варіантах:
зображення (у тому числі реальні фото/відео); або
пропаганда (у том числі мотиваційні або умовні твердження); або
висловлювання наміру; або
заклики до дії; або
участь (ваша або інших осіб) із метою долучитися в будь-який спосіб до вищезгаданих сексуальних дій.
Вміст, що може стати предметом використання людини в будь-який із нижченаведених способів:
вимагання грошей, послуг або зображень від людей під загрозою демонстрації їхніх фото або відео в оголеному або напівоголеному стані.
Розповсюдження зображень, які відповідають усім трьом нижченаведеним умовам:
зображення є некомерційним або створеним у приватній обстановці;
людина на зображенні (майже) оголена, виконує дії сексуального характеру або перебуває в сексуальній позі.
Відсутність згоди на розповсюдження зображення підтверджується наявністю:
мстивого контексту (наприклад, підпису, коментарів або заголовка сторінки);
незалежних джерел (наприклад, огляду в ЗМІ або запису правоохоронних органів);
візуального збігу людини на зображенні та особи, яка повідомила нам про вміст;
збігу імені особи, яка повідомила нам про вміст, з іменем людини на зображенні.
Обмін зображеннями реальної особи чи людей, сфокусованими на сексуальних ділянках тіла, як-от грудях, паху або сідницях (це можуть бути непомітно зроблені кадри, зокрема з-під спідниці), чи сфокусованими на людях, які займаються сексуальною активністю. Обов'язкові елементи:
точка фокусування на сексуальній ділянці тіла чи сексуальній активності;
зображена людина явно не знає, що її знімають.
Погрози або заяви про намір розповсюдити інтимні зображення без згоди.
Вимагання інтимних зображень для перегляду або розповсюдження без згоди.
Погроза або заява про намір поділитися конфіденційною бесідою на сексуальну тему
Спроба координувати комерційні сексуальні послуги чи послуги проституції, як-от запит чи пропозиція цін на послуги ескорту й платні послуги сексуального фетишу чи домінування.
До такого вмісту ми додаємо екран застереження, щоб попередити користувачів, що вміст може шокувати.
Описи й твердження, що містять зображення сексуального контакту без згоди (письмові або усні), що містять інші деталі, окрім простого позначення чи згадування дії, якщо:
поширюється жертвою; або
поширюється третьою особою (окрім жертви) для підтримки жертви або засудження дії чи для загального повідомлення, що визначається контекстом/підписом.
9. Знущання
Обґрунтування політики
Знущання відбувається в багатьох місцях і набуває різноманітних форм – від заяв, що принижують особу, до публікації неприйнятних зображень і погроз. Ми не терпимо знущання у Facebook, оскільки прагнемо, щоб члени нашої спільноти почувалися в безпеці та відчували повагу до себе.
Ми видалятимемо вміст, який цілеспрямовано орієнтований на приватних осіб із наміром принизити їх чи осоромити. Ми розуміємо, що найбільшої шкоди знущання може завдати неповнолітнім користувачам, тому наша політика передбачає посилені заходи захисту неповнолітніх осіб, оскільки вони більш вразливі та сприйнятливі до знущань в Інтернеті. У деяких випадках ми просимо осіб, які піддаються знущанню, повідомляти про такий вміст, щоб ми його видалили.
Наша політика із запобігання знущанню не поширюється на громадських діячів, оскільки ми прагнемо вільної дискусії, що часто передбачає критичне обговорення людей, які з'являються в новинах або мають велику аудиторію. Утім, обговорення громадських діячів має відповідати нашим Стандартам спільноти. Ми видалятимемо вміст, який стосується громадських діячів і порушує інші правила, зокрема містить пропаганду ненависті та реальні погрози.
Наш Центр запобігання знущанням – це ресурс для підлітків, батьків і вчителів, які потребують підтримки в ситуаціях, пов’язаних зі знущанням та іншими конфліктами. Тут викладено покрокові інструкції, зокрема вказівки щодо того, як починати важливі розмови для людей, з яких знущаються, батьків, з чиїх дітей знущаються, або чиїх дітей звинувачують у знущанні, і вчителів, чиї учні залучені до конфліктів зі знущанням.
Заборонено публікувати:
Вміст про іншу приватну особу, який включає:
звинувачення в незаконних діях сексуального характеру;
серйозні описи зовнішніх даних;
ранжування фізичних осіб за фізичною зовнішністю чи індивідуальними рисами характеру;
погрози сексуального характеру без згоди користувача;
текст сексуального характеру, орієнтований на іншу особу;
напади шляхом використання принизливих слів, пов’язаних із сексуальними діями (як-от повія, курва);
згадування осіб у ситуації, яка має на меті принизити, наприклад під час менструації, сечовипускання, блювання чи дефекації;
опис фізичного знущання, коли ситуація ще більше принижує особу;
порівняння з тваринами, які у відповідній культурі сприймаються як розумово чи фізично відсталі, або з неживими об’єктами;
вміст, який було оброблено за допомогою фоторедактора для приниження особистості, зокрема, шляхом висвітлення певних фізичних характеристик або погроз вчинити насильство в тексті або на зображеннях;
Вміст, у якому особа виступає мішенню для:
заяв із наміром учинити насильство;
закликів до насильства;
заяв, що пропагують насильство;
уявних та умовних заяв щодо насильства;
фізичного насильства.
твердження про релігійну ідентифікацію або богохульство;
Крім того, ми можемо видаляти сторінки або групи, призначені для нападів на осіб, зокрема через такі причини:
лайка на адресу певної особи чи осіб;
висунення негативних претензії до особи;
висунення негативних претензій щодо здібностей;
богохульні твердження;
Видавання себе за першу особу, але насправді публікується іншою (не вказаною) особою та націлено більше ніж на одну особу
Ми також видаляємо вміст, який орієнтований на неповнолітніх, якщо він включає:
лайку;
твердження про романтичні стосунки чи сексуальну орієнтацію;
звинувачення в кримінальній чи незаконній поведінці;
координування, відстоювання чи пропагування ізоляції осіб;
негативні претензії до особи;
негативні претензії щодо здібностей;
висловлювання презирства чи відрази;
заклики до заподіяння смерті чи серйозної хвороби або інвалідності;
відео з фізичним знущанням чи залякуванням неповнолітніх під час бійки, яке поширюється без підпису або з нейтральним чи схвальним підписом.
У деяких випадках вміст написано від першої особи, хоча опубліковано насправді іншою (а не вказаною) особою. Ціллю може бути особа, указана у вмісті, з метою її принизити або осоромити. Ми видаляємо:
вміст із зазначеними нижче матеріалами, про який повідомила зображена особа:
звинувачення в незаконних діях сексуального характеру;
порівняння з тваринами, які у відповідній культурі сприймаються як розумово чи фізично відсталі, або з неживими об’єктами;
серйозні описи зовнішніх даних;
ранжування фізичних осіб за фізичною зовнішністю чи індивідуальними рисами характеру;
лайку на адресу особи;
твердження про романтичні стосунки чи сексуальну орієнтацію;
негативні твердження про риси характеру або здібності;
До такого вмісту ми додаємо екран застереження, щоб попередити користувачів, що вміст може шокувати.
відео з фізичним знущанням чи насильством над неповнолітніми під час бійки, яке поширюється із підписом, що засуджує такі дії.
10. Приниження
Обґрунтування політики
Ми у Facebook вважаємо приниження неприпустимим. Ми прагнемо, щоб люди почувалися в безпеці під час взаємодії та спілкування зі спільнотою. Наша політика щодо приниження стосується публічних і приватних осіб та спрямована на запобігання небажаним чи шкідливим зв'язкам на платформі. Контекст і намір мають значення, тому ми дозволяємо користувачам поширювати свої дописи та дописи інших користувачів, якщо чітко зрозуміло, що такий вміст поширено з метою засудження чи привернення уваги до проблеми приниження. Крім повідомлення про таку поведінку та вміст, ми заохочуємо користувачів застосовувати доступні у Facebook інструменти, які допомагають захиститися від них.
Заборонено:
неодноразово зв'язуватися з особою всупереч її явному бажанню та діям, спрямованим запобігти таким контактам;
неодноразово зв'язуватися з великою кількістю людей без попередньої згоди;
надсилати особам повідомлення, що містять:
лайку, спрямовану на адресу особи чи групи осіб у гілці обговорення;
заклики до заподіяння смерті, серйозного захворювання, інвалідності або фізичної шкоди особам чи групам осіб у гілці обговорення;
порушення політики щодо протидії знущанням;
заяви про те, що жертва жорстокої трагедії говорить неправду про свій статус жертви, чинить як жертва чи вдає із себе жертву реальної події або іншим чином отримує оплату за введення людей в оману щодо своєї ролі в події, якщо вони надсилаються безпосередньо жертві та/чи її близьким родичам;
надсилати групі осіб повідомлення, які містять порушення політики запобігання знущанням, незалежно від того, адресовано ці повідомлення публічній чи приватній особі;
Робити зловмисні випади в бік будь-кого, зокрема громадських діячів, через:
напади на підставі їхнього статусу жертви сексуального насильства чи експлуатації;
погрози насильством відносно учасників публічного обговорення, щоб залякати їх чи змусити мовчати;
заклики певної особи чи групи людей до заподіяння собі тілесних ушкоджень чи самогубства;
напади на осіб шляхом використання принизливих слів, пов’язаних із сексуальними діями (як-от повія, курва);
Згадувати жертв жорстоких трагедій, використовуючи їхні імена або зображення та заявляючи, що такі особи:
обманюють про свій статус жертви події;
діють як жертва чи вдають із себе жертву події;
іншим чином отримали оплату за введення людей в оману щодо своєї участі в події
Націлення на неповнолітню особу, яка є публічною постаттю:
твердження про дії сексуального характеру або хвороби, що передаються статевим шляхом;
вміст, зроблений у програмі Photoshop, що містить загрози насилля в текстовій або візуальній форм (наприклад, із доданням мішені, дротика, пістолета до голови)
заклики до заподіяння смерті чи серйозної хвороби або інвалідності;
заяви про намір заподіяти насилля або незначну шкоду, намагаючись змусити когось замовкнути;
предмети, створені для нападу;
цілеспрямовану лайку;
серйозний опис зовнішніх даних;
богохульні твердження;
висловлювання презирства;
висловлювання відрази.
Публікація вмісту про будь-яку особу, зокрема публічну особу, який містить ім’я, фотографію чи відеозапис цієї особи та:
будь-які заяви про намір учинити насильство, що призведе до смерті;
будь-які заклики до насильницьких дій, що призведуть до смерті;
будь-які заяви, що пропагують насильство, яке призведе до смерті.
11. Порушення конфіденційності та прав на конфіденційність зображень
Обґрунтування політики
Конфіденційність і захист особистої інформації – дуже важливі цінності для Facebook. Ми старанно працюємо над гарантуванням безпеки вашого облікового запису й особистої інформації, щоб захистити вас від потенційної фізичної чи фінансової шкоди. Не публікуйте особисту чи конфіденційну інформацію про інших, попередньо не отримавши від них згоду. Ми також надаємо користувачам можливість повідомити про зображення, які порушують їхнє право на конфіденційність.
Заборонено:
вміст, що дозволяє викрасти персональні дані шляхом публікації особистої ідентифікаційної інформації чи вимоги такої інформації, зокрема:
державні ідентифікаційні номери, номери соціального страхування, номери паспортів чи номери медичних досліджень;
посвідчення, видані державними установами;
Шкільні чи студентські посвідчення, що містять два з цих елементів: (1) ім'я, (2) фото, (3) ідентифікаційний номер;
цифрові ідентифікатори особистості, зокрема паролі.
Контент, який містить медичні/психологічні, біометричні чи генетичні дані або офіційні документи інших осіб.
Вміст, який сприяє викраденню персональних даних, оскільки поширює особисту ідентифікаційну інформацію через зовнішні посилання.
Вміст, який сприяє викраденню персональних даних, оскільки поширює особисту ідентифікаційну інформацію організації чи компанії
вміст, який сприяє викраденню персональних даних, оскільки розкриває таку персональну фінансову інформацію (власну або інших осіб);
дані банківського рахунку та/чи картки;
фінансові записи з даними рахунку;
вміст, який сприяє викраденню персональних даних, оскільки поширює особисту контактну інформацію інших осіб, зокрема:
особистий номер телефону чи адресу;
електронну адресу, ідентифікатор у програмі миттєвого обміну повідомленнями та чаті.
Зазначену вище інформацію можна поширювати в інтересах благодійних кампаній, ненасильницьких послуг чи пошуку зниклих людей або тварин.
За винятком окремих випадків висвітлення в новинах, вміст, що стверджувано чи підтверджено отримано від скомпрометованого джерела, незалежно від того, ким є постраждала особа.
Вміст, який ідентифікує осіб за іменем чи відображає їхню особисту інформацію, зокрема:
водійське посвідчення, інші державні посвідчення, зелені карти чи імміграційні документи;
свідоцтва про шлюб, народження чи зміну імені;
цифрові ідентифікатори особистості, зокрема паролі.
номерні знаки.
Вміст, що включає фотографії, на яких зображено зовнішній вигляд приватних помешкань, якщо виконуються такі умови:
помешкання є домом окремої родини або на зображенні/у підписі зазначено номер помешкання власника;
зазначено місто чи район;
згадується чи зображається мешканець помешкання;
мешканець заперечує проти показу його приватного помешкання.
Вміст, який розкриває секретний статус правоохоронців, якщо він:
включає повне ім'я агента чи іншу явно ідентифікаційну інформацію або явно згадує його секретний статус;
включає зображення облич правоохоронців та явно згадує їхній секретний статус.
Вміст, який розкриває інформацію про схованки, якщо поширюються будь-які із зазначених нижче дані, окрім випадків, коли така схованка сама активно просуває інформацію про своє місцезнаходження, контактні дані чи тип послуг і захисту, які там надаються, у коментарях, дописах, на сторінках і в групах:
актуальна адреса схованки (дозволяється лише поштова скринька);
зображення схованки;
місто чи район розташування схованки, які можна визначити;
інформація, що розкриває особу мешканців схованки.
Крім того, може видалятися такий вміст:
фотографія чи відео, де зображена особа – це:
неповнолітній віком до тринадцяти років, якщо про вміст повідомив сам неповнолітній, один із його батьків чи опікун;
неповнолітній віком від тринадцяти до вісімнадцяти років, якщо про вміст повідомив сам неповнолітній;
дорослий, якщо про вміст повідомив дорослий за межами Сполучених Штатів Америки, й чинне законодавство надає йому права на видалення;
будь-яка особа, яка недієздатна чи не здатна повідомити про вміст сама.
12. Пропаганда ненависті
Обґрунтування політики
Ми не дозволяємо пропаганду ненависті у Facebook, оскільки вона створює середовище страху та відчуження, а в деяких випадках може навіть пропагувати реальне насильство.
Пропаганда ненависті – напади на людей на основі так званих захищених ознак, як-от расової, релігійної чи етнічної приналежності, національного походження, сексуальної орієнтації, касти, статі, гендеру або гендерної ідентичності, серйозної хвороби або фізичної вади. Ми також забезпечуємо певні засоби захисту іммігрантів. Атака – це пропаганда насильства чи приниження, заяви про неповноцінність або заклики до відчуження чи ізоляції. Ми розділяємо атаки за трьома рівнями серйозності, які описано нижче.
Інколи люди публікують вміст із пропагандою ненависті від іншої особи, щоб підвищити обізнаність або повідомити іншим про таку пропаганду. Аналогічним чином в інших випадках слова чи терміни, які можуть порушувати наші стандарти, використовуються відносно чи для інформування. У такому випадку ми дозволяємо цей вміст, але просимо людей чітко вказувати намір публікації, що допоможе нам зрозуміти, чому вони поділилися ним. Якщо намір незрозумілий, ми можемо видалити вміст.
Ми дозволяємо гумор чи соціальну критику, що стосується зазначених тем. Крім того, ми переконані, що коли люди використовують автентичне ім’я, вони стають відповідальнішими за публікацію коментарів такого типу.
Натисніть тут, щоб прочитати наш Блог важливих запитань, і дізнайтеся більше про наш підхід до пропаганди ненависті.
Заборонено публікувати:
Напади 1 рівня, націлені на особу чи групу осіб із зазначеними вище ознаками або статусом іммігранта (включно з усіма їхніми підгрупами, за винятком тих, що вчинили жорстокі чи сексуальні злочини), де атака включає перелічені нижче дії:
Будь-яка насильницька промова або підтримка в письмовій чи візуальній формі
Висловлювання, які принижують людську гідність через порівняння:
з комахами;
тваринами, які в культурі сприймаються як розумово чи фізично відсталі;
брудом, бактеріями, хворобами чи фекаліями;
сексуальними маніяками;
людиноподібними істотами;
жорстокими чи сексуальними злочинцями;
іншими злочинцями (зокрема, зі «злодіями» або «грабіжниками банку» чи висловлювання на кшталт «усі [захищена чи напівзахищена ознака] – злочинці»);
насміхання з поняття, подій чи жертв злочинів на підставі ненависті, навіть якщо на зображенні не показано реальну людину;
адресні принизливі порівняння в письмовій і візуальній формі.
Напади 2 рівня, спрямовані проти особи чи групи осіб, що мають перелічені вище ознаки та включають перелічені далі дії:
заява або зображення, що натякають на неповноцінність, указують на фізичний, психічний чи моральний недолік особи або групи осіб:
Фізичний (зокрема «потворний», «нерозвинутий», «бридкий», «потворний»);
Психічний (зокрема «недорозвинутий», «кретин», «з низьким рівнем IQ», «дурний», «ідіот»);
Моральний (зокрема «розпусний», «шахрайський», «нікчемний», «халявник»).
Висловлювання або візуальне вираження неповаги, зокрема:
«Я ненавиджу»
«Мені не подобається»
«Х найгірші»
Висловлювання або візуальне вираження відрази, зокрема:
«Огидний»
«Жахливий»
«Бридкий»
Лайка на адресу особи чи групи осіб, що мають спільні захищені ознаки.
Напади 3 рівня, які передбачають заклики до виключення чи ізоляції особи або групи осіб із зазначеними вище ознаками. Ми не дозволяємо критику імміграційної політики й аргументи щодо обмеження цієї політики.
Вміст, що описує чи негативно націлюється на людей через образи, де образи – це слова, які зазвичай використовуються як образливі назви перелічених вище ознак.
13. Насильство та графічний вміст
Обґрунтування політики
Ми видаляємо вміст, який пропагує насильство чи звеличує страждання або приниження інших, оскільки він може позбавити бажання приймати участь у житті спільноти. Ми дозволяємо графічне зображення насильства (з деякими обмеженнями), щоб допомогти людям підвищити обізнаність про різні проблеми. Ми знаємо, що люди цінують можливість обговорювати важливі проблеми, як-от порушення прав людини чи терористичні акти. Ми також знаємо, що люди по-різному реагують на вміст із графічним зображенням насильства. Тому ми додаємо застереження до особливо жорстокого зображення насильства, щоби користувачі віком до вісімнадцяти років не мали до нього доступу і знали про жорстокий характер вмісту, перш ніж його переглядати.
Заборонено:
зображення насильства, вчиненого проти реальних людей або тварин із коментарями чи підписами автора, що містять:
задоволення від страждань;
задоволення від приниження;
еротичну реакцію на страждання;
позитивні коментарі щодо насильства; або
коментарі, у яких зазначається, що автор поширює вміст для візуального задоволення;
відео з померлими, пораненими людьми чи людьми, що помирають, якщо вони містять:
розчленування, яке відбувається не в медичних установах;
видимі внутрішні органи;
обгорілих людей або людей, що горять, окрім контексту кремації або самоспалення, коли ця дія є формою політичного протесту або варта висвітлення в новинах;
жертв канібалізму;
Відео, на яких зображається насильство над дітьми:
численні удари ногами, побиття, ляпаси чи наступання дорослим або твариною;
удушення дорослим чи твариною;
утоплення дорослим або твариною;
прокушування шкіри дорослою людиною або твариною;
отруєння дорослим;
примусове обмеження рухливості дорослим;
нанесення опіків чи порізів дорослим;
примушування до куріння;
кидання, перевертання чи струшування немовляти, що не вміє стояти, тримаючи за зап’ястя/щиколотки, руки/ноги або шию.
Для зазначеного далі вмісту ми додаємо екран застереження, щоб користувачі знали, що вміст може шокувати. Ми також обмежуємо перегляд користувачами віком до вісімнадцяти років такого вмісту:
зображення покалічених людей, якщо в медичних установах зображується:
розчленування;
видимі внутрішні органи;
обгорілі люди або люди, що горять, зокрема кремація або самоспалення, коли ця дія є формою політичного протесту або варта висвітлення в новинах;
жертви канібалізму;
перерізання горла.
Фото померлих чи поранених людей, якщо вони зображають:
розчленування;
видимі внутрішні органи;
обвуглених чи обгорілих людей;
жертви канібалізму;
перерізання горла.
Зображення тварин, де показано:
розчленування;
видимі внутрішні органи;
обвуглених чи обгорілих тварин.
Відео жорстокого поводження із тваринами, що визначається як:
численні удари ногами або побиття тварини людиною;
тортури, що завдає тварині людина;
жорстоке кусання тварини;
зображення бійки тварин, коли видно внутрішні органи або відділення частин тіла, окрім дикої природи;
убивство тварин у контексті полювання, вичинки, приготування або обробки їжі.
Відео чи фотографії, на яких зображається зазначене вище насильство над дітьми та які супроводжуються підписами, що засуджують або підвищують обізнаність щодо насильства.
Відео, які зображають насильницьку смерть людини чи людей через нещасний випадок або вбивство.
статичні зображення насильницької смерті людини чи людей;
відео з тортурами, що завдаються людині чи людям;
відео з фізичним знущанням чи насильством над неповнолітніми під час бійки, яке поширюється із підписом, що засуджує такі дії.
фотографії або відео немедичних чужорідних предметів (як-от металевих предметів, ножів, цвяхів), які випадково опинились або застрягли в людині чи тварині, спричинивши болісне ушкодження;
Для зазначеного далі вмісту ми додаємо застереження, щоб користувачі знали, що вміст може вразити.
Зображення плода, на якому демонструється:
розчленування;
переривання вагітності або відмова від дитини;
відмова від новонародженої дитини;
Фото або відео з ритуальними вбивствами тварин, на яких зображено розчленування, обвуглених чи обгорілих тварин або видимі нутрощі.
Зображення видимих внутрішніх органів у контексті народження дитини.
14. Оголеність і сексуальна активність дорослих
Обґрунтування політики
Ми обмежуємо показ сцен наготи або сексуального характеру, оскільки деякі люди в межах нашої спільноти можуть бути чутливими до вмісту такого типу. Крім того, ми за замовчуванням видаляємо сексуальні зображення, щоб запобігти поширенню вмісту без згоди зображених на ньому осіб чи вмісту з неповнолітніми. Обмеження показу сцен сексуальної діяльності також застосовуються до вмісту, створеного цифровим шляхом, якщо він опублікований не в освітніх, гумористичних або сатиричних цілях.
Наша політика щодо зображення оголеного тіла з часом стала гнучкішою. Ми розуміємо, що зображеннями оголеного тіла можна ділитися з багатьох причин, зокрема це може бути форма протесту, спроба підвищити обізнаність про кампанію або з освітніх чи медичних причин. Якщо такий намір явний, ми дозволяємо такий вміст. Наприклад, хоча ми обмежуємо деякі зображення жіночих грудей із сосками, ми дозволяємо інші зображення, зокрема ті, де зображається акт протесту, жінки, що годують грудьми чи фото рубців після мастектомії. Ми також дозволяємо фотографії картин, скульптур та інших творів мистецтва, на яких зображені оголені фігури.
Заборонено:
Зображення:
Реальних оголених дорослих, де оголеність – це:
видимі геніталії, окрім контексту пологів і післяпологових ситуацій чи медичних зображень (наприклад, операцій зі зміни статі, самообстеження геніталій для виявлення раку чи діагностування/профілактики захворювання);
видимий анус і/чи зйомка крупним планом повністю оголених сідниць, якщо їх не додано в графічному редакторі на зображенні публічної особи;
неприкриті жіночі соски, за винятком контексту годування грудьми, пологів чи післяпологових ситуацій, медичних зображень (наприклад, після мастектомії, для інформування щодо раку грудей або операції зі зміни статі) чи акту протесту.
Сексуальна активність, зокрема:
Статевий акт:
явний статевий акт, що визначається як контакт рота чи геніталій із геніталіями або анусом іншої особи, якщо оголені статеві органи принаймні однієї людини;
неявний статевий акт, що визначається як контакт рота чи геніталій із геніталіями або анусом іншої особи, навіть якщо контакт прямо не видно, за винятком випадків контексту сексуального здоров'я, реклами чи явно несправжніх зображень або зображень з ознаками вигадки.
неявна стимуляція геніталій або ануса, що визначається як стимуляція геніталій чи ануса або введення предметів у геніталії чи анус, навіть якщо цю дію прямо не видно, за винятком випадків контексту сексуального здоров'я, реклами чи явно несправжніх зображень або зображень з ознаками вигадки.
Інша сексуальна активність, зокрема:
ерекція;
наявність продуктів сексуальної активності;
стимуляція геніталій або анусу, навіть поверх одягу чи під ним;
використання сексуальних іграшок, навіть поверх одягу чи під ним;
стимуляція оголених людських сосків;
стискання оголених жіночих сосків, окрім випадків годування грудьми.
Вміст з елементами сексуального характеру, зокрема:
акти, що ймовірно призведуть до смерті людини чи тварини;
розчленування;
канібалізм;
фекалії, сеча, слина, соплі, менструація чи блювота.
Цифровий вміст, що відповідає нашому визначенню сексуальної активності, якщо немає наведених нижче умов:
вміст, де сексуальна активність (статевий акт чи інші дії сексуального характеру) безпосередньо не видима;
вміст опубліковано в сатиричному чи гумористичному контексті;
вміст опубліковано в освітньому чи науковому контексті;
зображення недостатньо деталізовані, а видимі лише обриси чи контури тіла;
Сексуально відверта мова, тобто опис що виходить за межі згадування:
стану сексуального збудження;
статевого акту чи сексуальної активності, якщо вміст не опубліковано в сатиричному чи гумористичному контексті або він не має освітнього характеру.
Джерело: https://m.facebook.com/communitystandards/credible_violence/
Коментарі